Många av PowerNets kunder har, eller har haft, problem med sin bredbandsuppkoppling. Istället för att uppleva hastigheten som ”tokfort” så går det ibland ”toksegt” och alla frågar sig med all rätt varför. Problemet kommer att åtgärdas och PowerNet jobbar just nu hårt för att det ska ske snarast möjligt. Saken är den att PowerNet inte kan göra det slutliga ingreppet i installationen själva. Det ligger i Banverkets händer och från dem får man inget konkret sagt om när det blir av. Det är den s k ”felande länken” som ligger till grund för problemet.
När man skulle installera Bredband till Lindesbergarna beslutade man sig för att använda stationshuset som huvudcentral. Det var dit man beställde 10 Mbit som skulle anslutas till lanet. Men Banverket misstolkade uppgifterna och drog fibern till den plats som de kallade för stationshuset, nämligen teknikhuset på Banvägen. Misstaget upptäcktes för sent och PowerNet tvingades göra en tillfällig länk mellan teknikhuset och stationshuset. Men då fick man bara 4 Mbit till lanet och dessutom blev det konflikter mellan de olika stationerna.
Problemet med länken, förutom konflikterna med övriga bredbandsstationer i lanet, är att den inte klarar att ”buffra”. Det blir ett flaskhalssymtom som resulterar i att kunden upplever en surfhastighet som går mycket långsamt eller i värsta fall inte fungerar överhuvudtaget.
Det problemet kan endast lösas genom att få fibern till huvudcentralen, enligt Peter Larsson, teknisk chef för PowerNet.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.