Nya Snickerifabriken, mitt i centrala Lindesberg, har väckts till liv på nytt. Visserligen har där bedrivits t ex auktioner på senare år, men nu går startskottet för en ren handelsverksamhet med inriktning på möbler och inredning.-Jag har ju varit med förr, men det är faktiskt min son som har varit drivande i just denna satsning, berättar Roland ”Rolle” Jansson.
I söndags var det lite av smygpremiär med betoning på ordet ”smyg” för den nya möbel- och inredningsbutiken i Nya Snickerifabriken. Det återstår nämligen en hel del att göra innan man har fått allting på plats i den 200 kvm stora lokalen, därav en försiktigt premiär helt utan pukor och trumpeter.
-Men vi är på god väg och vi har öppet medan vi jobbar med inredning och varor som skall ut på hyllorna. Man kan ju lika gärna ha öppet om folk är nyfikna på oss, kommenterar Roland och Mattias som siktar på att vara igång på allvar lagom till helgen.
Roland ”Rolle” Jansson är kanske mest känd som grundaren av Rya Bygdegård, en butikverksamhet som lades ner för några år sedan.
-Jag har inte haft några planer på att starta en butik igen, men när min son började att prata om det här så väcktes intresset igen. Och vad gör man inte för sin son, skrattar Rolle.
Sonen, och tillika butikschefen, Mattias är full av entusiasm.
-Jag tror på det här. Det skall bli riktigt kul att se vad kunderna tycker och hur butiken formas med tiden. Vi har ju knappt kommit igång ännu, så det finns mycket att se fram emot, poängterar han.
Med ”knappt” menar Mattias i tydligare ordalag att man ligger ungefär omkring 30% på vad butiken inom en snar framtid skall ha i sortimentet.
Blickar framåt – och uppåt
Roland och Mattias tar ett steg i taget men ser ändå fram emot ett par större kliv som stundar i butikens utvecklingsfas.
-Fram till årsskiftet delar vi lokalen med Lasses Blommor, som är här någon gång i veckan bara. Efter årsskiftet tar vi över hela butiksytan. På sikt har vi även möjlighet att utvecklas i fastighetens övre plan. Men det ligger mycket längre fram i tiden, säger Roland.
Butiken saknar fortfarande ett officiellt namn. Duon berättar dock att man vill använda sig av fastighetens egna ”logo” eftersom den har ett historiskt klingande namn.
-”Nya Snickerifabriken” är alltså något som vi vill och kommer att använda i vårt butiksnamn, berättar de.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.