I våras köpte Egeryds Fastigheter grannhuset till Lidl (f d Dansinstitutet) i syfte att främja den egna verksamheten. Här såg bolaget en permanent lösning där man kan slå rot för såväl kontor som maskinpark. Nu genomför man den planen genom en utbyggnad av befintlig huskropp.-Vi bygger ut norra gaveln med totalt 212 kvadratmeter fördelat på två våningsplan, uppger Martin Andersson, Egeryds Fastigheter.
Det var i april som Jarl Magnusson sålde fastigheten till Egeryds Fastigheter. I huset finns två hyresgäster sedan flera år tillbaka, Fyndhuset och Medborgarskolan. Ingen av dessa berörs av de planer som nu möjliggör en tredje ”hyresgäst” – fastighetsägaren själv.
Fastighetsbolaget har inte tidigare haft en permanent lösning för den egna verksamheten, utan att hunnit med flera adressändringar under den relativt korta tid man funnits i Lindesberg. Just nu huserar man på Kristinavägen, tidigare Gösta Eriksson Ur & Guld.
-Den lokalen var också en tillfällig lösning för oss. Den är alldeles för liten så när vi har hela personalstyrkan inne på kontoret så blir det trångt, kommenterar Martin Andersson.
Sedan man satsat på bolagets andra näringsgren, fastighetsskötsel, har man även haft behov av andra utrymmen. Bland annat för maskinparken.
-Det har inte varit helt lätt i nuvarande läge. Dessutom är det inte riktigt bra att ha maskinerna stå så här centralt, man stör många hyresgäster tidigt på morgnarna när maskinerna skall ut på arbete. Så vill man ju inte ha det, konstaterar Martin.
Arbetet med utbyggnaden kommer att starta måndag 22 oktober. Lindesbergs Bygg AB har totalentreprenad och har till våren på sig att färdigställa det nya kontoret.
-Ja, vi kommer öppna kontoret på den nya adressen i mars 2013.
Utbyggnaden kommer att göras på husets norra gavel. Där finns idag ett gammalt garage som kommer att rivas. Bygget är även startskottet för en total översyn av fastigheten.
-Vår ambition är att snygga till hela huset, men det kommer först efter utbyggnaden.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.