Tidigare i år stod det klart att kommunen har för avsikt att bygga nya bostäder i centrala Lindesberg (Kvarteret Bagaren) i samband med att Nerikes Brandkår lämnar kvarteret för inflyttning i den nya brandstationen på industriområdet om två år. I dag kan LindeNytt publicera en så kallad visualisering av Kvarteret Bagaren och det tänkta bostadskomplexet som skall byggas där brandstationen ligger i dag.
Den nya, centrala fastigheten kommer inhysa totalt 32 lägenheter. Två av lägenheterna byggs enligt etagemodell och utgör ”torn” på fastighetens södra och norra gavlar. Hyresgästerna i huset kommer att få tillgång till en stor terrass på baksidan samt ett parkeringsplan på bottenvåningen.
Det är det kommunala fastighetsbolaget, FALAB, Fastigheter i Linde AB, som har i uppdrag att bygga det nya bostadskomplexet åt Libo, Lindesbergsbostäder. Roger Sixtensson, VD FALAB, berättar att man håller volymen på rätt nivå för att slippa en utdragen planprocess med risk för fördröjningar eller tvärnitar.
– Det här håller sig inom ramarna för vad som tillåts byggas enligt gällande detaljplan, så det skall inte behöva bli något problem, konstaterar Sixtensson.
I dag avviker kvarteret från stadsbilden radikalt med anledning av brandstationens låga profil och stora, öppna yta på framsidan. Den fastighet kommunen nu vill ersätta stationen med, kommer som visualiseringen tydligt påvisar, att fylla ut kvarteret och skapa en mer enhetlig känsla av den här delen av centrum. Fastigheten hämtar viss inspiration från närliggande fastigheter, men har ändå fått en modernas tillputsning i jämförelse med grannfastigheterna och man har tagit sikte på att låta fastigheten få en variation av färger i olika sektioner.
– Detaljutformning och färgsättning är dock inte definitiv och kan komma att ändras, påpekar Roger Sixtensson.
Byggstart kan bli aktuell tidigast under slutet av 2015.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.