Både positiva och negativa siffror presenteras nu av polisen angående årets första kvartal. Generellt ser det bättre ut på brottsfronten sett ur polisens perspektiv. Även om det är en blygsam minskning med ca 30 anmälda brott så är det trots allt en förbättring jämfört med fjolåret i Lindesberg. Antalet anmälningar som gjordes perioden 1 januari – 31 mars var 475 st. Även om brottsligheten i allmänhet är lägre så är det fortfarande vissa brottstyper som ökar i antal. Det som är värst är bilinbrotten. Det har fortsatt i samma omfattning, och nu ser man till råga på allt en ökning på den fronten, enligt närpolisen i Lindesberg.
Kartlägger tjuvarna
Ett av problemen i detta ärende är att tipsen har uteblivit. –Vi får väldigt lite tips från allmänheten angående den här typen av kriminalitet. Det är ett av problemen med att få bukt med detta, säger Thomas Jäderqvist, biträdande närpolisenchef. En av anledningarna till de uteblivna tipsen kan vara att tjuvarna oftast arbetar mycket snabbt och i skydd av nattens mörker. Tjuvarna som sysslar med detta är oftast mer eller mindre proffs på sin sak, menar flera polismän LindeNytt har pratat med. I fjol då bilinbrottsvågen startade kartlade polisen inbrotten och såg snart ett klart mönster. De flesta inbrotten skedde vid lasarettsområdet och i området Norevägen/Lingonvägen på Hagaberg. Nu har man inte samma lycka med att spåra tjuvarna då mönstret har brutits helt.
–Nu är inbrotten mycket mera utspritt över kommunen och det är svårare att få en klar bild över var tjuvarna verkar. Som vanligt är det cd-spelare som är det primära bytet för tjuvarna. Förra året greps flera personer som sysslande med organiserade bilinbrott. Ett av de uppmärksammade fallen var de polacker som greps i Frövi efter ett tips från en vaken medborgare. -De greps kort efter påringningen från tipsaren, men fallet ledde aldrig till åtal, säger Jäderqvist.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.