Idag är det Chokladens dag, en temadag som är relativt ny men troligtvis uppskattas av många i vårt avlånga land. Svenska folket är nämligen bland de ”bästa” i världen på att smaska i sig choklad.
Sedan den 11 november 2011 har chokladen haft en egen dag och det är ingen tvekan om att vi svenskar gillar denna kakaoskapelse. Vi äter årligen i snitt 5,6 kg choklad per person och det placerar Sverige på sjätte plats bland världens alla länder när det kommer till chokladkonsumtion.
Men chokladen har naturligtvis inte alltid funnits tillgänglig här, utan kom till Europa år 1502 med Christofer Columbus. Svenskarna fick dock vänta till 1600-talets senare del innan chokladen nådde dem. Och då var det endast i form av dryck. Det var först år 1847 som den första moderna chokladkakan skapades, vilket gjordes av det brittiska företaget J.S. Fry & Sons. Men äran för detta går till holländaren C.J. van Houten eftersom han på 1830-talet uppfann en process att pressa fettet ur kakaobönan, vilket gjorde det möjligt att tillverka chokladkakor.
Sedan britternas lansering av chokladkakan har det naturligtvis hänt mycket på den här fronten. Även här hemma i Bergslagsskogarna, där vi sedan ett par år har företaget Bergslagspraliner etablerade.
Dagen till ära tog LindeNytt kontakt med Ywonne Lindberg på Bergslagspraliner och frågade vilken choklad som är populärast hos dem och om de märker av att det är chokladens dag idag.
– Vi har någonting för alla. En av de populäraste är nog Bergslagspralinen även kallad blåbär. Det är en pralin med mörk choklad som innehåller tryffel, vit choklad och blåbär, säger Ywonne och tillägger:
– Nu när det är jultider är det också populärt med saffranspralinen.
Chokladens dag i all ära, men kommande högtid vi lackar mot tycks hålla en betydligt högre kakaohalt än vad temadagen Chokladens dag har.
– Vi märker inte av att vår försäljning ökar under chokladens dag, men våra återförsäljare märker kanske av det. Vi ser mer tydligt att det ökar till jul, då är vi ute på olika marknader och säljer. Nu i helgen står vi på marknaden i Färna och sedan har vi vår egna julmarknad den 10 december i Stripa och då blir det mycket godsaker, säger Ywonne.
Text & bild: Camilla Rasmussen, Lindeskolans mediaprogram, som gör sin praktik på LindeNytt vecka 45.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.