Remy Envik Claesson, Elsa Eremo, Daniel Flodström och Simon Svensson är med i Lindeskolans elevkår. Foto: Camilla Lagerman
Elevkåren om Hörnbergs pension: ”Lindeskolans hjärta”
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
Några dagar efter att nyheten kommit att gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, träffar LindeNytt representanter från skolans elevkår. De vill gärna ge sin bild av Hörnberg, och berätta vad han betyder för skolan och alla elever.
– Han bryr sig väldigt mycket om vad vi gör, vi är ju egentligen en utomstående organisation och behöver inte samarbeta med styrelsen egentligen, men han bryr sig om vad som händer och vill ha regelbundna möten. Det är inte för att se vad vi håller på med, utan för att kunna hjälpa till och finnas där för oss, berättar Daniel Flodström som är ordförande i elevkåren.
– Vi har ju fått en hel del lärdomar också, han hjälper ju oss, kommer med tips om hur vi kan göra saker bättre, och jag tycker han är sjukt duktig på att förklara allt. Han förklarar utifrån sina egna erfarenheter och så kan vi använda oss av det, säger Simon Svensson, eventansvarig.
– Han tycker det är bra att eleverna tar initiativ, han är väldigt mån om att det är en bra grej för skolan. Han vill satsa på eleverna, se att det utvecklas, och det är jätteroligt att höra, att det finns folk i ledningen som verkligen tar sig tiden att träffa eleverna och verkligen satsa på dem, fortsätter Daniel.
En omtyckt gymnasiechef. Arkivfoto: Camilla Lagerman
Eleverna berättar mycket om den känslan som Lindeskolan har, en känsla av tillhörighet och familjär stämning, något de anser att Staffan har instiftat.
– Han har verkligen gett hela skolan en känsla, och han gör det så bra med sin slogan ”Lindeskolan äger”, det blir en riktig prägel på skolan. Han är ju Lindeskolans hjärta, det kommer uppifrån och genomsyrar hela skolan, säger Remy Envik Claesson, sponsoransvarig.
– Efter varje jul- och sommarlov samlas alla i aulan, han går upp på scenen och pratar lite och får igång alla. Det blir en väldigt trevlig och bra stämning. Vi hälsar på varandra, vi är trevliga, och Lindeskolan äger, säger Simon.
Arkivfoto: Camilla Lagerman
Vad kommer framtida elever gå miste om tycker ni?
– De kommer gå miste om den här känslan som han har skapat, att vi är som en familj, han väcker en känsla hos oss allihopa, säger Remy.
– Han inger sådant förtroende och en enorm värme. Han ger en tanke om hopp, att han vill satsa på skolan, och han gör det helt osjälviskt. Han är mån om att skolan ska fungera, och det är inte för hans egen vinning, säger Elsa Eremo, sekreterare.
Är det något ni vill tillägga?
– Ja, ha kvar Staffan! säger samtliga i mun på varandra.
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det norska kallblodet, Brenne Viktor, gästade Fornabodas säsongspremiär och imponerade rejält med ett nytt banrekord för 3-åriga kallblod. Foto: Anneli Lundegård
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
Övre raden från vänster: Zonordförande William Flormo, Lions Club Storå, Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg, Anna Ohlsson, Lions Club Storå, Raija Glatz och Inga-lill Senneryd, Lions Kristina.
Sittande från vänster: Toste Nilssson, Lions Club Hällefors och Leif Olofsson Lions Club Storå
Foto: Lions Club Storå
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Polisens tack efter lugn helg
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om ...
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till ...