I våras köpte Egeryds Fastigheter grannhuset till Lidl (f d Dansinstitutet) i syfte att främja den egna verksamheten. Här såg bolaget en permanent lösning där man kan slå rot för såväl kontor som maskinpark. Nu genomför man den planen genom en utbyggnad av befintlig huskropp.-Vi bygger ut norra gaveln med totalt 212 kvadratmeter fördelat på två våningsplan, uppger Martin Andersson, Egeryds Fastigheter.
Det var i april som Jarl Magnusson sålde fastigheten till Egeryds Fastigheter. I huset finns två hyresgäster sedan flera år tillbaka, Fyndhuset och Medborgarskolan. Ingen av dessa berörs av de planer som nu möjliggör en tredje ”hyresgäst” – fastighetsägaren själv.
Fastighetsbolaget har inte tidigare haft en permanent lösning för den egna verksamheten, utan att hunnit med flera adressändringar under den relativt korta tid man funnits i Lindesberg. Just nu huserar man på Kristinavägen, tidigare Gösta Eriksson Ur & Guld.
-Den lokalen var också en tillfällig lösning för oss. Den är alldeles för liten så när vi har hela personalstyrkan inne på kontoret så blir det trångt, kommenterar Martin Andersson.
Sedan man satsat på bolagets andra näringsgren, fastighetsskötsel, har man även haft behov av andra utrymmen. Bland annat för maskinparken.
-Det har inte varit helt lätt i nuvarande läge. Dessutom är det inte riktigt bra att ha maskinerna stå så här centralt, man stör många hyresgäster tidigt på morgnarna när maskinerna skall ut på arbete. Så vill man ju inte ha det, konstaterar Martin.
Arbetet med utbyggnaden kommer att starta måndag 22 oktober. Lindesbergs Bygg AB har totalentreprenad och har till våren på sig att färdigställa det nya kontoret.
-Ja, vi kommer öppna kontoret på den nya adressen i mars 2013.
Utbyggnaden kommer att göras på husets norra gavel. Där finns idag ett gammalt garage som kommer att rivas. Bygget är även startskottet för en total översyn av fastigheten.
-Vår ambition är att snygga till hela huset, men det kommer först efter utbyggnaden.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.