Många av PowerNets kunder har, eller har haft, problem med sin bredbandsuppkoppling. Istället för att uppleva hastigheten som ”tokfort” så går det ibland ”toksegt” och alla frågar sig med all rätt varför. Problemet kommer att åtgärdas och PowerNet jobbar just nu hårt för att det ska ske snarast möjligt. Saken är den att PowerNet inte kan göra det slutliga ingreppet i installationen själva. Det ligger i Banverkets händer och från dem får man inget konkret sagt om när det blir av. Det är den s k ”felande länken” som ligger till grund för problemet.
När man skulle installera Bredband till Lindesbergarna beslutade man sig för att använda stationshuset som huvudcentral. Det var dit man beställde 10 Mbit som skulle anslutas till lanet. Men Banverket misstolkade uppgifterna och drog fibern till den plats som de kallade för stationshuset, nämligen teknikhuset på Banvägen. Misstaget upptäcktes för sent och PowerNet tvingades göra en tillfällig länk mellan teknikhuset och stationshuset. Men då fick man bara 4 Mbit till lanet och dessutom blev det konflikter mellan de olika stationerna.
Problemet med länken, förutom konflikterna med övriga bredbandsstationer i lanet, är att den inte klarar att ”buffra”. Det blir ett flaskhalssymtom som resulterar i att kunden upplever en surfhastighet som går mycket långsamt eller i värsta fall inte fungerar överhuvudtaget.
Det problemet kan endast lösas genom att få fibern till huvudcentralen, enligt Peter Larsson, teknisk chef för PowerNet.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.
Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till Liberalerna – och därmed också byter block.
– Jag har känt mer och mer att jag inte längre känner mig hemma i det jag en gång gick med i. Det skulle vara ett osunt sätt att leva om man stod fast vid ett beslut man tog i 20-årsåldern och aldrig vågade utvärdera det, säger Daniel Andersson i en kommentar till LindeNytt.
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.