Många av PowerNets kunder har, eller har haft, problem med sin bredbandsuppkoppling. Istället för att uppleva hastigheten som ”tokfort” så går det ibland ”toksegt” och alla frågar sig med all rätt varför. Problemet kommer att åtgärdas och PowerNet jobbar just nu hårt för att det ska ske snarast möjligt. Saken är den att PowerNet inte kan göra det slutliga ingreppet i installationen själva. Det ligger i Banverkets händer och från dem får man inget konkret sagt om när det blir av. Det är den s k ”felande länken” som ligger till grund för problemet.
När man skulle installera Bredband till Lindesbergarna beslutade man sig för att använda stationshuset som huvudcentral. Det var dit man beställde 10 Mbit som skulle anslutas till lanet. Men Banverket misstolkade uppgifterna och drog fibern till den plats som de kallade för stationshuset, nämligen teknikhuset på Banvägen. Misstaget upptäcktes för sent och PowerNet tvingades göra en tillfällig länk mellan teknikhuset och stationshuset. Men då fick man bara 4 Mbit till lanet och dessutom blev det konflikter mellan de olika stationerna.
Problemet med länken, förutom konflikterna med övriga bredbandsstationer i lanet, är att den inte klarar att ”buffra”. Det blir ett flaskhalssymtom som resulterar i att kunden upplever en surfhastighet som går mycket långsamt eller i värsta fall inte fungerar överhuvudtaget.
Det problemet kan endast lösas genom att få fibern till huvudcentralen, enligt Peter Larsson, teknisk chef för PowerNet.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.