Igår kunde man i en nyhetssändning i lokal-TV höra att Linde Energi slår sig samman med Mälar Energi som enligt uppgifterna som angavs köpt 10 procent i bolaget. Uppgifterna kom som en chock för såväl Energiverksdirektör, Bengt-Åke Selander, som de i styrelsen och övriga anställda. –Javisst blev man lite arg när man hör sådana grova missar från nyhetsredaktionen på TvärsNytt. Både våra anställda och våra kunder blir ju undrande och vet varken ut eller in, förklarar Selander. Vad Lindesbergs Energi AB och Mälar Energi har gemensamt sedan tidigare är att man köper ström från bolaget samt tidigare haft ett bolag tillsammans.
Det som nu mycket försiktigt börjat diskuterats i Linde Energis styrelse är att om möjligt i framtiden se ett visst intresse att sälja knappt 10 procent av bolaget till Mälar Energi. Det har alltså ännu inte lämnat gräsrotsnivå, i TV fick man bilden av att en affärsuppgörelse redan hade gjorts. På Lindesbergs Energi AB är man idag upprörda av övertrampet i media och vet nu inte hur detta kommer att påverka ett eventuellt utökat samarbete i frågan i framtiden.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.