LIF Lindesbergs vassa segertåg fortsätter! Under söndagen gästade man Stockholmslaget IK Bolton som trots matchens första mål, fick en tuff timme framför sig. Redan vid halvtidsvilan var det åtta bollar som skiljde lagen åt till LIFs fördel, en siffra som senare steg upp till femton efter sextio spelade minuter.
LIF Lindesberg har visat att de siktar för att bli tabelletta, där man enbart i premiärmötet mot ÖSK har haft jämna målsiffror. Även under söndagen blev det en storslagen seger för ett energirikt LIF Lindesberg när man gästade Södermalmslaget IK Bolton i Stockholm.
Med Tobias Varvne tillbaka i truppen efter en mildare förkylning så såg LIF starkare ut på förhand, trots det faktum att nyckelspelaren skulle visa sig att bli utan mål under bortamatchen.
Istället blev det Jesper Nilsson och Emil Pettersson som skulle bli lagets stora målgörare, där den sistnämnda var snabbast med bollen. Trots att Bolton ordnade med matchens första mål så var LIF snabba till ledningen efter att Pettersson fått in dubbla bollar i kassen.
Med ledningen på sin sida så släppte man den aldrig ifrån sig, snarare det omvända att man utökade sin ledning. Redan efter en kvarts spel så hade Jesper Nilsson gjort sitt tredje mål i matchen, vilket skrev poängställningen till 6-12.
LIF Lindesberg fortsatte sin målparad där man, trots en missad straff i halvlekens 23:e minut, avslutade den första halvlek med en åttamålsledning.
Även i den andra halvleken höll LIF Lindesberg ett klart övertag, där man mot matchens sista minuter hade dragit ut ledningen till säkra 29-45. Bolton hann med två snabba mål innan slutsignalen ljöd, ett arbete som raserades i sista möjliga sekund då Asso Eliassi avslutade matchen med ett straffmål.
En ny seger säkrades med en mycket säker marginal, där LIF Lindesberg ännu står som serieledare. Tre matcher återstår för LIF innan serien är halvvägs avklarad, där man efter sju raka segrar och ett oavgjort möte har en klar ledning med +77 i målskillnad. 20 mål mer än tabelltvåan ÖSK som innehar samma poängantal.
Resultat IK Bolton-LIF Lindesberg
Slutresultat: 31-46 (14-22)
Publik: 100 personer
Målgörare: Jesper Nilsson (11), Emil Pettersson (8), Anton Flood (7), Oskar Cosmo (7), Asso Eliassi (5), Joel Karlström (4), Jesper Gyllby (2), Felix Karlsson (2).
Nästa match: Lördagen 3:e december vs Norrköpings HK i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.15
I helgen hölls Judo-SM i Eriksdalshallen i Stockholm, där Frövi judo hade 27 anmälda starter. Resultatet blev ett strålande sådant, med hela 17 medaljer – 6 guld, 6 silver och 5 brons.
– Man kan inte vara annat än nöjd, de gjorde det bra. Vi känner att vi har jättebra stöttning hemifrån kommunen och då är det väldigt roligt att kunna leverera, säger Björn Nyberg till LindeNytt.
Under lördagen var det premiär för matmarknaden ”Pop-up en trappa upp” i centrala Lindesberg. Så fort dörrarna slogs upp klockan 10, började besökarna att strömma in och snabbt fyllde ett härligt sorl såväl den övre som nedre våningen i Nya Snickerifabriken.
– Vi är jättenöjda, det har varit mycket folk sedan öppning både här nere i Cirkulärbutiken och uppe på matmarknaden, säger Matilda Persson delägare av Nya Snickerifabriken.
Innovation Day är ett helt nytt koncept framtaget av årskurs 2 på Natur- samt Teknikprogrammet på Lindeskolan i samarbete med Linde Energi. Under ett antal lektionstimmar har elever fått i uppdrag att arbeta med innovationer, för att sedan presentera en idé för en jury, där en vinnande grupp utsågs. Årets vinnande bidrag blev ett förslag på hur man kan minska matsvinnet i skolorna, något som juryn nappade på.
– De hade ett kul upplägg som vi tyckte var genomförbart, inte bara på Lindeskolan, utan på många andra skolor, berättar Leif Lundell tf kommunikationsansvarig på Linde energi.
INSÄNDARE/DEBATT: Snart drar avtalsrörelsen i gång på allvar. Denna gång sker det mot bakgrund av en exceptionell situation i svensk ekonomi, med en inflation som raderat ut de senaste årens löneutveckling.
Frövi judos mycket lovande talang, Ida Eriksson, knep ett brons vid helgens Grand Prix i portugisiska Almada. Bronspengen är 24-åringens första medalj på världstouren, något som onekligen bådar gott inför framtiden.
Efter att cirkulärbutiken i Nya Snickerifabriken fått en kanonstart breddar ägarduon Rebecca Persson och Matilda Persson nu verksamheten till glädje för alla matälskare. Man gör nämligen en satsning på att lyfta fram det lokala mathantverket med en matmarknad på övervåningen – Pop-up en trappa upp.
– Vi har pratat om att göra det här ända sedan vi öppnade i oktober eftersom vi båda tycker det är intressant, det finns så mycket producenter i vårt område, förklarar de när LindeNytt kommer på besök.
På dagen 78 år efter att koncentrationslägret Auschwitz-Birkenau befriats, genomfördes på fredagskvällen en minneskonsert i Lindeskolans aula. En kväll för att minnas alla de människor vars liv tog slut i nazisternas gaskammare, men också för att aldrig glömma det som hänt, så det aldrig sker igen.
– Tyvärr är det inte så många överlevare kvar livet, men många av deras barn och barnbarn berättar nu deras historia, för så länge vi minns lever deras minne, sade Lillemor Bodman (M) under sitt invigningstal.
En förskola i Frövi håller stängt på tisdagen på grund av ett inbrott som upptäcktes vid sextiden på morgonen. Enligt polisen skall det förutom konstaterat tillgrepp ha blivit rejält tillrört i lokalerna. Gärningsmännen har dessutom skadat en elcentral så att elen har slagits ut.