Ikväll ska familjen Nielsen få ta emot den stora checken på Lindehov, som är resultatet av Lindesbergs insats i Walk Of Hope, en promenad som lockade många att delta till förmån för Barncancerfonden. Vad passar då inte bättre att höra efter med Barncancerfondens informatör om vad de tyckte om stadens insats? Eller varför inte kolla med ett par av deltagarna från stan vad de minns från den stora dagen?
Över tusen människor letade sig ut ur sina stugor för att delta i Walk Of Hope, det var en beundransvärd syn när kön på Hemköps parkering bara blev längre och längre. Någon som var där med promenadskorna på, var politikern Arnold Bengtsson:
– Det var jättemånga människor, så roligt att så många ställde upp på ganska kort varsel. Det visar att folk bryr sig när det gäller sådana saker. Det var dessutom trevligt att gå, träffa några som man känner.
Karin Gustafsson, Mäklarhuset, håller med:
– Det var en trevlig dag, ett bra evenemang. Jag känner många andra som drabbats av cancer, så jag ville bidra. Man märker att lindesbergarna ställer upp.
Kicki Seaton, Kixon, tycker också att det var ett fantastiskt initiativ och såg det som ett självklart val att vara med.
– Det var jättekul, häftigt. Det visade att det finns vilja att hjälpa till, en kan inte gör allt, men alla kan göra något. Barncancerfonden är också ett fantastiskt ändamål att stödja, det är så fel när det drabbar barn.
Pengarna går framförallt till forskning, men också till stöd åt de drabbade familjerna, bland annat syskonstöd och informationsmaterial till de drabbade barnen att ta med sig när de kommer tillbaka till skolan. Och forskningen, den går ständigt framåt.
– Vi har kommit väldigt långt på de senaste trettio åren, det har gjorts otroliga framsteg. Idag överlever 80% av alla barn, för fyrtio år sedan var det motsatta siffror, så det har hänt otroligt mycket, säger Ylva Andersson vid Barncancerfonden.
Men för att kunna deras målvisioner krävs det ytterligare mer ekonomisk hjälp.
– Det kommer att kosta mycket pengar, vi har ju kommit så långt, så vi måste hitta nya behandlingar och mediciner. Det är långa processer som är oerhört kostsamma.
Och om Lindesbergs insats finns bara beröm att ge:
– Jättebra! Verkligen jättebra!
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.