Fästingsäsongen närmar sig – nu får ungdomar i länet gratis TBE-vaccin
Våren är på väg, och med den vaknar fästingarna till liv. För den som vistas i skog och mark rekommenderas vaccination mot TBE. Från och med i år är vaccinet gratis för ungdomar mellan 3 och 18 år, medan vuxna kan ta del av ett subventionerat pris, meddelar Region Örebro län i ett pressmeddelande.
14 februari 2025 PRESSMEDDELANDE: TBE är en virussjukdom som sprids via fästingar och kan orsaka hjärninflammation. De flesta som insjuknar blir återställda, men ungefär en tredjedel kan drabbas av mer långdragna eller kvarstående besvär.
Vaccination ger ett bra skydd
Vaccination mot TBE ger ett bra skydd. Personer som vistas i skog och mark i Örebro län eller andra områden där TBE-viruset finns rekommenderas därför att vaccinera sig för att minska risken att drabbas av TBE.
”För att hinna få ett gott skydd innan säsongen börjar är det bra att börja vaccinera sig tidigt på året, eftersom det behövs flera sprutor för ett fullgott skydd” säger smittskyddsläkare Gunlög Rasmussen.
Grundvaccination innebär tre eller fyra doser, beroende på om man är under eller över 50 år. Vaccination behöver sedan fyllas på med några års mellanrum för att ge ett fortsatt bra skydd.
TBE-vaccin kan ges från ett års ålder, men rekommendationen gäller från tre år. Från årsskiftet är det också gratis med TBE-vaccination för barn från att de fyllt 3 år upp till och med 18 år enligt beslut i Region Örebro län. Gratis vaccin mot TBE gäller personer folkbokförda i länet.
”Region Örebro län tillhör ett av de områden i Sverige som har förhållandevis hög förekomst av TBE. Jag hoppas att detta kan bidra till att fler barn, och i förlängningen vuxna, får ett skydd mot sjukdomen,” säger Gunlög Rasmussen.
Även vuxna i länet som vaccinerar sig mot TBE gör det till ett subventionerat pris, 270 kronor per dos.
Boka tid för vaccination
Vaccination sker liksom tidigare år både vid länets vaccinationsmottagningar och vid de flesta vårdcentraler. Bokning sker via 1177.se. Det går också att ringa Kontaktcenter på telefon 019-602 80 00.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
11 september 2026 klockan 13:17 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas ...
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
10 september 2026 klockan 09:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall på besök i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V ...