Förra årets bygge av Hogwarts var stort, men i år är det ännu större. Foto: Privat
Evas Legobyggen har setts av tusentals
I helgen anordnas Klossfestivalen på Conventum i Örebro, ett jätteevent för alla Legoälskare – stora som små. En av utställarna som finns på plats för att visa upp sina smått spektakulära byggen för de tusentals besökarna är Eva Svartkrut från Lindesberg med sin gigantiska modell av Hogwarts.
Redan som liten gillade Eva att bygga med Lego, och att skapa saker över lag. När hon blev äldre övergick det till att måla, snickra och sy innan hon tillslut återfann sin kärlek för de små danska byggklossarna.
Eva ställer ut sitt jättebygge på helgens Klossfestival. Foto: Privat
– Jag byggde med Lego som barn, ända upp till att det inte var ”okej” längre, och sedan när jag fick egna barn byggde jag tillsammans med dem. Men det var när vi besökte Tekniska Museet under 2011 som jag hittade andra vuxna med samma intresse som det fick ny fart. Efter det bytte jag färger och tyger mot Lego igen, skrattar Eva och fortsätter:
– Inom Legovärlden brukar vi prata om ”The dark ages”, det är perioden mellan att vara tonåring och lite för cool för att bygga med Lego, fram till man är i den åldern att man inte längre bryr sig om vad andra tycker.
Numera är hon en rutinerad Legobyggare, med ett antal smått fantastiska byggen och konstruktioner i bagaget. Under helgen 5-7 juli kommer hon att ställa ut sitt senaste verk på Klossfestivalen på Conventum i Örebro.
– I år ställer jag ut mitt bygge av Hogwarts, skolan från Harry Potter. Den var med redan förra året, men då i en mindre skala, den blir liksom större och större hela tiden, säger Eva och fortsätter:
– Nu är den 160 cm bred, 90 cm och 1 meter hög, så inför utställningen har den stått i sektioner lite överallt i lägenheten, eftersom den tar så mycket plats.
Som den sanna Legobyggaren hon är, använder sig Eva inte av ritningar utan utgår helt ifrån sin egen fantasi.
– Många har frågat om det går att köpa ritningar på mina byggen, men det finns inga, allt finns i mitt huvud, Jag hittar inspiration i både böcker och filmer, och sedan utgår jag ifrån det.
Även Evas 16-åriga son Melvin kommer att ställa ut sina skapelser under helgens Legoevent som varje år besöks av tusentals entusiaster i alla åldrar.
– Han bygger också på frihand och har bland annat gjort aliens från filmen Alien. Vi har nog alltid haft ganska bra fantasi, skrattar hon.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Här firas midsommar i Lindesbergs kommun
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när å...
Bildspecial: Studentkortegen 2026
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska h...
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.