Nya Snickerifabriken, mitt i centrala Lindesberg, har väckts till liv på nytt. Visserligen har där bedrivits t ex auktioner på senare år, men nu går startskottet för en ren handelsverksamhet med inriktning på möbler och inredning.-Jag har ju varit med förr, men det är faktiskt min son som har varit drivande i just denna satsning, berättar Roland ”Rolle” Jansson.
I söndags var det lite av smygpremiär med betoning på ordet ”smyg” för den nya möbel- och inredningsbutiken i Nya Snickerifabriken. Det återstår nämligen en hel del att göra innan man har fått allting på plats i den 200 kvm stora lokalen, därav en försiktigt premiär helt utan pukor och trumpeter.
-Men vi är på god väg och vi har öppet medan vi jobbar med inredning och varor som skall ut på hyllorna. Man kan ju lika gärna ha öppet om folk är nyfikna på oss, kommenterar Roland och Mattias som siktar på att vara igång på allvar lagom till helgen.
Roland ”Rolle” Jansson är kanske mest känd som grundaren av Rya Bygdegård, en butikverksamhet som lades ner för några år sedan.
-Jag har inte haft några planer på att starta en butik igen, men när min son började att prata om det här så väcktes intresset igen. Och vad gör man inte för sin son, skrattar Rolle.
Sonen, och tillika butikschefen, Mattias är full av entusiasm.
-Jag tror på det här. Det skall bli riktigt kul att se vad kunderna tycker och hur butiken formas med tiden. Vi har ju knappt kommit igång ännu, så det finns mycket att se fram emot, poängterar han.
Med ”knappt” menar Mattias i tydligare ordalag att man ligger ungefär omkring 30% på vad butiken inom en snar framtid skall ha i sortimentet.
Blickar framåt – och uppåt
Roland och Mattias tar ett steg i taget men ser ändå fram emot ett par större kliv som stundar i butikens utvecklingsfas.
-Fram till årsskiftet delar vi lokalen med Lasses Blommor, som är här någon gång i veckan bara. Efter årsskiftet tar vi över hela butiksytan. På sikt har vi även möjlighet att utvecklas i fastighetens övre plan. Men det ligger mycket längre fram i tiden, säger Roland.
Butiken saknar fortfarande ett officiellt namn. Duon berättar dock att man vill använda sig av fastighetens egna ”logo” eftersom den har ett historiskt klingande namn.
-”Nya Snickerifabriken” är alltså något som vi vill och kommer att använda i vårt butiksnamn, berättar de.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.