Idag är det Chokladens dag, en temadag som är relativt ny men troligtvis uppskattas av många i vårt avlånga land. Svenska folket är nämligen bland de ”bästa” i världen på att smaska i sig choklad.
Sedan den 11 november 2011 har chokladen haft en egen dag och det är ingen tvekan om att vi svenskar gillar denna kakaoskapelse. Vi äter årligen i snitt 5,6 kg choklad per person och det placerar Sverige på sjätte plats bland världens alla länder när det kommer till chokladkonsumtion.
Men chokladen har naturligtvis inte alltid funnits tillgänglig här, utan kom till Europa år 1502 med Christofer Columbus. Svenskarna fick dock vänta till 1600-talets senare del innan chokladen nådde dem. Och då var det endast i form av dryck. Det var först år 1847 som den första moderna chokladkakan skapades, vilket gjordes av det brittiska företaget J.S. Fry & Sons. Men äran för detta går till holländaren C.J. van Houten eftersom han på 1830-talet uppfann en process att pressa fettet ur kakaobönan, vilket gjorde det möjligt att tillverka chokladkakor.
Sedan britternas lansering av chokladkakan har det naturligtvis hänt mycket på den här fronten. Även här hemma i Bergslagsskogarna, där vi sedan ett par år har företaget Bergslagspraliner etablerade.
Dagen till ära tog LindeNytt kontakt med Ywonne Lindberg på Bergslagspraliner och frågade vilken choklad som är populärast hos dem och om de märker av att det är chokladens dag idag.
– Vi har någonting för alla. En av de populäraste är nog Bergslagspralinen även kallad blåbär. Det är en pralin med mörk choklad som innehåller tryffel, vit choklad och blåbär, säger Ywonne och tillägger:
– Nu när det är jultider är det också populärt med saffranspralinen.
Chokladens dag i all ära, men kommande högtid vi lackar mot tycks hålla en betydligt högre kakaohalt än vad temadagen Chokladens dag har.
– Vi märker inte av att vår försäljning ökar under chokladens dag, men våra återförsäljare märker kanske av det. Vi ser mer tydligt att det ökar till jul, då är vi ute på olika marknader och säljer. Nu i helgen står vi på marknaden i Färna och sedan har vi vår egna julmarknad den 10 december i Stripa och då blir det mycket godsaker, säger Ywonne.
Text & bild: Camilla Rasmussen, Lindeskolans mediaprogram, som gör sin praktik på LindeNytt vecka 45.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.