Både positiva och negativa siffror presenteras nu av polisen angående årets första kvartal. Generellt ser det bättre ut på brottsfronten sett ur polisens perspektiv. Även om det är en blygsam minskning med ca 30 anmälda brott så är det trots allt en förbättring jämfört med fjolåret i Lindesberg. Antalet anmälningar som gjordes perioden 1 januari – 31 mars var 475 st. Även om brottsligheten i allmänhet är lägre så är det fortfarande vissa brottstyper som ökar i antal. Det som är värst är bilinbrotten. Det har fortsatt i samma omfattning, och nu ser man till råga på allt en ökning på den fronten, enligt närpolisen i Lindesberg.
Kartlägger tjuvarna
Ett av problemen i detta ärende är att tipsen har uteblivit. –Vi får väldigt lite tips från allmänheten angående den här typen av kriminalitet. Det är ett av problemen med att få bukt med detta, säger Thomas Jäderqvist, biträdande närpolisenchef. En av anledningarna till de uteblivna tipsen kan vara att tjuvarna oftast arbetar mycket snabbt och i skydd av nattens mörker. Tjuvarna som sysslar med detta är oftast mer eller mindre proffs på sin sak, menar flera polismän LindeNytt har pratat med. I fjol då bilinbrottsvågen startade kartlade polisen inbrotten och såg snart ett klart mönster. De flesta inbrotten skedde vid lasarettsområdet och i området Norevägen/Lingonvägen på Hagaberg. Nu har man inte samma lycka med att spåra tjuvarna då mönstret har brutits helt.
–Nu är inbrotten mycket mera utspritt över kommunen och det är svårare att få en klar bild över var tjuvarna verkar. Som vanligt är det cd-spelare som är det primära bytet för tjuvarna. Förra året greps flera personer som sysslande med organiserade bilinbrott. Ett av de uppmärksammade fallen var de polacker som greps i Frövi efter ett tips från en vaken medborgare. -De greps kort efter påringningen från tipsaren, men fallet ledde aldrig till åtal, säger Jäderqvist.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.