Novemberfestivalen har arrangerats i Lindesberg i över 20 år och på fredag har det blivit dags för 2016 års upplaga.
Novemberfestivalen startades redan 1995 och har i första hand varit en scen för lokala band att visa upp sig på. Den här traditionen har man ej för avsikt att bryta i år heller, även om enstaka akter har sin hemmapublik annorstädes, så att säga.
Christer Pilblad har varit med sedan starten och hållit i arrangemanget med övriga i stadens musikhus ”Hillstreet”.
– Det är bara ett år som festivalen inte arrangerades, men det tog vi igen senare då vi körde två festivaler i en, skrattar Pilblad.
Han berättar vidare att årets festival har laddats med åtta akter som avverkar respektive repertoar mellan klockan 18.00-01.00 på fredagskvällen i Hillstreet på Kullgatan.
Dessa spelar på Novemberfestivalen 2016:
Tom Ernestål
Ensam kille med gitarr, som spelar egenkomponerade låtar i egen stil.
Gustav Bergvall
Norason som återvänt med ett handfull nya och gamla låtar i bagaget.
The Monday Blackouts
Punkigt rockigt Örebrogäng med ös.
Neckromonkey
Experimentellt syntig Stockholmsduo som tidigare i år besökte Parkfesten i Nora.
Clean Attic
Poprockigt Fröviband som återförenats och återkommer till festivalen de tidigare lirat på ett flertal gånger.
Lead Singer Disease
Medlemmar från Norabanden Dreams of Neverland och The Cold South.
Karpov
Alternativa och melodiösa 60- och 70-tals-vibbar från detta Örebroband.
DDR Space Program
80-talsdisco och glam blir det när denna Västeråsduo avslutar den 22:a Novemberfestivalen.
Bandinfo: Christer Pilblad
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.