På lördag byter vi kläder hemma hos Elin Olofsson. Foto: Jennie Einarsson
Elin uppmanar till klädbyte till förmån för Barncancerfonden och Rädda barnen
I helgen stundar årets klädbytardag hemma hos Elin Olofsson i Lindesberg. Detta innebär ett ypperligt tillfälle att förnya höstgarderoben på ett plånboksvänligt sätt. Mängder av jackor, byxor, skor och mössor har redan lämnats in och håller just nu på att förberedas för att byta hem på lördag.
– Det är så kul att se att plagg som någon tröttnat på kommer till glädje för någon annan, förklarar initiativtagaren Elin Olofsson.
Det är fjärde gången som Elin anordnar klädbytardag i Lindesberg till förmån för Barncancerfonden och Rädda barnen. Evenemanget har genom åren vuxit till en mycket populär tillställning.
– Det har varit väldigt stor tillströmning tidigare, folk verkar hitta saker som de tycker om, det är väldigt roligt. Det är så kul att se att plagg som någon tröttnat på kommer till glädje för någon annan, förklarar Elin Olofsson.
Nu har lokala företag börjat få upp ögonen för Elins välgörenhetsarbete och sträckt fram en hjälpande hand.
– Jag kommer att få låna bord som vi kan ha till att lägga upp saker på från Blombergska Bokhandeln och Röda Korset sponsrar mig med galgar, det är jättekul att det börjar bli lite samarbeten med ställen i stan, berättar Elin.
Här kan man passa på fynda en värmande höstjacka. Foto: Jennie Einarsson
Syftet med evenemanget är helt ideellt, alla intäkter under dagen går till Rädda Barnen och Barncancerfonden, något som ligger Elin varmt om hjärtat.
– Jag har närstående som förlorat en tio månaders bebis i cancer, det drog verkligen ner en på jorden och jag tänkte att det kan hända vem som helst och när som helst, det är en så orättvis sjukdom. Jag tycker verkligen att det är viktigt att ge så mycket som möjligt för att stötta cancerforskningen, därför försöker själv alltid att skänka dit när jag drar i välgörenhets projekt, förklarar Elin.
Inget av det som lämnas in till klädbytardagen går till spillo, de plagg som blir kvar när dagen är slut kommer skänkas till andra välgörenhetsorganisationer.
– Eftersom att Röda Korset sponsrar mig med galgar så kommer en del av de kvarblivna kläderna gå dit och mycket av barnkläderna som blir kvar kommer gå till min välgörenhetsorganisation Leksakshjälpen, berättar Elin.
Ett axplock av skor i all färger och former. Foto: Jennie Einarsson
I år har Elin evenemanget hemma hos sig själv på Östermalmsvägen 1 i Lindesberg mellan klockan 12.00 -16.00. Mestadels av kläderna kommer finnas på Elins altan men förhoppningsvis även ute i trädgården.
– Det skulle vara skönt att få lite mer utrymme så jag kommer slå upp ett litet partytält här nere på gården också. Om vädret tillåter så kan vi använda mer yta i trädgården, vi får se om det blir regn eller inte, säger Elin och kikar ut i trädgården.
Just nu pågår arbetet för fullt med att sortera och hänga upp kläder inför lördagen. Mängder av plagg har redan strömmat in och mer väntas de närmaste dagarna – fram till och med fredag är det öppet för alla att lämna in.
– Jag försöker organisera så mycket som möjligt nu så att det bara är att lasta upp när det är dags. Det är mycket jobb och tyvärr har jag inte fått tag på några volontärer i år, vill man hjälpa till så är man varmt välkommen att höra av sig till mig, hälsar Elin.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Sättrans Gulliver har imponerat tidigt på tävlingsbanan hos stortränaren Jan-Olov Persson. Ifjol blev skönheten Best in Show till den femte upplagan av Fornabodas kallblodsutställning. Foto: Sleipner Lindesberg
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
30 september 2026 klockan 09:30 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-må...
Frövi Judo laddar för intensiv helg
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, ...
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
FotoFredag: Räven!
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat ...
Billerud flaggar för lukt och buller
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ...