Folkan 13s ägare, Lawrence Li, räknar med att lyckas fylla den stora lokalen till bristningsgränsen i helgen. Förväntningarna är stora med anledning av artisterna Lili och Susies besök.-Jag hoppas verkligen att det här faller ut som jag räknat med så att vi kan etablera ett gångbart koncept för invånarna i Lindesberg, säger han.
Redan samma vecka som Lawrence skrev under köpekontraktet och tog över verksamheten, hade han Folkans framtid utstakad för sig. Det är musiken som är det mest centrala för publiken i Linde. En gång i månaden sätter han upp ”Hela Folkan Gungar” som innebär att en eller flera kända artister står på scenen. Nu väntar man alltså på systrarna Päivärintas framträdande på lördagskvällen.
-Det kommer garanterat bli en höjdare och jag har redan fått många påringningar om förköp trots att vi inte har några biljetter att sälja. Så för att lösa det hela, så att ingen blir ledsen, kommer vi att sälja biljetter i dörren från kl 20:00 på lördag, förklarar han.
Lili och Susie uppträder med start kl 23:30.
Lawrence arbetar ständigt med att försöka boka upp större namn från den svenska musikscenen. Några av de som ligger inom räckhåll för stunden, är Björn Rosenström, Orup och Alcazar.
-Problemet med kända artister är att de ständigt är uppbokade, skrattar han.
-Men dessa tre har jag på gång, men det finns naturligtvis många andra som man tittar lite extra efter. Som t ex Idolvinnaren Erik Grönwall, och visst skulle det smaka att få hit Jerry Williams också, säger han med ett leende.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.