Lindesbergs kommuns nye ekonomichef Lennart Jansson påvisar att ekonomin nu långsamt blir bättre. Samtidigt varnar han för att det helt plötsligt kan falla ihop och gå rakt åt skogen om det vill sig illa. Marginalerna är minimala och situationen bör tas på mycket stort allvar.
Attityden inne i de kommunala korridorerna är idag en helt annan än på 90-talet. Man har erkänt sig skuldsatt och i behov av radikala åtgärder. Så bedömer Lennart Jansson tankegångarna i ”huset” idag. –Man är väldigt tuff idag och tar nu det ekonomiska läget på stort allvar. På 90-talet var man alldeles för oförsiktig och levde över sina tillgångar, förklarar Jansson. Idag har man insett att man alldeles för ofta har trampat i klaveret och nu får ta konsekvenserna av det.
För att återblicka till det kommunanalytikern Hans Jensevik tidigare påpekade ligger det i politikernas händer att göra något åt skulderna. Det är dom som måste bli tuffare. Jensevik menar att politikerna ofta gömmer sig för problemet när det blir för stort att hantera. De stoppar huvudet i sanden som han uttryckte sig. Jansson håller delvis med Jensevik men hävdar att politikerna är mer ovan jord(sand) än vad som framgick i vår artikel den 5 oktober.
–Problemet är mer kommunikationen mellan parti och väljare faktiskt. Politikerna är självklart medvetna om allvaret, men de måste få väljarna med sig i skuldsaneringen. Väljarna måste informeras innan man vidtar åtgärder. Annars blir det massor av upprörda människor runt om i kommunen som nästan går ut och demonstrerar i ren ilska, det är mycket därför man arbetar som man gör. Man måste bli bättre på att ge invånarna och väljarna en klar bild av hur kommunen mår. Först då kan man vidta de åtgärder som krävs och få folket med sig i arbetet, säger ekonomichefen.
Kommunens ekonomi är idag på bättringsvägen enligt Jansson. Nu har man börjat amortera och långsamt bygga upp en starkare ekonomi igen. Vägen är lång att vandra men man har äntligen påbörjat den långa promenad som ligger framför oss. Under tidsperioden 2001-2004 kommer följande att ske:
Skuldbördan minskar med ca 8 miljoner kronor. Avsättningar för framtida pensionsutbetalningar görs med 14 miljoner kronor. Investeringar för 165 miljoner sker utan att nya lån tas upp. Samtidigt ökar kassaflödet med 7 miljoner under denna period. Enligt Jansson kommer kommunen att klara balanskravet under den aktuella perioden.
Samtidigt som mycket tyder på bättring varnar man för att allt kan gå helt snett om man inte ser upp. Det är idag så pass små marginaler att det lätt kan falla åt fel håll om man inte fortsätter att vara målmedveten och försiktig i hur man hanterar budgeten. Om drygt en vecka kommer Jansson att ge sina synpunkter till kommunstyrelsen, vilket LindeNytt kommer att följa upp.
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.