Ehlers visade stallform i premiären

Under lördagen gick startskottet, för Fornabodas nya travsäsong. Det blev stort hemmajubel hos Kopparbergstränaren Jimmi Ehlers, som tidigt säkrade säsongens första hemmaseger. Detta med Danois Simoni, som var helt överlägsen på upploppet.
– Han var jättebra idag, säjer Jimmi efter loppet.

Det var en solig lördagsförmiddag, när Fornaboda inledde sin tävlingssäsong vid lunchtid. Många laddade tävlingsindivider hittades i startlistorna, där tio lopp skulle avverkas.

Redan efter tre lopp, lyckades Kopparbergskusken Jimmi Ehlers att bjuda med sig av säsongens första hemmaseger. Med egentränade Danois Simoni, tog man sig till ledningen efter loppets första halvvarv. Därifrån gjorde duon processen kort och var helt överlägsna på upploppet.
Helt enkelt blev det däremot inte. Hemmahästen visade sig riktigt laddad inför start, och det var inte långt ifrån att galoppen kom i startmomentet.

– Han var jättebra idag. Han var lite för laddad idag, och det var otroligt nära att galoppen kom under de första hundra meterna. För att undvika galoppen fick jag parera upp hästen i ett tidigt skede. Men normalt sätt, skulle han bara vinna det här loppet. Ändå var det nära att det sket sig, säjer Jimmi Ehlers efter segern i det fjärde loppet.

Stallet selade senare ut ytterligare två hästar under dagen, där de fina placeringarna fortsatte. Med Mimmi Marje blev det en tredje plats och i det avslutande loppet, var man inte långt ifrån en seger med Garri Westwood.

– Det var ett tag sedan som man hade en sådan bra dag som idag. Med Mimmi så var det så jämnt över mållinjen, så jag trodde att vi blev tvåa. Jag skulle däremot inte lagt mig i ryggar på långsidan med Garri. Jag skulle istället kört vidare framåt när jag väl gick ut i tredje spår, för då skulle vi nog hunnit fram för en seger, säjer Jimmi efter tävlingsdagens slut.

Danois Simoni var laddad även i provstarten Foto: Timmy Lundegård

Trots att stallet körde till sig fina placeringar, inledde man inte tävlingssäsongen. Den meriten gick istället till den värmländska ryttaren Pernilla Andersson Lidén, som var överlägsen i hela loppet med italienskfödda Abracadabra Oro.

– Jag vet om att han är startsnabb, men det ska också hålla hela vägen. Det gjorde det idag, säjer Pernilla efter loppet.

– Han har haft dålig historik i loppen från Italien, och när jag skulle köra honom när han kom till stallet ifjol, så tog han inte styrning. För att få bättre parering så tog jag bort sulkyn och testade att rida, och fastän det har gått framåt, så finns det ännu tendenser. Vi tar därför varje lopp som träning, säjer Pernilla.

Carl-Erik Lindblom: ”Förmiddagstrav på Fornaboda passar mig fint.”
Vid årsskiftet kom regeringen med en ny spellag. Denna gjorde att minderåriga kuskar och ryttare, inte längre kan delta som spelobjekt i travloppen. Istället körs det totalt 350 lopp i Sverige, så kallade Juniorchansen, som är stängda för spel. I dessa lopp får minderåriga med licens får tävla, och det var två av dessa lopp som inledde Fornabodas tävlingssäsong.

Totalt två minderåriga tävlande kom till start i dessa lopp. En av dem var montéryttaren Vendela Westerlund från Solvalla, som dessutom red sitt första lopp i karriären. Ett lopp som slutade med en sjunde plats.

– Dessvärre kändes hästen inte som han skulle, och det var inte något tryck i honom under loppet. Men var det ändå roligt att få tävla, att dessutom få med sig en peng känns såklart ännu bättre, säjer Vendela efter sitt debutlopp.

I loppet därefter startade nästa minderåriga tävlande. Denna gång var det Martin Falk Linder, från Örebro.

– Hästen stannade mitt i volten under startmomentet. Väl iväg var det inget riktigt tryck i henne, så startmässigt gick det inget vidare. Annars var det bra. Jag har kört ponny här tidigare, så jag känner banan.

Premiären bjöd även på stjärnglans. Bland de aktiva hittades, Fornabodas flerfaldiga kuskchampion Carl-Erik Lindblom, som körde i fyra av dagens tio körda lopp. Främsta styrningen kom i det andra loppet, där han körde Bo E Nilsson-tränade Dansa.

– Det är Bosses ”fel” att jag är här, men när man väl är på plats kan man lika gärna köra fler hästar. Förmiddagstrav på Fornaboda passar mig annars fint. Med tanke på att det säjs regna imorgon, så kör vi i alla fall tävlingarna på rätt dag, säjer ”Calle”.

Banans tidigare champion visade ingen ringrost i körhänderna, utan körde det sjuåriga stoet till seger.

– Problemet sitter i huvudet på den här. Annars så sade jag redan ifjol att det är en riktigt fin travare, säjer ”Calle”.

Hos hemmahästarna blev det Jimmi Ehlers stall som stack ut i mängden, som hundraprocentig bland de tre främstplacerade. Närmast en seger var Malte All Over, som placerade sig femma.

– Det gick rätt fort under loppet och när man sitter i det mellersta fältet, blir det svårt till slut på den korta distansen. Han gjorde det han brukar och jag är nöjd med honom, säjer hästens tränare och körsven Kenneth Gorski.

Säsongspremiärens vinnare:
Lopp 1: Abracadabra Oro – Pernilla Andersson Lidén
Lopp 2: Dansa – Carl-Erik Lindblom (Bo E Nilsson)
Lopp 3: Raw Data – Andre Schiller (Ann-Kristin Stolpe) – 5,35
Lopp 4: Danois Simoni – Jimmi Ehlers – 1,83
Lopp 5: U.B.Cool – Carl Philip Lindblom (Åke Lindblom) – 1,38
Lopp 6: B.T.’s Viclando – Lukas Svedin (Tord Andersson) – 5,67
Lopp 7: Perle Bo – David Grundman (Peter Grundman) – 2,98
Lopp 8: Shiffrin – Andreas Hammarström (Björn Hammarström) – 6,12
Lopp 9: Glory Days – Camilla Svahn (Oskar J Andersson) – 2,02
Lopp 10: Zazzi Royal Review – Claes Eskilsson (Nicklas Pettersson) – 2,03

Körsvensligans aktuella ställning:
1. Jimmi Ehlers (1 seger, 1 andra, 1 tredje)
2. Carl-Erik Lindblom (1 seger, 1 andra)
3. Claes Eskilsson (1 seger)
4. Carl Philip Lindblom (1 seger)
5. Lukas Svedin (1 seger)

Publicerad 8 maj 2021 klockan 20:58

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Jennie Einarsson

Preliminär tidsplan satt – då kan Storå vårdcentral övertas

I november 2024 beslutades det att Mia Konradsson, genom företaget Konradsson och Bäck Primärvård AB, skulle ta över driften av vårdcentralerna i Storå och Frövi. I slutet av januari i år invigdes även den efterlängtade Freya vårdcentral i Frövi. Nu meddelar Mia Konradsson att det också finns en preliminär tidsplan för när hon kommer att ta över rodret för Storå vårdcentral – datumet är satt till 1 oktober 2025.
– Det är väldigt roligt, man får verkligen en fantastisk position att påverka primärvården väldigt konkret, säger Mia Konradsson till LindeNytt.

5 april 2025 klockan 10:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons



Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: På span efter kärlekskranka tuppar – orrspelen 2025 har börjat

Klockan 03.00 på fredagsmorgonen ljöd larmet. Det var dags att ge sig ut i vildmarken och beskåda 2025 års första orrspel.

4 april 2025 klockan 19:15 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Nya planer på att återstarta industritekniska programmet på Lindeskolan

Den 17 april 2019 blev Industritekniska programmet på Lindeskolan certifierat som ett...

Man gripen – misstänks ha misshandlat kvinna inför barn

En man i 35-årsåldern greps på fredagsmorgonen av polis misstänkt för misshandel av sin ...

bildspel Energier från andra sidan i fokus under paranormal afton

Under onsdagskvällen fylldes Brasserie All In i Lindesberg av nyfikna besökare som ville utforska ...

Arkivfoto: Fredrik Norman

Nu växer samarbetet mellan biblioteken i länet

Bergslagsbibblan växer med fem nya kommuner. Under april och maj ansluter ytterligare fem bibliotek från nio av länets kommuner till Bergslagsbibblan. Målet är att förbättra och erbjuda en mer likvärdig och hållbar biblioteksservice till invånarna i kommunerna.
– Det innebär att invånarna kommer att få bättre tillgång till media, och vi kommer kunna erbjuda snabbare leveranser mellan biblioteken som ingår i samarbetet, förklarar Helena Blixt, samordnare på Lindesbergs stadsbibliotek.

3 april 2025 klockan 14:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ett gäng glada förskoleklassare samt fritidspedagog Shafeek Khalil poserar med flera av deras finurliga holkar. Finalholken befinner sig just nu hos juryn på annan ort. Foto: Löa Skola

Holkmästarna i Löa till SM-final – igen: ”Väldigt glada”

Löa friskola har blivit något av specialister när det gäller att bygga spektakulära fågelholkar. För tredje året i rad har skolan nämligen tagit plats som en av 15 finalister i SM i fågelholk. Av totalt 750 inskickade bidrag finns deras finurliga alster ”Fredsduvan” med bland de utvalda. Årets tema för fågelholken har koppling till världsläget.
– Vi har pratat en del i skolan om krig, FN, fred och frihet, och då var det någon i gruppen som kom på idén att vi skulle göra en fredsduva, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.

2 april 2025 klockan 10:45 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Till minne av Andreas Carlsson
Måndagen den 1 april 2024 fick de beskedet som alla föräldrar fruktar - deras son hade omkommit i en fruktansvärt tragisk olycka. På dagen ett å...
1 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ökad brandrisk när kvicksilvret stiger
Nu väntar tre dagar i följd med dagstemperaturer omkring 16 grader. Det må vara första april just idag, men uppgiften kommer från SMHI och ...
1 april 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Man gripen efter misstänkt misshandel i Vedevåg
En man i 45-årsåldern greps under måndagen misstänkt för att ha misshandlat en annan man med ett tillhygge. Den misstänkta misshandeln skall ha...
31 mars 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Björn Johansson gör segergest efter bronset. Foto: privat

Björns pistageglass kammade hem SM-brons: ”Väldigt roligt”

På fredagseftermiddagen stod det klart att det lokala glassföretaget ”En får tacka” i Danshyttan, Storå, återigen tilldelats en ädel valör i Glass-SM, som gick av stapel vid Stockholmsmässan under dagen. Med sin unika fårglass kammade man hem ett brons i kategorin ”Pistage”. 
– Det känns väldigt roligt, det är en ny smak som jag inte har gjort förut, men den gick hem, säger Björn Johansson till LindeNytt.

28 mars 2025 klockan 19:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Bob Linger

Manskören öppnar läktare för att undvika lapp på luckan

Biljettförsäljningen till 2025 års Caprice med Manskören Harmoni har rusat ända sedan plåtarna släpptes vid månadsskiftet november/december. För att ingen skall behöva vända i dörren på grund av lapp på luckan, öppnar man nu ännu en sidoläktare för att försäkra sig om att alla som vill ska få chansen att se showen – som i år kommer med en extra krydda.

28 mars 2025 klockan 15:07 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

FotoFredag: Ugglornas högtid är här!

De är de allra första vårfåglarna. De börjar att ropa under natten redan under den tidiga vårvintern. Jag talar om ...

VVS-företag varnar för telefonbluff: ”Jättetråkigt”

Det lokala företaget Lindesbergs VVS/EL AB uppger att de återigen har blivit utsatta för ...

Spårspring skapar oro och förseningar i tågtrafiken

Under 2024 rapporterades 370 incidenter där obehöriga befunnit sig på spårområdet inom Tåg i ...

Årets glada vinnare och nominerade. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Årets unga företagare prisades på Lindeskolans pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.

26 mars 2025 klockan 17:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Hejda centraliseringen i tid – NU!

INSÄNDARE/DEBATT: Ytterligare försämring för människor, ekonomi och miljö i Bergslagen är aktuellt I Lindesberg ...

Därför lyser det rött

Den nya gatubelysningen i området Torphyttan har väckt frågor från allmänheten. Ett par av armaturerna ger nämligen ifrån sig ett...

Framgångar för lokalt metalband: ”Häftig upplevelse”

Det var kärleken till hårdrock som förde de fyra bandmedlemmarna i Frövi/Örebro-bandet ...

Minus 100 miljoner blev noll: ”Inte läge att andas ut”

Det befarade underskottet på cirka 100 miljoner kronor blev tillslut ett nollresultat när ...

En till sjukhus efter singelolycka i Vedevåg

En äldre man är avförd med ambulans till sjukhus efter en singelolycka i Vedevåg. - Mannen var vaken och ...

TV: Se Saras film på lodjuret

I skogarna vid Resta, strax utanför Ramsberg, fick Sara Lindlöf i förra veckan syn på ett lodjur som lugnt spatserade bland tr...

På bilden syns ett gäng glada arrangörer av Gammelbo Stock och Sten: Torbjörn Johansson, Johanna Ställberg, Mats Flink, Ingela Stålknapp samt Magnus Skilberg som även är ägare till den extraordinära likvagnen. Foto: Privat

Skräcklopp i Gammelbo tog form när ”Draculas likvagn” hittades i byn

För fjärde året i rad arrangeras den populära och festliga gå- eller löptävlingen i Gammelbo i norra kommundelen. Förberedelserna är nu i full gång inför lördagen den 5 juli då loppet går av stapeln – denna gång under ett nytt namn, ”Gammelbo Stock och Sten”, och med en skrämmande twist. Årets tema är nämligen ”skräck”, och modiga deltagare uppmanas att komma utklädda som karaktärer från en Stephen King-roman eller kanske med en blodig motorsåg i handen.
– Eftersom temat är skräck kommer det att finnas en massa överraskningar längs banan i samma anda. Vad dessa överraskningar innebär kan jag inte avslöja, men det kommer bli både roligt, läskigt och läskande, säger Johanna Ställberg, en av arrangörerna.

24 mars 2025 klockan 14:17 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Efter förvirringen – åter tillåtet att elda trädgårdsavfall
Förra året skapade förändringarna i avfallsförordningen stor förvirring, särskilt när det handlade om majbrasor och eldning av trädgå...
24 mars 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Misstänkt ”zombiekalv” har repat sig: ”Stora framsteg”
Det blev en tuff start i livet för en liten kalv från Harparboda Gård i Spannarboda. Vid födseln var kalven kraftigt medtagen, hade vattenskalle ...
21 mars 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag: Den lilla färgglada
Förra veckan var jag ute på en promenad vid ett vattendrag där jag tidigare har sett en kungsfiskare - men bara på avstånd.
21 mars 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-03-21

2025-03-21

2025-03-21

2025-03-20

2025-03-20

2025-03-20

2025-03-19

2025-03-19

2025-03-19

2025-03-19

2025-03-18

2025-03-18

2025-03-18

2025-03-17

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-04-06 01:43