Dagens höga och stigande energipriser har fått de kommunala fastighetsbolagen LIBO och FALAB att dra åt tyglarna. I dagsläget har man, som många kanske redan lagt märke till, släckt ner delar av belysningen vid Lindbackaskolan i Lindesberg och ser just nu över andra områden där man kan göra liknande besparingar.
– Vi jobbar dagligen med att försöka spara på energi och nu när priserna är som de är så försöker vi verkligen jaga kostnader men självklart med eftertanke så det inte går ut över säkerheten, förklarar Arne Larsson, chef för den Tekniska Förvaltningen på FALAB/LIBO.
För tre veckor sedan släckte man ner de översta banden av ljusinstallationen som tillhör effektbelysningen på Lindbackaskolan som en åtgärd för att spara på energi när elpriserna skenar på marknaden. Genom detta beräknar man att kunna göra en besparing på
39 000 kWh om året, vad detta resulterar i kronor och ören är dock svårt att beräkna då elpriset varierar. Som en jämförelse kostade 1 kWh 2,81 kronor i augusti 2022.
Den nedre delen av belysningen som har funktionen att belysa upp närområdet och fastigheterna har man dock lämnat orörd.
– Vi jobbar dagligen med att försöka spara energi och nu när priserna är som de är så försöker vi extra mycket, men självklart med eftertanke så det inte går ut över säkerheten. Därför har vi inte släckt de nedre delarna av banden, de är en del av fasadbelysningen och det trygghetsarbete som vi jobbar med, förklarar Arne Larsson.
Han förklarar att man även arbetar med att se över andra områden som skulle kunna vara aktuella att släcka ner.
– Vi har även gett i uppdrag till driftansvariga att se över belysningsintervallerna vid andra lite större skolområden. Det är ju inte bara att släcka ned, utan vi måste först se så det inte påverkar tryggheten och funktionen i sig. Öppnar det upp för skadegörelse så har vi ju inte gjort någon besparing.
Även andra funktioner i bolagens fastigheter, så som ventilation och värme, är något som man ser över noggrant just nu.
– Vi tittar även på drifttider på vissa anläggningar men det är inte helt enkelt. När verksamheten har drift så ska ju anläggningen vara igång, men vi ser över så att det inte står och går någonstans när det inte behövs. Nu när elpriserna har sprungit iväg så påverkar det en hel del. Vi tänker lite så att vi alla ska hjälpas åt att vara rädda om den energi som går åt, avslutar Arne.