INSÄNDARE/DEBATT: Ännu en riksdagsledamot som skor sig på skattebetalarnas bekostnad avslöjad!
Riksdagsledamot Emma Carlsson Löfdahl, Liberalerna hyr olagligt en bostadsrätt i andra hand av sin man. Den faktiska avgiften/hyran för lägenheten är på ca 2 500 kr i månaden, men Emma betalar sin make 13 500 kr i månaden, på så sätt får hon ut maxbeloppet 8 600 kr i månaden som riksdagen betalar för att en riksdagsledamot som bor mer än 5 mil från Stockholm skall ha tillgång till en övernattningslägenhet.
Under kommande mandatperiod på 4 år kommer hennes familj att tjäna 412 000 kr på upplägget. Till media säger Emma Carlsson Löfdahl att hon och maken följt de regler som riksdagen satt upp.
Så resonerar Emma trots att hon vid flera tillfällen från riksdagens talarstol uttalat vad viktigt det är att ta ansvar för skattebetalarnas pengar.
Det brukar sägas att en liberal är en kluven person men Emma verkar inte vara någon kluven liberal – det är raka rör och egenintresse som gäller – men jag tror ändock att hon får svårt att bedriva personlig valkampanj bland de väljare som efterfrågar etik och moral i nästa val!
Bjarne Lind
Lindesberg
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.