Braedyn Tutton agerade poänggörare mot Hylte/Halmstad Foto: Timmy Lundegård

En tung inledning stoppade Linde Volley

Med Linde Volleys stora poänggörare Katrina Janssen tillbaka efter sitt OS-äventyr i Thailand så fanns hon med i laget som ledare inför lördagens hemmamatch, Hylte/Halmstad gästade Arenan och med en tung inledning för hemmalaget så såg det tidigt svårt ut för Linde Volley att gå hem med seger.

Det var en aktivitetsrik Arena som besöktes under lördagen, på ena sidan var det handbollstema där det spelades Ungdoms SM-spel medan den andra sidan som var närmast entrén höll ett volleybolltema där Linde Volley välkomnade alla besökare med en match inom elitserien där det tuffa Hylte/Halmstad stod som motståndare.

Hemmalagets poänggörare Katrina ”Kat” Janssen som spelat kval inför Sommar-OS med det australiska landslaget under de senaste veckorna var nu tillbaka i arenan men höll sig på bänken som assisterande ledare då en tidigare vristskada gjort ett återkommande.

– Jag hade precis fått skadan att läka men sedan under ett spel så råkade jag komma med för mycket fart och landade på en motspelare som gjorde att skadan kom tillbaka, berättade Katrina Janssen som även berättade om sin upplevelse i OS-kvalet som spelades i Thailand:

– Det gick inte så bra resultatmässigt, vi fick möta hemmanationen som är tuffa på hemmaplan och med förlust mot dem så slogs vi ut ur Sommar-OS, säjer Katrina som ändå är nöjd med sin resa.

– Det är såklart roligt att vara med i så stora matcher och det ger ju en otroligt stor erfarenhet så jag känner mig rätt nöjd ändå.

Med lagets stora poänggörare på bänken så skulle hemmamatchen mot halländska Hylte/Halmstad spelas där motståndarlaget inledde med en ledning som de utökade under hela setet, trots flera tappra försök där Braedyn Tutton, Linnea Skogsberg och Antonia Babic fick in varsin anfallspoäng så gick inte motståndarlaget att stoppa och gick till slut mot en enkel setseger.

– Vi hade ingen vidare mottagning eller attack inledningsvis och när vi väl hade det ena så hade vi inte det andra, spelet gick inte ihop helt enkelt, menar lagets vänsterspiker Antonia Babic.

Det nästkommande setet blev desto jämnare inledningsvis, hemmalaget inledde med två raka poäng och trots att motståndarlaget snabbt var tillbaka i ledningen så lät inte Linde-laget sina motståndare att dra undan för långt med poängen då de som högst höll en 7-poängsledning.

Braedyn Tutton agerade poänggörare under setet och med bra hjälp från försvaret där Linnea Skogsberg och lagets libero Merta Sjögren såg det länge ut som att Linde skulle hinna med en vändning, framför allt efter en servepoäng från Antonia Babic som ändrade siffrorna till 11-15.

– Vi fick upp energin till det andra setet och med energiupphämtningen ökade vi även samspelet i laget, vi började lyckas bättre med avläsningen av spelet och ta bollar som vi ännu inte hade hunnit få syn på vilket gjorde att vi kom in i ett läge där vi hungrade efter fler poäng, menar Antonia Babic om det andra setet.

Trots poänghungern så lyckades inte Linde att komma ikapp sitt motståndarlag tillräckligt fort och med två förlorade set såg det mörkt ut för Linde Volley.

Ännu mörkare blev det när det tredje och sista setet gick igång, Hylte/Halmstad hade sitt försvar i fullt spel och de lyckades gå undan med hela 13 poäng innan Linde fick in sitt första, trots flera starka prestationer mot slutet så var skadan för stor då Hylte/Halmstad hade över 10 poäng till godo mot hemmalaget som mot slutet gick mot sin femte raka förlust.

– Den stora förlusten i det sista setet blev lite oväntat, vi hade fortfarande hungern uppe för poängen men när vi kom tillbaka till spelet så fick vi inte ihop det och när de börjar ta poäng efter poäng så tror jag att det är något psykiskt i huvudet på oss som gör att vi håller oss tillbaka, menar Antonia Babic efter matchen.

– Jag känner att vi är för få spelare för att lyckas hålla upp spelet, det sätter lite press på oss när vi som har våra positioner vet att vi inte har någon att byta ut mot då vi har för lite spelare på bänken, avslutar Antonia Babic som laddar om mot nästa veckas bortamatch.

Resultat Linde Volley-Hylte/Halmstad
Slutresultat: 0-3 (8-25, 19-25, 10-25)
Publik: 94 personer

Poänggörare: Braedyn Tutton (12), Antonia Babic (5), Laura Reeks (3), Sofie Fahlin (2), Emilia Johansson (1), Linnea Skogsberg (1)

Matchens Lirare: Linnea Skogsberg

Nästa hemmamatch: Lördagen 8:e februari vs Sollentuna i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00

Publicerad 25 januari 2020 klockan 19:49

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Frövi Hotell Foto: Jennie Einarsson

Efter tuffa år: Frövi Hotell kan få ny restaurangdrift

När Daniel Andersson köpte Frövi Hotell 2019 var energin på topp. Nu, efter några svåra år och ett misslyckat försäljningsförsök, överväger han att behålla hotellet – men med hjälp av en ny aktör som kan ta över restaurangen.
– Jag söker efter en utomstående aktör som kan ta över restaurangdelen för en eventuell fortsatt drift av hotellet, förklarar Daniel Andersson.

6 november 2025 klockan 12:42 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons



Vindkraftsparken i Munkhyttan. Vy från Sundsbron, Strandpromenaden i Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Trygghet och fakta inför vindkraftsbeslut i Nora

INSÄNDARE/DEBATT: Just nu pågår en folkomröstning om vindkraft i området Älgfallet i Nora, och frågan engagerar många. Landbaserad vindkraft kan byggas ut snabbt och leverera mest el på kort tid, vilket gör den till en viktig del i Sveriges omställning. Samtidigt är det naturligt att det finns oro när närmiljön påverkas, men forskning och erfarenheter ger en mer nyanserad bild av vindkraftsopinionen i Sverige och hur vindkraft faktiskt påverkar boendemiljön.

6 november 2025 klockan 11:49 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Jubel i Ramsberg – utsågs till Årets kooperativ 2025

Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets ...

Peter Rung föreläste om våld i nära relation: ”Våga störa”

På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och ...

Fotomontage Lindesberg: Ungefär så här vill de placera vindkraftverken. Bilden är tagen från Kyrkberget i Lindesberg. Placeringen är likt den Cloudberry själva har i sitt samrådsmaterial.

Lindesberg lämnas utanför debatten om Älgfallet

INSÄNDARE/DEBATT: Vindkraftsprojektet Älgfallet påverkar Lindesbergs kommun minst lika mycket som Nora – men Lindesbergsborna får ingen möjlighet att påverka beslutet.

4 november 2025 klockan 11:57 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Camilla Lagerman

Svar till minoritetsstyret angående träff med nationell samordnare för frivillig återvandring

INSÄNDARE/DEBATT: Vi ser behovet av att Lindesbergs kommun tydligt markerar var vi står i frågan om regeringens initiativ kring så kallad frivillig återvandring. Det här handlar om värderingar, inte bara om att ”lyssna”.

4 november 2025 klockan 10:33 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Från litteratur till livsmedel – så ser Blombergska ut idag
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik...
3 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

EM-guld till Ingrid Nilsson
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon å...
3 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i ...
3 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven ångar vidare i HockeyEttan. Här ses Johannes Jämsén som gör matchens andra mål, varav hans fjärde mål i säsongens tidiga serie. Foto: Hasse Persson

bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher

Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.

2 november 2025 klockan 19:55 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Rocksingeln "Believing" släpptes i augusti under fjolåret och har nu efter ett år och två månader streamats över en miljon gånger på Spotify. Något som självklart glädjer artisten, Rocker C, från Guldsmedshyttan. Singelkonvolut: Fredrik Ärletun

Rockballaden Believing passerar en miljon lyssningar

Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har publiken växt sig större. I veckan kom det glädjande rapporter om att lokalartistens populära rockballad ”Believing” har fått över en miljon lyssningar hos streamingjätten Spotify.
– Det har gått fort men jag är otroligt ödmjuk och tacksam, säger artisten.

1 november 2025 klockan 09:38 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlö...

FotoFredag: Minnesbilder av dem som fattas oss

Med anledning av Allhelgonahelgen blir det inte en vanlig fotokrönika denna fredag.

bildspel Fyrbent bildparad för Rosa Bandet

För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år stä...

Lindlöven avgjorde veckans möte mot Vallentuna redan i den andra perioden. 6-0 blev slutsiffrorna efter ett hårt tryck mot bortalagets mål. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna

I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.

30 oktober 2025 klockan 23:43 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindesberg håller dörren öppen för frivillig återvandring

Under de senaste dagarna har flertalet kommuner redan avvisat regeringens initiativ som går ut p...

Från stickers till drakar – kreativ dag på biblioteket

I morgon, torsdag, väntar en dag full av skapande och spel på Lindesbergs bibliotek för hö...

Efter tuffa tiden – kommunen ser ut att gå mot plusresultat

Det befarade underskottet på cirka 100 miljoner kronor för 2024 blev tillslut ett ...

Fler biljetter släpps till Strålande Jul

På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun...

Polisens uppmaning inför Halloween – lämna låtsasvapnet hemma

Halloween står för dörren – en högtid som många ser fram emot, där utklädnad, karvade...

En sorgens dag i Guldsmedshyttan – påtaglig oro i samhället

På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång ...

En epok går nu i graven, när den sista gjutningen är gjord hos Baettr i Guldsmedshyttan. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Sista gjutningen gjord på Baettr: ”Det är jättetungt”

Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.

27 oktober 2025 klockan 14:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Håller själen i vården på att gå förlorad?
Många är trötta inom vården och politikerna vägrar att lyssna på hur vi önskar att ha det, och vad som funkar för det är vi som är på ...
25 oktober 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Man anhållen efter vansinnesfärd utanför Lindesberg i natt
En man i 30-årsåldern greps under natten till lördag misstänkt för grov vårdslöshet i trafik, grov olovlig körning, grovt rattfylleri under p...
25 oktober 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Försämrad a-kassa är ett dråpslag mot Sveriges arbetare
INSÄNDARE/DEBATT: I en tid då arbetslösheten har bitit sig fast och allt fler redan kämpar för att få vardagen att gå ihop har SD-regeringen ...
24 oktober 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-10-24

2025-10-24

2025-10-23

2025-10-23

2025-10-23

2025-10-22

2025-10-22

2025-10-21

2025-10-21

2025-10-20

2025-10-20

2025-10-20

2025-10-17

2025-10-17

2025-11-06 21:19