Många av PowerNets kunder har, eller har haft, problem med sin bredbandsuppkoppling. Istället för att uppleva hastigheten som ”tokfort” så går det ibland ”toksegt” och alla frågar sig med all rätt varför. Problemet kommer att åtgärdas och PowerNet jobbar just nu hårt för att det ska ske snarast möjligt. Saken är den att PowerNet inte kan göra det slutliga ingreppet i installationen själva. Det ligger i Banverkets händer och från dem får man inget konkret sagt om när det blir av. Det är den s k ”felande länken” som ligger till grund för problemet.
När man skulle installera Bredband till Lindesbergarna beslutade man sig för att använda stationshuset som huvudcentral. Det var dit man beställde 10 Mbit som skulle anslutas till lanet. Men Banverket misstolkade uppgifterna och drog fibern till den plats som de kallade för stationshuset, nämligen teknikhuset på Banvägen. Misstaget upptäcktes för sent och PowerNet tvingades göra en tillfällig länk mellan teknikhuset och stationshuset. Men då fick man bara 4 Mbit till lanet och dessutom blev det konflikter mellan de olika stationerna.
Problemet med länken, förutom konflikterna med övriga bredbandsstationer i lanet, är att den inte klarar att ”buffra”. Det blir ett flaskhalssymtom som resulterar i att kunden upplever en surfhastighet som går mycket långsamt eller i värsta fall inte fungerar överhuvudtaget.
Det problemet kan endast lösas genom att få fibern till huvudcentralen, enligt Peter Larsson, teknisk chef för PowerNet.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.