INSÄNDARE/DEBATT: Ännu en riksdagsledamot som skor sig på skattebetalarnas bekostnad avslöjad!
Riksdagsledamot Emma Carlsson Löfdahl, Liberalerna hyr olagligt en bostadsrätt i andra hand av sin man. Den faktiska avgiften/hyran för lägenheten är på ca 2 500 kr i månaden, men Emma betalar sin make 13 500 kr i månaden, på så sätt får hon ut maxbeloppet 8 600 kr i månaden som riksdagen betalar för att en riksdagsledamot som bor mer än 5 mil från Stockholm skall ha tillgång till en övernattningslägenhet.
Under kommande mandatperiod på 4 år kommer hennes familj att tjäna 412 000 kr på upplägget. Till media säger Emma Carlsson Löfdahl att hon och maken följt de regler som riksdagen satt upp.
Så resonerar Emma trots att hon vid flera tillfällen från riksdagens talarstol uttalat vad viktigt det är att ta ansvar för skattebetalarnas pengar.
Det brukar sägas att en liberal är en kluven person men Emma verkar inte vara någon kluven liberal – det är raka rör och egenintresse som gäller – men jag tror ändock att hon får svårt att bedriva personlig valkampanj bland de väljare som efterfrågar etik och moral i nästa val!
Bjarne Lind
Lindesberg
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.