Mängder av blemmor har upptäckts på det ena höghusets fasad, som nu måste målas om. Foto: Fredrik Norman
Färgen släppte på nya höghuset
Ålkilsbackens ena åttavåningshus har svårt att hålla färgen – kvar på fasaden. Felet kan troligtvis härledas till fabriken och tillverkaren, resonerar man hos byggherren.
– Allt har levererats färdigmålat och därför är det troligtvis ett fel som uppstått före de levererades hit, kommenterar projektledare Arne Larsson, LIBO/FALAB.
Foto: Fredrik Norman
Det norra huset, som hade tidigast byggstart och skall stå färdigt för hyresgästerna i nästa månad, har visat sig tappa färgen på de vitmålade sektionerna.
Fasadfärgen har helt enkelt inte fått fäste på underlaget. Det är dock endast fläckvis, men då antalet fläckar visat sig vara hundratals så är omfattningen ändå stor.
– Det började med att man hittade en fläck – eller blåsa – på fasaden. När man sedan kontrollerade resten av fasaden så hittades mängder av dem, berättar Arne Larsson.
Samtliga sektioner har levererats färdigmålade, därför drar man slutsatsen att svaret på fasadblemmorna finns i tillverkningsledet – på fabriken.
– Det var ju ändå tur att man upptäckte det här nu och inte senare. Samtliga platser där färgen inte har fäst har slipats ner och skall målas om, vilket kommer att ske under de närmaste dagarna, säger Larsson.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Mahmut Cakir firar 20-årsjubileum som ägare av Pizzeria Milano. Foto: Camilla Lagerman
I juni 2005 tog han över Pizzeria Milano i Lindesberg, efter förra ägaren Michel Shahrestan. Nu, två decennier senare, är det dags för Mahmut Cakir att fira 20-årsjubilem, något han framförallt vill göra för att ge tillbaka till sina trogna kunder.
– Jag vill att folk ska veta att jag har varit här i 20 år, och jag är tacksam för mina kunder, jag är så glad att jag är här i Lindesberg, säger han till LindeNytt.
I morgon, lördag den 24 maj, håller Gåvoboden i Lindesberg öppet för sista gången i sin lokal på Kristinavägen 24. Anledningen är att en ny hyresgäst ska flytta in, och därför söker verksamheten nu med ljus och lykta efter en ny plats att fortsätta sin verksamhet på.
-Jag väljer att se detta som en möjlighet, det här kan bli en nystart. Vi har stora planer på hur vi kan utveckla verksamheten på olika sätt, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
Den 12 maj avsattes socialnämnden av kommunfullmäktige, efter att de inte beviljats ansvarsfrihet på grund av bristerna i ekonomin. Nu har kommunens politiska partier lämnat in sina nomineringar inför valet av en ny socialnämnd, där Tom Persson (SD) föreslås bli ordförande efter Jari Mehtäläinen.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu ifrågasätts återigen persontrafiken på godsstråket genom Bergslagen, med hänvisning till låg resandestatistik. Men siffrorna speglar inte bristande behov – de speglar bristande utbud. Det är svårt att välja tåget om det bara går några få avgångar per dag, vid tider som inte fungerar för studier eller arbete. Statistiken bygger på förutsättningar där människor knappt får en ärlig chans att välja tåget.
Skolbuss har kört av vägen: ”Lindrigt skadade”
En skolbuss med ett tiotal passagerare körde på onsdagsmorgonen av vägen utanför Fellingsbro. Enligt polisen skall flera personer ha ådragit sig ...
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.
Bildspel: Vårfesten blev en stor succé
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för ...