Ikväll har travintresserade chansen att följa Lindesbergs-travaren, och kanske en av Sveriges just nu mest omtalade hästar, Baron Indika, tränad av amatörtravtränaren Kåre Axelsson. Ikväll är Baronen nämligen åter på Solvallas travbana där han senast visade framfötterna och sin kapacitet som väl mäter sig med många stora namn och konkurrenter. Som skjuten ur en kanon gick då Baronen med Åke Svanstedt i sulkyn i mål på finfina 1.11,3.
Travjournalisterna hyllade Lindesbergshästens prestation, vilket kunde läsas i så gott som alla tidningar. Kåre Axelsson berättade tidigare för LindeNytt att nästa stora löp först kommer att ske den 28 i Gävle. Dock kan tänkas att en Solvalla-vinst innan Gävle inte är att förkasta. Hur det går ikväll återstår att se, men inte helt otippat efter all uppståndelse är Baronen favorit i loppet. För alla intresserade sänds tävlingen ikväll i TV4 kl 22:30.
Mer info om Baron Indika och tränaren bakom hästen med smeknamnet ”Nisse” finns på följande länk: www.hastnet.se/indika
Kjell-Åke Johansson, som i november 2002 dömdes till livstids fängelse vid Lindesbergs Tingsrätt för mordet på tvåbarnsmamman Birgitta Lönnhager, har ansökt om att få sitt straff tidsbestämt. Örebro Tingsrätt bedömer dock att det finns fortsatt risk att mannen återfaller i allvarlig brottslighet, och avslår därför hans ansökan.
På nationaldagen var det tänkt att årets upplaga av lådbilstävlingen Trollrallyt skulle gå av stapeln. En illavarslande väderprognos har dock fått arrangörerna, Bergslagens IF, att tänka om i planeringen.
– Eftersom det ska regna hela fredagen har vi bestämt att flytta Trollrallyt till lördagen den 7 juni istället, förklarar Ali Jamal Yassin, ordförande i arrangerande Bergslagens IF.
Inför årets studentfirande vill Wajih Daoud på Salong Diem i Lindesberg fira sina trogna kunder, som springer ut från gymnasiet en sista gång, med en gratis klippning inför den stora dagen.
Tankarna på att driva ett eget bageri har funnits med henne länge, och när tillfället dök upp tog Mhabat Hasso chansen att förverkliga sin dröm. Lördagen den 31 maj slår hon upp dörrarna till konditoriet Wiener, som har fått ett ordentligt lyft i samband med ägarbytet.
– De senaste två åren har jag kämpat för att kunna uppfylla min dröm, och det här blev det perfekta tillfället. Nu får jag ägna mig åt något jag verkligen brinner för, säger Mhabat entusiastiskt när LindeNytt kommer på besök.
Under en klarblå himmel och strålande sol flockades nyfikna besökare till årets upplaga av Hyrmaskinsdagen under onsdagen. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Idag, onsdag, inleds 2025 års upplaga av Hillstreets tredagarsfestival Vårskrik, som dessutom firar 20-årsjubileum i år. Förutom ett fullspäckat spelschema med 13 artister, bjuds det – precis som förra året – på flera intressanta föreläsningar. I år ligger fokus särskilt på utvecklingspotential.
– Det här är något som kan vara bra att ta lärdom av för att utvecklas som musiker, förklarar Christer Pilblad på Hilstreet.
Inför en jublande publik intog Stråssa DGF Lindesberg Arena på söndagen och bjöd på en färgsprakande vårshow, där föreningens dans- och gymnastikgrupper visade upp en fartfylld föreställning fylld av imponerande prestationer från de allra yngsta deltagarna – till de mest rutinerade.
Den 12 maj avsattes socialnämnden av kommunfullmäktige, efter att de inte beviljats ansvarsfrihet på grund av bristerna i ekonomin. Nu har kommunens politiska partier lämnat in sina nomineringar inför valet av en ny socialnämnd, där Tom Persson (SD) föreslås bli ordförande efter Jari Mehtäläinen.