Lena Torsborn har drivit sin butik Linde Hälsokost sedan januari 1997 – men nu är eran över. Idag blev det nämligen klart att Eva Ahlström tar över butiken och nypremiären sker redan på måndag.-Det är allt lite nervöst, men det är bra nervositet och jag ser verkligen fram emot att öppna butiken. Min butik, ler Eva.
Det är med blandade känslor som Lena Torsborn lämnar över butiken, en process som pågått sedan årsskiftet och avslutades med ett sista bankmöte på fredagsförmiddagen.
-Det är skönt, men även lite vemodigt, säger Lena strax efteråt.
-Man har ju slitit väldigt hårt för att få det att fungera, sedan är det lite jobbigt att tappa kontakten med alla härliga människor man lärt känna, som handlat hos mig under åren, förtydligar hon.
Standardfrågan dyker naturligtvis upp i sådana här sammanhang och många har redan ställt den till henne: Vad skall du göra nu? Lena har haft ett mycket bra svar till dem.
-Jag skall bara vara. Jag skall ta hand om mig själv och det kommer att bli så skönt, skrattar Lena och fortsätter:
-Jag har ju inte haft någon sammanhängande semesterledighet sedan jag köpte butiken 1997. Nu får jag chansen att vara ledig och koppla av, ett tillfälle att ägna tid åt mig själv och det ser jag verkligen fram emot, säger hon.
För Eva Ahlström väntar allvaret istället.
-Det är nervöst och pirrar lite i magen, men det känns bra. Det är bra nervositet, säger hon.
Nu vill hon bara att helgen rusar förbi så att det blir måndag och klockslaget 10.
-Det är spännande och jag ser verkligen fram emot att öppna butiken. Min butik, ler Eva.
Hon berättar att detta ögonblick inte handlar om en dröm som går i uppfyllelse, utan mer om ett uppnått mål.
-Det har aldrig varit en dröm, det har varit ett mål och det har jag känt ganska länge. Det har bara handlat om ”när”, inte ”om”, jag skulle ta steget och bli företagare, berättar Eva.
Nu är steget taget och på måndag hälsar hon nya och gamla kunder välkomna.
-Jag kommer inte att förändra särskilt mycket i butiken, bara sätta min egen prägel och det handlar mest om utseendet. Sortimentet kommer jag att behålla eftersom det är inarbetat idag och jag vill gärna behålla de kunder som Lena haft i alla år. Kanske att jag utökar sortimentet istället, då med produkter för hudvård samt smink, avslutar Eva Ahlström.
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.