Den nyblivna europamästaren i bänkpress gästar Lindegym på lördag. Foto: Privat
Europamästaren i bänkpress gästar Lindegyms jubileum
Ett år har gått sedan Alexander Scharnke, Victoria Karlsson, Sia Östlind och Johan Fransson tog över ägandet av Lindegym. På lördag bjuder man därför in till öppet hus, där man bland annat kan träffa den regerande europamästaren i bänkpress.
– Det har varit ett väldigt roligt och framförallt lärorikt år, berättar Alexander Scharnke och fortsätter:
– Vi har lyckats öka antalet stabila kunder, och har nu över 600 medlemmar som tränar regelbundet. Men det är klart att man ändå vill expandera och bli ännu större, säger han och skrattar.
Alexander Scharnke, Victoria Karlsson, Sia Östlind och Johan Fransson. Privat foto.
Gymmet har, förutom den ”traditionella” gymutrustningen, även utrymmen för att kunna träna boxning, badminton, innebandy och mjukistennis för att nämna några aktiviteter.
– Vi vill ju nå alla möjliga kategorier, därför har vi byggt om och köpt in nya redskap bland annat. Det är viktigt att hänga med i utvecklingen, till exempel har vi funderat en hel del på barnpassning, säger Alexander som själv blev pappa för bara fyra månader sedan.
På lördag gästas Lindegym av den flerfaldigt svenska mästaren, och nyblivna europamästaren i bänkpress, Josef Eriksson.
Så sent som i augusti slog han det gamla europarekordet med ett kilo, och det nya rekordet lyder 223 kilo.
Även den kända bodybuildingprofilen Eddie Bergkvist kommer finnas på plats för att hålla en föreläsning om vad som händer när man tränar.
– Det kommer bli jättekul! Vi kommer ha en hel del olika aktiviteter under dagen, avslutar Alexander.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ida Eriksson och Ingrid Nilsson tävlar i VM på torsdag. Foto: Magnus Nilsson
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
30 september 2026 klockan 09:30 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.