I våras köpte Egeryds Fastigheter grannhuset till Lidl (f d Dansinstitutet) i syfte att främja den egna verksamheten. Här såg bolaget en permanent lösning där man kan slå rot för såväl kontor som maskinpark. Nu genomför man den planen genom en utbyggnad av befintlig huskropp.-Vi bygger ut norra gaveln med totalt 212 kvadratmeter fördelat på två våningsplan, uppger Martin Andersson, Egeryds Fastigheter.
Det var i april som Jarl Magnusson sålde fastigheten till Egeryds Fastigheter. I huset finns två hyresgäster sedan flera år tillbaka, Fyndhuset och Medborgarskolan. Ingen av dessa berörs av de planer som nu möjliggör en tredje ”hyresgäst” – fastighetsägaren själv.
Fastighetsbolaget har inte tidigare haft en permanent lösning för den egna verksamheten, utan att hunnit med flera adressändringar under den relativt korta tid man funnits i Lindesberg. Just nu huserar man på Kristinavägen, tidigare Gösta Eriksson Ur & Guld.
-Den lokalen var också en tillfällig lösning för oss. Den är alldeles för liten så när vi har hela personalstyrkan inne på kontoret så blir det trångt, kommenterar Martin Andersson.
Sedan man satsat på bolagets andra näringsgren, fastighetsskötsel, har man även haft behov av andra utrymmen. Bland annat för maskinparken.
-Det har inte varit helt lätt i nuvarande läge. Dessutom är det inte riktigt bra att ha maskinerna stå så här centralt, man stör många hyresgäster tidigt på morgnarna när maskinerna skall ut på arbete. Så vill man ju inte ha det, konstaterar Martin.
Arbetet med utbyggnaden kommer att starta måndag 22 oktober. Lindesbergs Bygg AB har totalentreprenad och har till våren på sig att färdigställa det nya kontoret.
-Ja, vi kommer öppna kontoret på den nya adressen i mars 2013.
Utbyggnaden kommer att göras på husets norra gavel. Där finns idag ett gammalt garage som kommer att rivas. Bygget är även startskottet för en total översyn av fastigheten.
-Vår ambition är att snygga till hela huset, men det kommer först efter utbyggnaden.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.