Tidigare i år stod det klart att kommunen har för avsikt att bygga nya bostäder i centrala Lindesberg (Kvarteret Bagaren) i samband med att Nerikes Brandkår lämnar kvarteret för inflyttning i den nya brandstationen på industriområdet om två år. I dag kan LindeNytt publicera en så kallad visualisering av Kvarteret Bagaren och det tänkta bostadskomplexet som skall byggas där brandstationen ligger i dag.
Den nya, centrala fastigheten kommer inhysa totalt 32 lägenheter. Två av lägenheterna byggs enligt etagemodell och utgör ”torn” på fastighetens södra och norra gavlar. Hyresgästerna i huset kommer att få tillgång till en stor terrass på baksidan samt ett parkeringsplan på bottenvåningen.
Det är det kommunala fastighetsbolaget, FALAB, Fastigheter i Linde AB, som har i uppdrag att bygga det nya bostadskomplexet åt Libo, Lindesbergsbostäder. Roger Sixtensson, VD FALAB, berättar att man håller volymen på rätt nivå för att slippa en utdragen planprocess med risk för fördröjningar eller tvärnitar.
– Det här håller sig inom ramarna för vad som tillåts byggas enligt gällande detaljplan, så det skall inte behöva bli något problem, konstaterar Sixtensson.
I dag avviker kvarteret från stadsbilden radikalt med anledning av brandstationens låga profil och stora, öppna yta på framsidan. Den fastighet kommunen nu vill ersätta stationen med, kommer som visualiseringen tydligt påvisar, att fylla ut kvarteret och skapa en mer enhetlig känsla av den här delen av centrum. Fastigheten hämtar viss inspiration från närliggande fastigheter, men har ändå fått en modernas tillputsning i jämförelse med grannfastigheterna och man har tagit sikte på att låta fastigheten få en variation av färger i olika sektioner.
– Detaljutformning och färgsättning är dock inte definitiv och kan komma att ändras, påpekar Roger Sixtensson.
Byggstart kan bli aktuell tidigast under slutet av 2015.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.