Både positiva och negativa siffror presenteras nu av polisen angående årets första kvartal. Generellt ser det bättre ut på brottsfronten sett ur polisens perspektiv. Även om det är en blygsam minskning med ca 30 anmälda brott så är det trots allt en förbättring jämfört med fjolåret i Lindesberg. Antalet anmälningar som gjordes perioden 1 januari – 31 mars var 475 st. Även om brottsligheten i allmänhet är lägre så är det fortfarande vissa brottstyper som ökar i antal. Det som är värst är bilinbrotten. Det har fortsatt i samma omfattning, och nu ser man till råga på allt en ökning på den fronten, enligt närpolisen i Lindesberg.
Kartlägger tjuvarna
Ett av problemen i detta ärende är att tipsen har uteblivit. –Vi får väldigt lite tips från allmänheten angående den här typen av kriminalitet. Det är ett av problemen med att få bukt med detta, säger Thomas Jäderqvist, biträdande närpolisenchef. En av anledningarna till de uteblivna tipsen kan vara att tjuvarna oftast arbetar mycket snabbt och i skydd av nattens mörker. Tjuvarna som sysslar med detta är oftast mer eller mindre proffs på sin sak, menar flera polismän LindeNytt har pratat med. I fjol då bilinbrottsvågen startade kartlade polisen inbrotten och såg snart ett klart mönster. De flesta inbrotten skedde vid lasarettsområdet och i området Norevägen/Lingonvägen på Hagaberg. Nu har man inte samma lycka med att spåra tjuvarna då mönstret har brutits helt.
–Nu är inbrotten mycket mera utspritt över kommunen och det är svårare att få en klar bild över var tjuvarna verkar. Som vanligt är det cd-spelare som är det primära bytet för tjuvarna. Förra året greps flera personer som sysslande med organiserade bilinbrott. Ett av de uppmärksammade fallen var de polacker som greps i Frövi efter ett tips från en vaken medborgare. -De greps kort efter påringningen från tipsaren, men fallet ledde aldrig till åtal, säger Jäderqvist.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras