Foto: Camilla Lagerman

Eva skriver om vägen ur utmattningssyndrom

Eva Svärd, som bott många år i Lindesberg, var mitt livet, var van att ha många bollar i luften och var framgångsrik i sitt arbete som rådgivare och specialpedagog. Hon jobbade 100% och bestämde sig för att studera 100%, till en början gick det bra men sedan kom verkligheten ikapp, och hon kraschade. Nu har hon skrivit en bok om sin sjukdomstid och vägen ur den.

Varningssignalerna fanns där, hon drabbades av bältros två gånger under ett år, fick en otrolig värk i benen och hade vad hon beskriver som en eldsvåda i huvudet. Trots det vägrade hon, som så många andra i samma situation, inse att hon faktiskt var allvarligt sjuk. Vändningspunkten kom en söndagskväll, när hon vaknade upp på toalettstolen och insåg att hon inte tagit av sig sina byxor.

– Min man stod med tandborsten i munnen och tittade på mig där jag satt där på toalettstolen utan att dragit ner mina byxor. Där och då insåg jag att min hjärna slutat fungera och jag var tvungen att göra något för att överleva, berättar hon.

Till en början isolerade hon sig hemma och låste in sig, ville inte träffa vänner, och skammen var enorm.
För att komma ihåg allt som hände under sin sjukdomstid började hon skriva, till en början var det långa sms till sina nära vänner, men sedan övergick det till andra texter som hon publicerade på Instagram.

– Mitt Instagramkonto blev som en ventil, där kunde jag skriva av mig allt. Det blev som en terapi att skriva och läsa mina egna texter. Men samtidigt ville jag inte att folk som jag kände skulle se, jag ville inte bli avslöjad för jag skämdes så mycket, så jag blockade många av mina vänner i början, berättar Eva.

Hennes långa sms och texterna på Instagram blev till slut ett bokmanus. Eva, som aldrig tidigare hade skrivit något, visade manuset för en lektör i Örebro, som peppade henne till att skicka iväg det till olika bokförlag.

– Jag skickade manuset till åtta förlag, i början fick jag några nej, men fyra förlag ville ge ut boken, min bok! Det är bara 5% som får sin bok publicerad, och jag lyckades! säger hon med ett stort leende.

Förlaget som hon till slut valde var Fresheye, som ägs av bland andra Mia Törnblom, som är otroligt framgångsrik med sina böcker om personlig utveckling, och som själv har skrivit väldigt öppet och ärligt om sin väg ur ett missbruk.

Nu, nästan 4 år senare, är Eva väldigt glad för att hon till slut lyssnade på kroppen och sin familj. Sviterna av sjukdomen finns fortfarande kvar, hon har fått funktionsnedsättningar såsom nervskador i fötterna på grund av B12 brist som gör att hon har nedsatt känsel, minnet är inte vad det en gång var och hon kan inte den digitala klockan längre.

– Jag vill aldrig mer uppleva det jag har gått igenom, och jag skulle aldrig önska min värsta fiende det, men samtidigt vill jag inte vara utan det. Jag har lärt mig så otroligt mycket under den här tiden. Sedan måste jag säga att jag har haft ett otroligt stöd av sjukvården och framförallt av min familj! Min man har varit med på alla läkarbesök, och har dragit ett enormt lass! Utmattningssyndrom är så mycket mer än trötthet! avslutar Eva.

Framtiden ser onekligen ljus ut, boken släpptes 10 oktober, och under vintern kommer hon börja föreläsa om sin sjukdom och vägen ur den. Boken ”Med mitt mod” finns att köpa i bokaffärer runt om i landet.

Publicerad 31 oktober 2017 klockan 10:48

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Behcet Barsom (KD), Charlotta Englund (C), Jenny Steen (S) och Johan Stolpen (V) presenterade ett nytt styre för Regio Örebro län. Foto: Jennie Einarsson

De ska styra Region Örebro län – så svarar S på frågor om Lindesbergs lasarett

Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.

12 oktober 2026 klockan 18:13 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Rotarys president Marie Selander tillsammans med Staffan Blixt. Foto: Camilla Lagerman

Staffan Blixt överraskades med stipendium: ”Är det på riktigt?”

Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.

12 oktober 2026 klockan 15:20 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

JUST NU: Nya regionstyret presenteras

Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades ...

Polisen varnar äldre för fräcka bedrägerier

Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i ...

Foto: IJF

Ida och Ingrid bästa svenskar på VM

Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.

9 oktober 2026 klockan 13:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Höstsymbolen

FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.

9 oktober 2026 klockan 13:08 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Klart: Här öppnar Göransonska
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att tv...
8 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kommunen vänder sig till folket för att tillsammans skapa ett starkt varumärke
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke ...
7 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Industribrand i Frövi: ”Lugnt på platsen”
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna. - ...
7 oktober 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Ida Eriksson och Ingrid Nilsson tävlar i VM på torsdag. Foto: Magnus Nilsson

Dubbelt Frövi till VM – Debut för Ingrid Nilsson

I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.

6 oktober 2026 klockan 15:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Willhelm Sundman (L). Arkivfoto: Camilla Lagerman

Sundman tar plats i riksdagens försvarsutskott

I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.

6 oktober 2026 klockan 13:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Bygget av centrala bostäder överklagas på nytt

Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag...

Uppflyttningsglädje hos IFK Lindesberg: ”Historiskt”

Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens ...

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för s...

Foto: Pressbild Jem & Fix

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”

Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.

2 oktober 2026 klockan 14:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Höst på riktigt!

FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här - min favoritårstid!

Kommunens nya hemsida ska underlätta för invånarna

Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvä...

Virala TikTok-trenden – ung kvinna fick dödshot

Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären "Cat in the hat", i minst sagt ...

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. ...

Lindesbergs lasarett – ett utbildningssjukhus som måste finnas kvar

INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september ...

SiS avvecklar Bergsmansgården – framtiden för Granhult oviss

Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanfö...

Foto: Camilla Lagerman

Kraftig brand i Storå – villa helt utbränd

En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.

29 september 2026 klockan 11:24 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kraftig villabrand i Storå
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders...
29 september 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med nä...
28 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Beslutet: Sandströms säljs
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga ...
28 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-27

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-24

2026-09-24

2026-09-24

2026-09-23

2026-09-23

2026-09-22

2026-09-22

2026-09-21

2026-10-12 21:10