Gårdagens ihållande snöväder blev bokstavligt talat en skänk från ovan för IFK Lindesberg, som direkt bestämde sig för att anordna Barnens Vasalopp den kommande helgen. Precis som de senaste åren finns fyra distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
– Det blev en liten happening nu när det kom snö, vi bestämde igår att vi provar att köra, berättar Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg, som tillsammans med Friluftsfrämjandet står som värdar för evenemanget.
Redan klockan 10.00 på söndag 27 februari är det dags att anmäla sig till årets upplaga av Barnens Vasalopp, och en timme senare är det gemensam start för alla skidsugna knattar i Fritidsbyn. Fyra distanser finns att välja mellan, allt ifrån 400 meter upp till 3 kilometer, beroende på hur mycket benen orkar.
Vid målgång belönas samtliga barn med en medalj för ett väl genomfört lopp, och under dagen kommer man även att tända ett par grillar så att de som vill grilla medhavd matsäck kan göra det, men även om coronarestriktionerna är hävda gäller det att hålla avstånd och respektera varandra.
Fritidsbyns skidspår är normalt sett väldigt välbesökta, men den snöfattiga vintern har ställt till det för klubben som tack vare sina spår får ett välkommet tillskott i kassan varje säsong.
– Det har varit i princip omöjligt, de gånger vi har haft snö har vi dragit spår, men då har det bara fått ligga kvar ett par dagar innan det töat bort. Men nu hoppas vi att det här får ligga kvar en stund, så får vi se hur länge vi får åka. Det är fint väder och många som vill åka skidor, så det är kul, avslutar Petter.
Barnens Vasalopp startar klockan 11.00 den 27 februari, och anmälan öppnar redan klockan 10.00. Loppet är kostnadsfritt, men man tar gärna emot en frivillig avgift via swish.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.