Agnes Falk, Britt-Lis Falk och Rosali Henriksson framförde ikväll konserten "Alla spelar Allan". Foto: Ida Lindkvist
En musikresa när ”Alla spelar Allan”
Kantorn och körledaren Agnes Falk, Linde Bergslags församling, tog den här torsdagskvällen ton i Lindesbergs kyrka tillsammans med Britt-Lis Falk och Rosali Henriksson. Konserten gick rakt igenom i Allan Edwall-tema, ”Alla spelar Allan”, och genom hans musik fick publiken en resa där de passerade och besökte de fyra årstiderna, och återupplivade hans minne.
Agnes Falk, kantor, körledare och musiker vid Linde Bergslags församling, bjöd ikväll på en vacker konsert som går under namnet ”Alla spelar Allan”.
– Det är jag, min mamma Britt-Lis och min kompis Rosali, och vi spelar bara Allan Edwalls visor. Det är han som har skrivit texten och musik till allting, och han har gjort hur mycket som helst, berättar Agnes innan konsertens början.
Allan Edwall, kanske mest känd som Emil i Lönnebergas far Anton, med det hätska humöret och sitt ”förgrymmade unge”. Men han medverkade också i Utvandrarna från år 1971, barnkära Rasmus på Luffen och Ronja Rövardotter. Att han också skrev visor, både text och musik, är kanske inte lika välkänt för alla generationer.
– Jag tror att han har gett ut sex stycken skivor totalt, säger Agnes och fortsätter:
– Jag spelar egentligen mer klassisk musik och kyrkomusik, men jag är ny och de frågade då mig om jag ville ha en egen sommarkonsert. Så jag bestämde mig snabbt för att det var det här jag ville göra, det är mitt projekt!
Foto: Ida Lindkvist
– Jag har delat upp programmet i alla årstider, och så kommer det att bli allsång vid flera tillfällen, säger Agnes till publiken och knäpper upp dragspelet och gör sig redo.
Konserten innehåller det mesta tänkbara, däribland solosång, allsång, dragspel, tvärflöjt, gitarr och dans. Och däremellan berättar Agnes om Allan och hans musik.
– 2002 bestämde sig ett skivbolag för att ge ut Allan Edwalls alla visor på skivor, så det blev något av en pånyttfödelse. 2006 fick han en grammis för sina visor, detta var nio år efter hans död. Han dog i cancer när han var 72 år gammal.
Visan ”Trevligt att se dig” står näst på tur och Agnes säger innan hon börjar spela:
Foto: Ida Lindkvist
– Hur väl vi än menar och vill så kanske man inte alltid är så snäll som man själv tycker. Allan spelade Danjel i Utvandrarna, där han flydde från förtryck, fattigdom och svält. Idag har man fler anledningar än så för att fly, nu flyr man också från krig. Och här är nu en visa som är kusligt aktuell!
I konserten har man passerat sommaren, tagit sig igenom hösten och närmar sig nu vintern. Ålderdomen kommer på tal och flera av Allans visor handlade om just det.
– Anledningen var antagligen att Allan funderade mycket på att bli gammal och döden, därför ska vi nu spela flera sådana på rad, säger Agnes, och samtidigt som hon spelar dansar Rosali i en tjock yllekofta, precis såsom det sjungs om i texten.
För den som inte hade möjlighet att besöka kvällens Allan Edwall-konsert, lovar Agnes att möjlighet kommer att ges igen om två veckor, den sjätte augusti. Programmet kommer att vara nästintill identiskt men då äga rum i Hörkens kyrka i Ljusnarsberg.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Bibliotekarierna tillika sagoläsarna Kristina Blom Schäfer (t.v.) och Ann Lund (t.h.) flyttar ut från bibliotekets lokaler under sommarens torsdagar och kommer istället att ha en sagoläsning i sommarsolen på Norrtullstorget. Foto: Timmy Lundegård
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det var fullsatt när Main Event öppnade upp för att visa matchen mot Nederländerna. Natten till fredagen öppnar man upp igen när Sverige möter Japan. Foto: Main Event Lindesberg
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Här firas midsommar i Lindesbergs kommun
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när å...
Bildspecial: Studentkortegen 2026
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska h...