Agnes Falk, Britt-Lis Falk och Rosali Henriksson framförde ikväll konserten "Alla spelar Allan". Foto: Ida Lindkvist
En musikresa när ”Alla spelar Allan”
Kantorn och körledaren Agnes Falk, Linde Bergslags församling, tog den här torsdagskvällen ton i Lindesbergs kyrka tillsammans med Britt-Lis Falk och Rosali Henriksson. Konserten gick rakt igenom i Allan Edwall-tema, ”Alla spelar Allan”, och genom hans musik fick publiken en resa där de passerade och besökte de fyra årstiderna, och återupplivade hans minne.
Agnes Falk, kantor, körledare och musiker vid Linde Bergslags församling, bjöd ikväll på en vacker konsert som går under namnet ”Alla spelar Allan”.
– Det är jag, min mamma Britt-Lis och min kompis Rosali, och vi spelar bara Allan Edwalls visor. Det är han som har skrivit texten och musik till allting, och han har gjort hur mycket som helst, berättar Agnes innan konsertens början.
Allan Edwall, kanske mest känd som Emil i Lönnebergas far Anton, med det hätska humöret och sitt ”förgrymmade unge”. Men han medverkade också i Utvandrarna från år 1971, barnkära Rasmus på Luffen och Ronja Rövardotter. Att han också skrev visor, både text och musik, är kanske inte lika välkänt för alla generationer.
– Jag tror att han har gett ut sex stycken skivor totalt, säger Agnes och fortsätter:
– Jag spelar egentligen mer klassisk musik och kyrkomusik, men jag är ny och de frågade då mig om jag ville ha en egen sommarkonsert. Så jag bestämde mig snabbt för att det var det här jag ville göra, det är mitt projekt!
Foto: Ida Lindkvist
– Jag har delat upp programmet i alla årstider, och så kommer det att bli allsång vid flera tillfällen, säger Agnes till publiken och knäpper upp dragspelet och gör sig redo.
Konserten innehåller det mesta tänkbara, däribland solosång, allsång, dragspel, tvärflöjt, gitarr och dans. Och däremellan berättar Agnes om Allan och hans musik.
– 2002 bestämde sig ett skivbolag för att ge ut Allan Edwalls alla visor på skivor, så det blev något av en pånyttfödelse. 2006 fick han en grammis för sina visor, detta var nio år efter hans död. Han dog i cancer när han var 72 år gammal.
Visan ”Trevligt att se dig” står näst på tur och Agnes säger innan hon börjar spela:
Foto: Ida Lindkvist
– Hur väl vi än menar och vill så kanske man inte alltid är så snäll som man själv tycker. Allan spelade Danjel i Utvandrarna, där han flydde från förtryck, fattigdom och svält. Idag har man fler anledningar än så för att fly, nu flyr man också från krig. Och här är nu en visa som är kusligt aktuell!
I konserten har man passerat sommaren, tagit sig igenom hösten och närmar sig nu vintern. Ålderdomen kommer på tal och flera av Allans visor handlade om just det.
– Anledningen var antagligen att Allan funderade mycket på att bli gammal och döden, därför ska vi nu spela flera sådana på rad, säger Agnes, och samtidigt som hon spelar dansar Rosali i en tjock yllekofta, precis såsom det sjungs om i texten.
För den som inte hade möjlighet att besöka kvällens Allan Edwall-konsert, lovar Agnes att möjlighet kommer att ges igen om två veckor, den sjätte augusti. Programmet kommer att vara nästintill identiskt men då äga rum i Hörkens kyrka i Ljusnarsberg.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Hades de Vandel vinner Bergslagsloppet 2025 efter en rejäl styrkeduell mot Castor The Star. Vinnartiden blev snabba 10,4, bara en tiondel från banrekordet som sattes 2020. Foto: Anneli Lundegård
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Jag har, som medborgare i Lindesberg, lämnat in ett formellt medborgarförslag till kommunfullmäktige. Förslaget är enkelt: att en extern och oberoende part ska genomföra en fullständig granskning av hur kommunen hanterar jäv och intressekonflikter, samt att ta fram nya, skärpta regler som förbjuder vänskapskorruption.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.
Vad gör en tradition – hur blir den till och hur överlever den? Ibland kan man tro att det bara behövs en något galen idé och lite människor som känner för att utveckla den för att något ska växa till en tradition. Det var ungefär det som hände i Ullersäter för dussinet år sedan.
– Jag får nog säga att jag är skyldig till det, säger Christofer Kärrdahl, som är sekreterare i Ullersäters bygdegårdsförening som står för arrangemangen kring det populära UllerMuller.
– Det var jag och två grannar som fick för oss att vi skulle ta traktorerna med oss och åka till Nostalgibyn och det var väl kul, fortsätter han.
Årets Drömjobbare redo att testa sina vingar
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får ...
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke Johansson, begärs företaget i konkurs vid Örebro Tingsrätt. De ständigt stigande matpriserna och inflationen uppges vara orsaken till beslutet.
Anwar Ghoubari och Elin Olofsson välkomnar till Sommarboden. Om några få dagar kommer man resa ett 27 kvadratmeter stort tält på platsen. Foto: Jennie Einarsson
Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu hittat en tillfällig lösning över sommaren för att kunna fortsätta verksamheten. Ett lokalt företag har erbjudit sig att sponsra med ett större inhägnat tält, och därmed flyttar nu Sommarboden in i Elin Olofssons villaträdgård på Östermalmsvägen 1 i Lindesberg.
– Det här är ett socialt hus, och jag tänker att nu ska det verkligen användas, säger Elin entusiastiskt.
En villa i Guldsmedshyttan blev i december 2024 totalförstörd i en brand. Idag, onsdag, fick räddningstjänsten rycka ut till samma adress igen – då en ny brand upptäckts i det idag obebodda huset.