Braedyn Tutton agerade poänggörare mot Hylte/Halmstad Foto: Timmy Lundegård

En tung inledning stoppade Linde Volley

Med Linde Volleys stora poänggörare Katrina Janssen tillbaka efter sitt OS-äventyr i Thailand så fanns hon med i laget som ledare inför lördagens hemmamatch, Hylte/Halmstad gästade Arenan och med en tung inledning för hemmalaget så såg det tidigt svårt ut för Linde Volley att gå hem med seger.

Det var en aktivitetsrik Arena som besöktes under lördagen, på ena sidan var det handbollstema där det spelades Ungdoms SM-spel medan den andra sidan som var närmast entrén höll ett volleybolltema där Linde Volley välkomnade alla besökare med en match inom elitserien där det tuffa Hylte/Halmstad stod som motståndare.

Hemmalagets poänggörare Katrina ”Kat” Janssen som spelat kval inför Sommar-OS med det australiska landslaget under de senaste veckorna var nu tillbaka i arenan men höll sig på bänken som assisterande ledare då en tidigare vristskada gjort ett återkommande.

– Jag hade precis fått skadan att läka men sedan under ett spel så råkade jag komma med för mycket fart och landade på en motspelare som gjorde att skadan kom tillbaka, berättade Katrina Janssen som även berättade om sin upplevelse i OS-kvalet som spelades i Thailand:

– Det gick inte så bra resultatmässigt, vi fick möta hemmanationen som är tuffa på hemmaplan och med förlust mot dem så slogs vi ut ur Sommar-OS, säjer Katrina som ändå är nöjd med sin resa.

– Det är såklart roligt att vara med i så stora matcher och det ger ju en otroligt stor erfarenhet så jag känner mig rätt nöjd ändå.

Med lagets stora poänggörare på bänken så skulle hemmamatchen mot halländska Hylte/Halmstad spelas där motståndarlaget inledde med en ledning som de utökade under hela setet, trots flera tappra försök där Braedyn Tutton, Linnea Skogsberg och Antonia Babic fick in varsin anfallspoäng så gick inte motståndarlaget att stoppa och gick till slut mot en enkel setseger.

– Vi hade ingen vidare mottagning eller attack inledningsvis och när vi väl hade det ena så hade vi inte det andra, spelet gick inte ihop helt enkelt, menar lagets vänsterspiker Antonia Babic.

Det nästkommande setet blev desto jämnare inledningsvis, hemmalaget inledde med två raka poäng och trots att motståndarlaget snabbt var tillbaka i ledningen så lät inte Linde-laget sina motståndare att dra undan för långt med poängen då de som högst höll en 7-poängsledning.

Braedyn Tutton agerade poänggörare under setet och med bra hjälp från försvaret där Linnea Skogsberg och lagets libero Merta Sjögren såg det länge ut som att Linde skulle hinna med en vändning, framför allt efter en servepoäng från Antonia Babic som ändrade siffrorna till 11-15.

– Vi fick upp energin till det andra setet och med energiupphämtningen ökade vi även samspelet i laget, vi började lyckas bättre med avläsningen av spelet och ta bollar som vi ännu inte hade hunnit få syn på vilket gjorde att vi kom in i ett läge där vi hungrade efter fler poäng, menar Antonia Babic om det andra setet.

Trots poänghungern så lyckades inte Linde att komma ikapp sitt motståndarlag tillräckligt fort och med två förlorade set såg det mörkt ut för Linde Volley.

Ännu mörkare blev det när det tredje och sista setet gick igång, Hylte/Halmstad hade sitt försvar i fullt spel och de lyckades gå undan med hela 13 poäng innan Linde fick in sitt första, trots flera starka prestationer mot slutet så var skadan för stor då Hylte/Halmstad hade över 10 poäng till godo mot hemmalaget som mot slutet gick mot sin femte raka förlust.

– Den stora förlusten i det sista setet blev lite oväntat, vi hade fortfarande hungern uppe för poängen men när vi kom tillbaka till spelet så fick vi inte ihop det och när de börjar ta poäng efter poäng så tror jag att det är något psykiskt i huvudet på oss som gör att vi håller oss tillbaka, menar Antonia Babic efter matchen.

– Jag känner att vi är för få spelare för att lyckas hålla upp spelet, det sätter lite press på oss när vi som har våra positioner vet att vi inte har någon att byta ut mot då vi har för lite spelare på bänken, avslutar Antonia Babic som laddar om mot nästa veckas bortamatch.

Resultat Linde Volley-Hylte/Halmstad
Slutresultat: 0-3 (8-25, 19-25, 10-25)
Publik: 94 personer

Poänggörare: Braedyn Tutton (12), Antonia Babic (5), Laura Reeks (3), Sofie Fahlin (2), Emilia Johansson (1), Linnea Skogsberg (1)

Matchens Lirare: Linnea Skogsberg

Nästa hemmamatch: Lördagen 8:e februari vs Sollentuna i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00

Publicerad 25 januari 2020 klockan 19:49

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Det var ett stort segerjubel hos herrarna i Kilsmo IK. Avgörandet kom med bara två sekunder kvar av finalmatchen mot Hidingsta IK. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Stor finalglädje när Klubbteamet Cup avgjordes: ”Fantastiskt kul”

Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.

4 januari 2026 klockan 17:58 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Pågående snöröjning på Smedjegatan i centrala Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Efter snöfallen: ”Det börjar bli rejält trångt”

Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.

2 januari 2026 klockan 10:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: Era röster är räknade – årets bild(er) blev…

Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025...

Det nya året rivstartar med futsal i arenan

Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av ...

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Snövarnar inför nyåret

Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.

31 december 2025 klockan 08:21 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Eva Nestell kan nu titulera sig som prisbelönt designer. Foto: Camilla Lagerman

Eva bytte spår av hälsoskäl – är nu prisad designer

Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.

30 december 2025 klockan 13:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kvinna förd till sjukhus – man gripen för misshandel
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära...
30 december 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start p...
29 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Dagiskaos när personalen försov sig – föräldrarna möttes av nedsläckt förskola
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför ...
29 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Vedevågs skola. Foto: Fredrik Norman

Utan vision förlorar kommunen både skolor och framtidstro

INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?

29 december 2025 klockan 09:39 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

FotoFredag: Vilken är din favorit från fotoåret 2025

Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.

26 december 2025 klockan 22:27 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Personalen nekas julledigt när sophämtningen prioriteras

Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en...

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026

Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för ...

Foto: Energikällan

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan

Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.

19 december 2025 klockan 15:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

350 marschaller brann för Ukraina och Rotarys insamling till landets befolkning

Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i ...

FotoFredag: God Jul!

Denna vecka blir det ingen fotokrönika - istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Fallen Rocks invigt: ”Det är ett konstverk men även vår historia”

Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga ...

Vedevågs elever tar upp kampen om skolan: ”Vill få fram vårt ord”

Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med ...

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gå...

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4

Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme ...

Foto: Camilla Lagerman

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4

Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.

17 december 2025 klockan 14:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Rotarys insamling uppe i 110 000 kronor – ikväll tänds Lindesberg igen
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

LindeNytt överlevde tack vare ert stöd och nya samarbeten
Pandemiår, tillfälligt reducerat mediestöd, krig i Europa, elkris och lågkonjunktur. Många har haft ett kärvt ekonomiskt läge de senaste åren...
17 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

OpenArt Links länkar samman kommunerna – Lindesberg med i jubileumssatsningen
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa...
16 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-15

2025-12-15

2025-12-15

2025-12-15

2025-12-15

2025-12-13

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-11

2025-12-10

2025-12-10

2026-01-05 14:03