Idag är det Chokladens dag, en temadag som är relativt ny men troligtvis uppskattas av många i vårt avlånga land. Svenska folket är nämligen bland de ”bästa” i världen på att smaska i sig choklad.
Sedan den 11 november 2011 har chokladen haft en egen dag och det är ingen tvekan om att vi svenskar gillar denna kakaoskapelse. Vi äter årligen i snitt 5,6 kg choklad per person och det placerar Sverige på sjätte plats bland världens alla länder när det kommer till chokladkonsumtion.
Men chokladen har naturligtvis inte alltid funnits tillgänglig här, utan kom till Europa år 1502 med Christofer Columbus. Svenskarna fick dock vänta till 1600-talets senare del innan chokladen nådde dem. Och då var det endast i form av dryck. Det var först år 1847 som den första moderna chokladkakan skapades, vilket gjordes av det brittiska företaget J.S. Fry & Sons. Men äran för detta går till holländaren C.J. van Houten eftersom han på 1830-talet uppfann en process att pressa fettet ur kakaobönan, vilket gjorde det möjligt att tillverka chokladkakor.
Sedan britternas lansering av chokladkakan har det naturligtvis hänt mycket på den här fronten. Även här hemma i Bergslagsskogarna, där vi sedan ett par år har företaget Bergslagspraliner etablerade.
Dagen till ära tog LindeNytt kontakt med Ywonne Lindberg på Bergslagspraliner och frågade vilken choklad som är populärast hos dem och om de märker av att det är chokladens dag idag.
– Vi har någonting för alla. En av de populäraste är nog Bergslagspralinen även kallad blåbär. Det är en pralin med mörk choklad som innehåller tryffel, vit choklad och blåbär, säger Ywonne och tillägger:
– Nu när det är jultider är det också populärt med saffranspralinen.
Chokladens dag i all ära, men kommande högtid vi lackar mot tycks hålla en betydligt högre kakaohalt än vad temadagen Chokladens dag har.
– Vi märker inte av att vår försäljning ökar under chokladens dag, men våra återförsäljare märker kanske av det. Vi ser mer tydligt att det ökar till jul, då är vi ute på olika marknader och säljer. Nu i helgen står vi på marknaden i Färna och sedan har vi vår egna julmarknad den 10 december i Stripa och då blir det mycket godsaker, säger Ywonne.
Text & bild: Camilla Rasmussen, Lindeskolans mediaprogram, som gör sin praktik på LindeNytt vecka 45.
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från både Lindesbergs och Ljusnarsbergs kommun kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de vill läsa under sin kommande gymnasietid. Skolans olika UF-företag fick också en chans att visa upp sig och öva på marknadsföring.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.