I våras köpte Egeryds Fastigheter grannhuset till Lidl (f d Dansinstitutet) i syfte att främja den egna verksamheten. Här såg bolaget en permanent lösning där man kan slå rot för såväl kontor som maskinpark. Nu genomför man den planen genom en utbyggnad av befintlig huskropp.-Vi bygger ut norra gaveln med totalt 212 kvadratmeter fördelat på två våningsplan, uppger Martin Andersson, Egeryds Fastigheter.
Det var i april som Jarl Magnusson sålde fastigheten till Egeryds Fastigheter. I huset finns två hyresgäster sedan flera år tillbaka, Fyndhuset och Medborgarskolan. Ingen av dessa berörs av de planer som nu möjliggör en tredje ”hyresgäst” – fastighetsägaren själv.
Fastighetsbolaget har inte tidigare haft en permanent lösning för den egna verksamheten, utan att hunnit med flera adressändringar under den relativt korta tid man funnits i Lindesberg. Just nu huserar man på Kristinavägen, tidigare Gösta Eriksson Ur & Guld.
-Den lokalen var också en tillfällig lösning för oss. Den är alldeles för liten så när vi har hela personalstyrkan inne på kontoret så blir det trångt, kommenterar Martin Andersson.
Sedan man satsat på bolagets andra näringsgren, fastighetsskötsel, har man även haft behov av andra utrymmen. Bland annat för maskinparken.
-Det har inte varit helt lätt i nuvarande läge. Dessutom är det inte riktigt bra att ha maskinerna stå så här centralt, man stör många hyresgäster tidigt på morgnarna när maskinerna skall ut på arbete. Så vill man ju inte ha det, konstaterar Martin.
Arbetet med utbyggnaden kommer att starta måndag 22 oktober. Lindesbergs Bygg AB har totalentreprenad och har till våren på sig att färdigställa det nya kontoret.
-Ja, vi kommer öppna kontoret på den nya adressen i mars 2013.
Utbyggnaden kommer att göras på husets norra gavel. Där finns idag ett gammalt garage som kommer att rivas. Bygget är även startskottet för en total översyn av fastigheten.
-Vår ambition är att snygga till hela huset, men det kommer först efter utbyggnaden.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.