När svensken är som blekast har solarierna sin högsäsong. Och i Lindesberg råder inga undantag. Till den i staden nyetablerade solbutiken ”Solexpressen”, letar sig såväl gammal som ung för att sätta färg på vintervardagen. Solariet, som är en obemannad butik, en så kallad ”drop in-butik”, planerar till och med att utöka från dagens tre rum till det dubbla för att öka servicen i takt med ett ökat kundunderlag.
På bakgården vid klädaffären JoMän finns sedan några månader tillbaka Solexpressens solariebutik. En källarlokal har renoverats och snitsats till ordentligt helt och hållet av butikens ägare, makarna Pierre-Micael och Anna Leijonswärd ursprungligen från Örebro, numera bosatta på orten.
I de tre rummen står toppmoderna solarier och när Pierre-Micael demonstrerar maskinerna förstår vi att 1 + 1 inte längre blir 2. Men trots all ”hi-tech” är maskinerna väldigt lätta att använda, även för nybörjare, menar Pierre-Micael.
-En sådan här maskin kostar lika mycket som en ny bil, så det är dyrt att investera, men det är det värt. Våra kunder blir nöjda med resultatet och komforten, säger han.
Solexpressen etablerade sig nyligen på orten, vilket innebär att man ännu inte upplevt högsäsongen. Men trots det ser makarna Leijonswärd redan nu att efterfrågan finns i Lindesberg – och därmed också en framtid för företaget.
-Vi märker att fler och fler hittar hit. Det gäller alla åldrar, gammal som ung. Vi hoppas naturligtvis att det ska fortsätta att gå bra, så att vi kan utöka verksamheten.
Solexpressens affärsidé bygger på att erbjuda bästa service. Det innebär att hålla med maskiner av toppklass samt att regelbundet byta ut den absolut viktigaste detaljen: rören i solarierna. Men det är kostsamt – dock fullt genomförbart tack vare butikens drop in-system, förklarar Pierre-Micael.
-Vi har ju inga personalkostnader här, därför kan vi också hålla med fräschare rör än vad många andra solarier gör. Jag tror det är A och O eftersom dåliga rör kan göra mer skada än nytta, säger Pierre-Micael.
Solexpressen uppger att rörbyte sker efter 150 soltimmar.
Undertecknad, blek av naturen, känner sig tämligen vilse i dylika miljöer, men förstår ganska snart att inte alla känner likadant. Flertalet kunder droppar in undan för undan och belägrar sig i de olika rummen under vårt besök i butiken. Pierre-Micael är övertygad om att kundunderlaget kommer att öka och planerar därför redan nu inför framtiden – en snar framtid bör tilläggas.
-Vi planerar att bygga ut med ytterligare tre rum, faktiskt, men det blir först till våren, berättar Pierre-Micael Leijonswärd.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.