Arkivfoto: Hasse Persson

Femmålsseger för LIF Lindesberg

Med nya namn i spelartruppen blev det direkt seger för LIF Lindesberg som låste matchen efter en ren uppvisning i den inledande halvleken i mötet mot tabelljumbon AIK. Poänggapet minskades snabbt men varade inte länge då LIF fortsatte sin uppvisning som slutade med en bred segermarginal.

Efter förra veckans tunga förlust mot Tyresö hade LIF samlat ihop extra förstärkning när man gästade Solnahallen under lördagseftermiddagen.
Förutom den inlånade Daniel Björk och comebackande Joakim Bååk i laguppställningen, hittades även återvändande Robert Mjörnander och Asso Eliassi som båda blev tvungna att stå över den tidigare hemmamatchen.

Väl på plats i Solna bjöd LIF på stor show och gick undan med en storslagen inledning inför den andra halvleken, även om laget tidigt fick med sig en utvisning på storskytten Fatlum Ahmeti.

Både inlånade Björk och LIF-fostrade Bååk var till stor hjälp under matchens, efter att båda spelade in två mål vardera i den första halvleken som slutade med en sexmålsledning med siffrorna 12-18.

Det tidigare Elitserielaget AIK minskade direkt det stora poänggapet i den andra halvleken genom bröderna Mattias och Andreas Windahl. LIF kom tillbaka starkt där lagkapten Gustaf Ekström och unga Thomas Einarsson blev starka målgörare och fick med sig några bollar i nätet. Trots en sämre halvlek avgjorde det orangeklädda LIF med bred marginal som gav +5 till tabellens målskillnad.

Noterbart är att Axel Magnusson höll sig felfri som straffskytt och kunde spela in två straffar till LIF Lindesberg.

Flera fina nyheter kom från LIF Lindesberg i samband med matchen där man efteråt meddelar att Max Broman har skrivit på ett utökat spelarkontrakt som gäller fram till 2023.

Matchreferat: ”Sex mål var skillnaden inför den andra halvleken”
Efter en jämn inledning av den första halvleken spelade AIKs stora målskytt Simon Axelsson in 2-2 efter en straff i den tredje minuten.
Därefter gick LIF undan utan större problem genom Algot Hane och lagkapten Gustaf Ekström, som inledde en fin målskörd.

Med en tidig utvisning på LIF-stjärnan Fatlum Ahmeti efter nio och en halv minut, gjorde AIK ett försök att sig förbi det ledande Lindelaget men misslyckades med uppgiften och istället skedde ett långt spel som aldrig kom till något avslut.

Med Fatlum tillbaka på planen utökade LIF till 7-11 med hjälp av Joakim Bååk och Max Broman.
AIK begärde sin första time-out efter detta efter arton minuter in i halvleken vilket minuten därefter gav hemmalaget ett nytt straffmål.

Målen fortsatte för LIF som dominerade halvlekens sista tio minuter och kunde spela in totalt sju mål i slutskedet där namnen på målskyttarna skiftade. Hemmalaget AIK fick en svår avslutning och hann bara spela in tre mål inom de sista tio minuterna.

Sex mål var skillnaden när man gick in för den andra halvleken. AIK minskade direkt det stora poänggapet och spelade in tre mål inom de första sex minuterna och ändrade således ställningen till 15-18.

Poängminskningen blev däremot inte långvarig. Genom den starka trion Gustaf Ekström, Thomas Einarsson och Algot Hane spelade LIF Lindesberg tillbaka sina tre mål men åkte direkt därefter på problem efter en utvisning på Joel Karlström.

Med dryga femton minuter kvar av matchen inledes ett målbyte där LIF höll med sig en fördel med tre mål. Trots målbytet kunde LIFs straffskytt Axel Magnusson spela in ett nytt straffmål, Joakim Bååk fortsatte målgörandet med ett nytt mål direkt därefter med tio minuter kvar av matchen.

22-27 blev den nya ställningen med tio kvarvarande minuter vilket gjorde det svårt för AIK att spela ikapp, LIF Lindesberg visade sig vara starkast för dagen och såg till att målskillnaden på fem mål höll sig genom de tio avslutande minuterna.

Resultat AIK-LIF Lindesberg
Slutresultat: 26-31 (12-18)
Publik: –

Målgörare: Gustaf Ekström (6), Joakim Bååk (4), Algot Hane (3), Axel Magnusson (3), Joel Karlström (3), Thomas Einarsson (3), Daniel Björk (3), Fatlum Ahmeti (3), Max Broman (2), Asso Eliassi (1)

Läget i tabellen: Det är ännu jämnt i tabellen där LIF, tillsammans med Kärra och Anderstorp, har tio poäng vardera. Målskillnaden gör däremot att LIF Lindesberg placerar sig ovanför det negativa kvalstrecket med -33 före Kärras -53.
AIK står ännu som tabelljumbo med 0 poäng i tabellen medan LIFs nästa motståndarlag HIF Karlskrona placerar sig som 6:a i tabellen med 15 poäng, enbart 5 poäng mer än LIF Lindesberg.

Nästa match: Lördag 16:e januari vs HIF Karlskrona i Lindesberg Arena med matchstart kl. 16.30

Publicerad 9 januari 2021 klockan 15:51

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Kungariket

Förra helgen var jag på besök i kungariket.

24 januari 2025 klockan 13:45 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons

Foto: Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö

Två blir tre: Därför får du ytterligare ett sopkärl i år

Inom kort kommer den gröna och bruna avfallstunnan att få sällskap av en grå. Denna innebär att man utöver matavfall och restavfall snart kommer att kunna sortera tidningar samt förpackningar av papper, plast och metall på ett fastighetsnära sätt.
– Vi kommer att använda oss av ett färgsorteringssystem, man lägger först förpackningarna i påsar i olika färger innan man lägger dessa i kärlet, förklarar Michael Lindström, Avfallsstrategstrateg på Samhällsbyggnadsförvaltningen.

24 januari 2025 klockan 17:22 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Del av Strandpromenaden stängs på grund av risk för ras

En sträcka på 50 meter av Strandpromenaden kommer under nästa vecka att stängas av för fotgä...

bildspel Daniels gym blåste nytt liv i övergiven biograf

Det har nu gått tolv år sedan gymmet i Frövi öppnade dörrarna för första gången. Vad som började med ...

Lastbil i diket på R50

UPPDATERAD. Vid lunchtid på torsdagen larmades räddningstjänst och ambulans ut till en singelolycka strax utanför Lindesberg. En ...

Angel Blue i titelrollen Aida. Foto: Paola Kudacki / Met Opera

Verdis ”Aida” visas i Linde

Tveksam om opera är något för dig? Ta då chansen och lyssna och se på en av de mest hörvärda styckena – Aida – som nu visas på bio i Lindesberg. Kanske att just detta får operabilden att klarna något.

23 januari 2025 klockan 10:17 av Hans Andersson Visa hela artikeln

Arkivfoto: Fredrik Norman

Lindebion ökade när Sverige backade: ”Trogen publik”

Efter att bioåret 2024 summerats står det klart att Lindesbergs Bio går mot strömmen och gör ett riktigt bra resultat, detta enligt färsk statistik från Bioguiden. Medan biobesöken nationellt minskade med 5 procent har man i Lindesberg istället ökat med hela 18 procent!
– Det känns väldigt bra, det betyder att vi har en trogen publik, säger biografens föreståndare Björn Persson.

22 januari 2025 klockan 11:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

SMHI gulflaggar för besvärligt trafikväder
Torsdagsdygnet ser ut att bli en riktigt besvärlig dag ute i trafiken. SMHI har målat upp en prognos som kan ge över 20 millimeter nederbörd - ...
22 januari 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Stripa Gruvområde ska utvecklas – samtidigt som det ska säljas: ”Långsiktig plan”
Under tisdagsförmiddagens sammanträde i Tillväxtnämnden beslutades att man ska skriva ett långsiktigt hyreskontrakt med Falab avseende Stripa ...
21 januari 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kommunen blickar framåt med ny vision: ”En viktig process”
Lindesbergs kommun har nu påbörjat sitt arbete med att ta fram Vision 2040, en gemensam målbild för hur kommunen ska se ut i framtiden. För att ...
21 januari 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Storåskolan. Foto: Jennie Einarsson

Beslut i BUN: Ytterligare en utredning tillsätts

En ny utredning ska visa vilka förutsättningar det finns att omstrukturera förskole- och grundskoleverksamheten i den norra kommundelen. Det beslutade Barn- och utbildningsnämnden på måndagen.
– Kanske att vi kan fatta beslut i mars eller april, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).

20 januari 2025 klockan 15:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Vänsterpartiet Lindesberg fortsätter att verka för att akutkirurgi natt skall vara kvar i Lindesberg

INSÄNDARE/DEBATT: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionsnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus.

20 januari 2025 klockan 10:37 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

bildspel Tredje raka förlusten för LIF Lindesberg

Det är inga glada tankar och toner hos LIF Lindesberg. Laget som har samlat ihop en rekordung trupp i ett försök ...

Guldsmedshytte SK dominerar i måstematchen

Med bara sju matcher kvar av grundserien så har Guldsmedshytte SK lagt siktet på en av seriens fyra kvalplatser. N...

FotoFredag: När uttern raskar över isen

Förra veckan när jag var på affären och skulle handla så plingade min mobiltelefon. Jag fick en notis om att nå...

Ett gäng glada seniorer på träning under säsongen 2023. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Nu ska IFK Lindesberg aktivera seniorer igen – gåfotbollen gör comback

Efter ett års uppehåll återupptar IFK Lindesberg nu sin populära gåfotboll för seniorer. Under hösten genomförde kommunen projektet Seniorkraft, som uppmuntrade äldre att prova på olika fysiska och sociala aktiviteter, där gåfotboll visade sig vara en stor succé. För att möta det stora intresset satsar nu IFK Lindesberg på en nystart.
– Deltagarna som var med under hösten tyckte att det var väldigt roligt, så vi har beslutat oss för att ge detta en ny chans, säger Pernilla Eriksson från IFK Lindesberg.

16 januari 2025 klockan 15:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Kommunen ställer ut nödvattensläp i Fellingsbro

Flertalet fastigheter i Fellingsbro står utan vattenförsörjning under torsdagen. Detta på grund av ett ...

För sjukvården i norra länet känner vi förtvivlan och vrede

INSÄNDARE/DEBATT: I den nyligen avslutade konferensen Folk och Försvar i Sälen framfördes ...

bildspel Startskottet har gått – årets första studentfest genomförd

Under tisdagskvällen hölls årets första studentfest på Brasserie All In i Lindesberg, ...

Hyreshöjning väntar för Libos hyresgäster

Nu är de nya hyrorna klara för det kommunala fastighetsbolaget, Lindesbergsbostäder (Libo). Hyreshöjningen blir...

Hälsomässan arrangeras för tredje året – blir både större och bredare

Lördagen den 25 januari arrangeras Hälsomässan för tredje året i ordningen...

Nu uppmanas vuxna upp till 26 år att ta HPV-vaccin

Folkhälsomyndigheten rekommenderar nu att alla upp till 26 års ålder vaccinerar sig mot humant ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Larm om vattenfylld källare i Vedevåg

Nerikes Brandkår befinner sig just i denna stund på en adress i Vedevåg med anledning av en omfattande vattenläcka i en fastighet.
– Jag har precis fått en uppdatering från platsen och det uppskattas vara cirka 10 centimeter vatten i hela källaren, uppger SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.

14 januari 2025 klockan 18:32 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

bildspel Pirrigt och nyfiket när nya förskolan öppnade
Tidigt på måndagsmorgonen öppnade den nybyggda förskolan Paletten sina dörrar för första gången. Ivriga och nyfikna fick barnen utforska sin ...
13 januari 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ryckte ut och räddade livboj
Vid 13-tiden på måndagen larmade allmänheten om ett befarat tillbud på Stora Lindessjöns is. En öppen vak hade siktats några hundra meter ut...
13 januari 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Lindetjejen Emma dansade till sig en plats i hiphop-VM
I december hölls audition på kulturkvarteret i Örebro för att utse den trupp som ska representera Sverige under världsmästerskapet i Hip Hop ...
13 januari 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-01-11

2025-01-10

2025-01-10

2025-01-09

2025-01-09

2025-01-08

2025-01-08

2025-01-07

2025-01-07

2025-01-07

2025-01-07

2025-01-06

2025-01-06

2025-01-04

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-01-25 13:42