Gårdagens ihållande snöväder blev bokstavligt talat en skänk från ovan för IFK Lindesberg, som direkt bestämde sig för att anordna Barnens Vasalopp den kommande helgen. Precis som de senaste åren finns fyra distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
– Det blev en liten happening nu när det kom snö, vi bestämde igår att vi provar att köra, berättar Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg, som tillsammans med Friluftsfrämjandet står som värdar för evenemanget.
Redan klockan 10.00 på söndag 27 februari är det dags att anmäla sig till årets upplaga av Barnens Vasalopp, och en timme senare är det gemensam start för alla skidsugna knattar i Fritidsbyn. Fyra distanser finns att välja mellan, allt ifrån 400 meter upp till 3 kilometer, beroende på hur mycket benen orkar.
Vid målgång belönas samtliga barn med en medalj för ett väl genomfört lopp, och under dagen kommer man även att tända ett par grillar så att de som vill grilla medhavd matsäck kan göra det, men även om coronarestriktionerna är hävda gäller det att hålla avstånd och respektera varandra.
Fritidsbyns skidspår är normalt sett väldigt välbesökta, men den snöfattiga vintern har ställt till det för klubben som tack vare sina spår får ett välkommet tillskott i kassan varje säsong.
– Det har varit i princip omöjligt, de gånger vi har haft snö har vi dragit spår, men då har det bara fått ligga kvar ett par dagar innan det töat bort. Men nu hoppas vi att det här får ligga kvar en stund, så får vi se hur länge vi får åka. Det är fint väder och många som vill åka skidor, så det är kul, avslutar Petter.
Barnens Vasalopp startar klockan 11.00 den 27 februari, och anmälan öppnar redan klockan 10.00. Loppet är kostnadsfritt, men man tar gärna emot en frivillig avgift via swish.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.