-Lägg ett bud på det här klädskåpet, stöd Världens Barn och hjälp mig att slå rekord, säger Lotta Sunvisson på Erikshjälpen. Foto: Lotta Persdotter
Du bestämmer var skåpet ska stå när Erikshjälpen auktionerar
Lotta Sunvisson vill att lindesbergarna hjälper henne att slå rekord, när Erikshjälpen nu dragit igång en auktion för Världens Barn.
– Det är extra viktigt som världen ser ut nu, säger hon.
De saker som Erikshjälpen får som gåvor – säljs till förmån för en rad projekt runt om i världen som organisationen stödjer året runt. En lördag varje höst går de pengarna till insamlingen för Världens Barn, som just nu är aktuell.
Lotta Sunvisson, Erikshjälpen, och pastor David Fiske, Kristinakyrkan hoppas att det blir mycket pengar till Världens Barn. Foto: Lotta Persdotter
I år är det lördagen den 2 oktober. Det är också den dagen som auktionen avslutas. Ett rejält, välbehållet klädskåp (se bilden) kan hugade lägga bud på fram till klockan 13.30, då budgivningen avgörs i butiken.
Till dess kan man lämna bud i butiken eller via Messenger. Du kan följa budgivningen via ”Erikshjälpen Second hand Lindesberg” på Facebook.
Efter det rapporterar världens barn-aktivister i hela landet in sina resultat. Lotta Sunvisson hoppas verkligen att klädskåpet håller vad det lovar.
En bedömning är att skåpet är från början av 1900-talet och klädskåp har blivit populära.
– Vi kommer också att få in pengar på annat sätt under den här storhelgen, säger Lotta Sunvisson.
Hela dagskassan går till Världens Barn, det blir uppträdande, lotterier med mera, berättar hon.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
4 september 2026 klockan 16:51 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V ...
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Trafikolycka i Hällabacken
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall tv...