Nya Snickerifabriken, mitt i centrala Lindesberg, har väckts till liv på nytt. Visserligen har där bedrivits t ex auktioner på senare år, men nu går startskottet för en ren handelsverksamhet med inriktning på möbler och inredning.-Jag har ju varit med förr, men det är faktiskt min son som har varit drivande i just denna satsning, berättar Roland ”Rolle” Jansson.
I söndags var det lite av smygpremiär med betoning på ordet ”smyg” för den nya möbel- och inredningsbutiken i Nya Snickerifabriken. Det återstår nämligen en hel del att göra innan man har fått allting på plats i den 200 kvm stora lokalen, därav en försiktigt premiär helt utan pukor och trumpeter.
-Men vi är på god väg och vi har öppet medan vi jobbar med inredning och varor som skall ut på hyllorna. Man kan ju lika gärna ha öppet om folk är nyfikna på oss, kommenterar Roland och Mattias som siktar på att vara igång på allvar lagom till helgen.
Roland ”Rolle” Jansson är kanske mest känd som grundaren av Rya Bygdegård, en butikverksamhet som lades ner för några år sedan.
-Jag har inte haft några planer på att starta en butik igen, men när min son började att prata om det här så väcktes intresset igen. Och vad gör man inte för sin son, skrattar Rolle.
Sonen, och tillika butikschefen, Mattias är full av entusiasm.
-Jag tror på det här. Det skall bli riktigt kul att se vad kunderna tycker och hur butiken formas med tiden. Vi har ju knappt kommit igång ännu, så det finns mycket att se fram emot, poängterar han.
Med ”knappt” menar Mattias i tydligare ordalag att man ligger ungefär omkring 30% på vad butiken inom en snar framtid skall ha i sortimentet.
Blickar framåt – och uppåt
Roland och Mattias tar ett steg i taget men ser ändå fram emot ett par större kliv som stundar i butikens utvecklingsfas.
-Fram till årsskiftet delar vi lokalen med Lasses Blommor, som är här någon gång i veckan bara. Efter årsskiftet tar vi över hela butiksytan. På sikt har vi även möjlighet att utvecklas i fastighetens övre plan. Men det ligger mycket längre fram i tiden, säger Roland.
Butiken saknar fortfarande ett officiellt namn. Duon berättar dock att man vill använda sig av fastighetens egna ”logo” eftersom den har ett historiskt klingande namn.
-”Nya Snickerifabriken” är alltså något som vi vill och kommer att använda i vårt butiksnamn, berättar de.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.