Både positiva och negativa siffror presenteras nu av polisen angående årets första kvartal. Generellt ser det bättre ut på brottsfronten sett ur polisens perspektiv. Även om det är en blygsam minskning med ca 30 anmälda brott så är det trots allt en förbättring jämfört med fjolåret i Lindesberg. Antalet anmälningar som gjordes perioden 1 januari – 31 mars var 475 st. Även om brottsligheten i allmänhet är lägre så är det fortfarande vissa brottstyper som ökar i antal. Det som är värst är bilinbrotten. Det har fortsatt i samma omfattning, och nu ser man till råga på allt en ökning på den fronten, enligt närpolisen i Lindesberg.
Kartlägger tjuvarna
Ett av problemen i detta ärende är att tipsen har uteblivit. –Vi får väldigt lite tips från allmänheten angående den här typen av kriminalitet. Det är ett av problemen med att få bukt med detta, säger Thomas Jäderqvist, biträdande närpolisenchef. En av anledningarna till de uteblivna tipsen kan vara att tjuvarna oftast arbetar mycket snabbt och i skydd av nattens mörker. Tjuvarna som sysslar med detta är oftast mer eller mindre proffs på sin sak, menar flera polismän LindeNytt har pratat med. I fjol då bilinbrottsvågen startade kartlade polisen inbrotten och såg snart ett klart mönster. De flesta inbrotten skedde vid lasarettsområdet och i området Norevägen/Lingonvägen på Hagaberg. Nu har man inte samma lycka med att spåra tjuvarna då mönstret har brutits helt.
–Nu är inbrotten mycket mera utspritt över kommunen och det är svårare att få en klar bild över var tjuvarna verkar. Som vanligt är det cd-spelare som är det primära bytet för tjuvarna. Förra året greps flera personer som sysslande med organiserade bilinbrott. Ett av de uppmärksammade fallen var de polacker som greps i Frövi efter ett tips från en vaken medborgare. -De greps kort efter påringningen från tipsaren, men fallet ledde aldrig till åtal, säger Jäderqvist.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.