Antalet kvinnliga företagare är lågt i Lindesbergs kommun. Mycket lågt. Detta framgår i en ny rapport från Svenskt Näringsliv.
Det finns för få företag i landet – och alldeles för få som drivs eller startas av kvinnor. Trots att undersökningar bland ungdomar visar att många vill starta eget efter studierna, så är det förhållandevis få nya företag som registreras.
Den mest anmärkningsvärda punkten i rapporten från Svenskt Näringsliv är att väldigt få kvinnor är egna företagare. Andelen kvinnliga företagare i Lindesberg per 100 inv. mellan 25-64 år är endast 4,6. Andelen män är hela 14,8. Det stora gapet mellan könen växer dessutom.
Vad gäller män har andelen företagare i landet ökat i procentenheter. Vad gäller kvinnor får man räkna i promille – så lite ökar andelen kvinnliga företagare, uppger Svenskt Näringsliv.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.