Förra årets bygge av Hogwarts var stort, men i år är det ännu större. Foto: Privat
Evas Legobyggen har setts av tusentals
I helgen anordnas Klossfestivalen på Conventum i Örebro, ett jätteevent för alla Legoälskare – stora som små. En av utställarna som finns på plats för att visa upp sina smått spektakulära byggen för de tusentals besökarna är Eva Svartkrut från Lindesberg med sin gigantiska modell av Hogwarts.
Redan som liten gillade Eva att bygga med Lego, och att skapa saker över lag. När hon blev äldre övergick det till att måla, snickra och sy innan hon tillslut återfann sin kärlek för de små danska byggklossarna.
Eva ställer ut sitt jättebygge på helgens Klossfestival. Foto: Privat
– Jag byggde med Lego som barn, ända upp till att det inte var ”okej” längre, och sedan när jag fick egna barn byggde jag tillsammans med dem. Men det var när vi besökte Tekniska Museet under 2011 som jag hittade andra vuxna med samma intresse som det fick ny fart. Efter det bytte jag färger och tyger mot Lego igen, skrattar Eva och fortsätter:
– Inom Legovärlden brukar vi prata om ”The dark ages”, det är perioden mellan att vara tonåring och lite för cool för att bygga med Lego, fram till man är i den åldern att man inte längre bryr sig om vad andra tycker.
Numera är hon en rutinerad Legobyggare, med ett antal smått fantastiska byggen och konstruktioner i bagaget. Under helgen 5-7 juli kommer hon att ställa ut sitt senaste verk på Klossfestivalen på Conventum i Örebro.
– I år ställer jag ut mitt bygge av Hogwarts, skolan från Harry Potter. Den var med redan förra året, men då i en mindre skala, den blir liksom större och större hela tiden, säger Eva och fortsätter:
– Nu är den 160 cm bred, 90 cm och 1 meter hög, så inför utställningen har den stått i sektioner lite överallt i lägenheten, eftersom den tar så mycket plats.
Som den sanna Legobyggaren hon är, använder sig Eva inte av ritningar utan utgår helt ifrån sin egen fantasi.
– Många har frågat om det går att köpa ritningar på mina byggen, men det finns inga, allt finns i mitt huvud, Jag hittar inspiration i både böcker och filmer, och sedan utgår jag ifrån det.
Även Evas 16-åriga son Melvin kommer att ställa ut sina skapelser under helgens Legoevent som varje år besöks av tusentals entusiaster i alla åldrar.
– Han bygger också på frihand och har bland annat gjort aliens från filmen Alien. Vi har nog alltid haft ganska bra fantasi, skrattar hon.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Bild från den senaste debatten, i mars 2024. Ingmar Engstrand visar ett foto på det numera berömda handslaget. Arkivfoto: Camilla Lagerman
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.
Balkongbrand var snabbt under kontroll
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift...
Var stolt över dig själv – du är unik
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att v...
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
Pride behövs – också i Lindesberg
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot...