Både positiva och negativa siffror presenteras nu av polisen angående årets första kvartal. Generellt ser det bättre ut på brottsfronten sett ur polisens perspektiv. Även om det är en blygsam minskning med ca 30 anmälda brott så är det trots allt en förbättring jämfört med fjolåret i Lindesberg. Antalet anmälningar som gjordes perioden 1 januari – 31 mars var 475 st. Även om brottsligheten i allmänhet är lägre så är det fortfarande vissa brottstyper som ökar i antal. Det som är värst är bilinbrotten. Det har fortsatt i samma omfattning, och nu ser man till råga på allt en ökning på den fronten, enligt närpolisen i Lindesberg.
Kartlägger tjuvarna
Ett av problemen i detta ärende är att tipsen har uteblivit. –Vi får väldigt lite tips från allmänheten angående den här typen av kriminalitet. Det är ett av problemen med att få bukt med detta, säger Thomas Jäderqvist, biträdande närpolisenchef. En av anledningarna till de uteblivna tipsen kan vara att tjuvarna oftast arbetar mycket snabbt och i skydd av nattens mörker. Tjuvarna som sysslar med detta är oftast mer eller mindre proffs på sin sak, menar flera polismän LindeNytt har pratat med. I fjol då bilinbrottsvågen startade kartlade polisen inbrotten och såg snart ett klart mönster. De flesta inbrotten skedde vid lasarettsområdet och i området Norevägen/Lingonvägen på Hagaberg. Nu har man inte samma lycka med att spåra tjuvarna då mönstret har brutits helt.
–Nu är inbrotten mycket mera utspritt över kommunen och det är svårare att få en klar bild över var tjuvarna verkar. Som vanligt är det cd-spelare som är det primära bytet för tjuvarna. Förra året greps flera personer som sysslande med organiserade bilinbrott. Ett av de uppmärksammade fallen var de polacker som greps i Frövi efter ett tips från en vaken medborgare. -De greps kort efter påringningen från tipsaren, men fallet ledde aldrig till åtal, säger Jäderqvist.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.