En internationell iakttagelse

Volleybollen är i konstant utveckling, är det inte reglerna som förändras så är det spelsättet och spelarna. En trend har skapats på volleybollens världsnivå, en trend som går i motsatt riktning då man jämför damer och herrar. Vinden har vänt och Rio-OS 2016 ser nu mer spännande ut än någonsin.

I söndags stod det klart att USA, efter att inte ha förlorat en match i Grand Prix sista runda, är världens mest dominerande land inom damvolleybollen just nu. Därmed ser framtiden riktigt ljus ut för USA och deras chanser i nästa års olympiska spel i Rio är större än någonsin. Kanske är det äntligen dags för amerikanskorna att ta det där efterlängtade OS-guldet.

Själv måste jag säga att jag var lite mer taggad när herrarnas World League som avgjordes för en dryg vecka sedan. Som fransman satt jag på helspänn framför vår TV och såg på hur Les Bleus tog hem sin första titel någonsin. Som alltid så finns det ett antal nationer som dominerar volleybollen. Brasilien, USA och Ryssland är de stora länderna tätt följda av Italien, Serbien och Tyskland. Därmed var Frankrikes bragd på herrsidan väldigt oväntad i jämförelse med USA:s damers vinst.

Men det är inte endast faktumet att Frankrike slog ut de stora volleybollnationerna som gjorde deras vinst oväntad. Det är även intressant att World League kan vinnas av ett så pass ”litet” lag som Frankrike. En trend verkar ta form inom världsvolleybollen. Herrarna har under många år gått mot att bli allt större och längre med mindre fokus på finspelet. En hög boll till lagets 210 cm långa högerspiker som slår hårt över blocket har varit praxis de senaste tio åren. Men då spikerarna går över blocket så måste blocket hänga med vilket gett oss centrar som Muserskiy (220 cm) och Kazakov (218 cm). Frankrike bryter dock trenden. Med endast en spelare över två meter på plan och en passare på endast 183 cm så spelar de istället ett snabbt och överraskande spel med ett försvar som är det bästa i världen. Irans framgång de senaste tre åren är även den tack vare denna typ av spel.

Det intressanta är dock att vi på damsidan ser den motsatta trenden. Damlandslagen har de senaste åren varit generellt kortare än herrlandslagen. På herrsidan är idag majoriteten av världens främsta spelare över två meter och man ser i princip aldrig någon som är under 190 cm. Bland damerna har det dock inte varit alls ovanligt med spelare under 180 cm. Att se en herrspelare på 210 cm är inte alls ovanligt, det hör snarare till att varje lag har minst en. På damsidan är det dock fortfarande ovanligt med en spelare på över två meter, vilket skulle vara motsvarigheten med tanke på medellängdsskillnaden mellan män och kvinnor. Sedan Beijing-OS är dock trenden tydlig, damvolleybollen blir mer fysisk. Kinas lag i årets Grand Prix slog nya rekord med ett lag som längmässigt kunde mäta sig med ett lag i herrarnas elitserie här i Sverige.

Om det är bra eller dåliga trender som vi ser är svårt att säga, det är självfallet upp till var och en att bedöma. Själv tycker jag att det invecklade, taktiska och snabba försvarsspelet som Japans eller Thailands damer spelar är betydligt roligare att titta på än Rysslands höga kantpass. På så vis blir det ju roligt för mig som fransman att Frankrikes herrar nu spelar på detta vis. Min förhoppning är dock att vi inte förlorar spektakulära damlag som just Japan och Thailand, länder som generellt har kortare medellängder, nu när spelarna i de andra länderna drar iväg på höjden. Powervolleybollen á la öststat har aldrig varit något för mig och jag hoppas att vi ka skippa den både hos damer och herrar.

Publicerad 29 juli 2015 klockan 10:45

Michael Jestin , 073-903 68 24 , sport@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Mikael "Blomman" Blomberg och Peter Hayden på SHRA är taggade på race. Foto: Camilla Lagerman

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.

27 juni 2025 klockan 10:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Politiker och tjänsteman närvarade när kommunens nya vision presenterades. Foto: Camilla Lagerman

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.

20 maj 2025 klockan 16:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan

Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av ...

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder

En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs ...

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar

Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tä...

Alvin och Algot Asserholt förevigade dagen med ett kort tillsammans med Kevin Walker. Foto: Jennie Einarsson

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år

Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.

12 maj 2025 klockan 10:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ingrid Nilsson kammade hem titeln som årets idrottare för tredje gången. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Festligt och vänskapligt när årets främsta idrottare utsågs på Lindeskolan

Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.

7 maj 2025 klockan 22:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fornaboda är först ut med varmblod på ponnytravdag
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag...
17 april 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Pojkallsvenskan nästa för IFK Lindesberg U15: ”Ny nivå”
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgr...
11 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lokala hockeyklubbar hyllas av Tre Kronor: ”Hedrande”
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda...
10 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Frövi judo

bildspel Tävlingshelg i Nederländerna gav fin medaljskörd för A-judotruppen

Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.

9 april 2025 klockan 15:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ali Yamal Yassin, Ordförande Bergslagens IF. Jenny Ågren, VD Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser. Foto: privat

Stiftelse ger Lindeförening över 400 000 kronor: ”Ett stort tack”

Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.

13 mars 2025 klockan 12:01 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Lindlövens säsong tar stopp i Boden

Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en ...

Lindlöven kvitterar i slutspelet efter rivstart

Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka ...

bildspel Boden tillbaka i slutspelsledning mot Lindlöven

En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlö...

Trots en mycket tråkig första halvlek så kunde LIF Lindesberg utmana om en kvalplats mot Allsvenskan. Trots en tiomålsseger mot Tyrold så saknades minst ett mål för att kunna säkra kvalplatsen. Foto: Hasse Persson

bildspel Ett mål skiljer LIF Lindesberg från kvalplatsen

Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om kvalplatsen mot Allsvenskan. Mitt under matchens andra halva så gör LIF Lindesberg en makalös vändning och ser även positiva ut mot både Tyrold och duellen mot Uppsala. Trots en stor tiomålsseger så lyckas Uppsala knipa kvalplatsen i Boden, där ett sista mål i Norrland med 30 sekunder kvar blir avgörande.
– Vi tappade kvalplatsen på det jobbigaste tänkbara sättet, säger Joakim Bååk.

8 mars 2025 klockan 19:14 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Boden gästar Lindehov för dubbla slutspelsmatcher

Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher ...

bildspel Stor familjelycka på den årliga travgalan

Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de stö...

bildspel Dramatiska finaler av årets Libo Cup

Framtidens handbollsstjärnor visade upp sig i Lindesberg under helgen. Libo Cup blir bara större med varje år och bjuder...

Linde Volley säkrar slutspelsplats: ”Otrolig känsla”

Efter flera år av överlevnadsstrider inom Elitserien så är det just nu en otrolig känsla hos ...

Flera lokala judotalanger uttagna till landslagets grupper

Svenska Judoförbundets landslagsorganisation uppdaterade nyligen sina listor över de aktiva som ...

Ruggigt tabelldrama väntar LIF Lindesberg

Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gä...

Carl Johan Sälle fick många chanser på mål under den tredje perioden. Inom den sista minuten så lyckades han att sätta punkt för eftermiddagen vilket skrev siffrorna till 7-1 mot Forshaga. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven möter Boden i slutspel: ”Ska vara med och skaka”

Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär det att Lindlöven kommer att ta den långa resan till Boden, för att inleda slutspelet första två matcher på bortaisen. Trots två tidigare förluster mot Boden under säsongen, så finns det förhoppningar att kunna skrälla.
– Det passar oss bra att vara lite underdogs, säger Lennart Hermansson.

23 februari 2025 klockan 21:22 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Arenan fick utrymmas efter inbrottslarm
Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet. Inbrottslarmet drog igång i...
23 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Arvidssons dunderkväll i Råsshallen
Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten ...
22 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindeförening prisat för sitt arbete med ungdomar
Bergslagens IF prisades vid Sverige Uniteds årliga gala som ägde rum den 13 februari. För deras insatser att ge barn och unga möjlighet att tillh...
18 februari 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-02-15

2025-02-08

2025-02-08

2025-02-03

2025-01-28

2025-01-19

2025-01-17

2025-01-16

2025-01-10

2025-01-06

2025-01-04

2024-12-31

2024-12-29

2024-12-22

2025-07-02 09:12