Novemberfestivalen har arrangerats i Lindesberg i över 20 år och på fredag har det blivit dags för 2016 års upplaga.
Novemberfestivalen startades redan 1995 och har i första hand varit en scen för lokala band att visa upp sig på. Den här traditionen har man ej för avsikt att bryta i år heller, även om enstaka akter har sin hemmapublik annorstädes, så att säga.
Christer Pilblad har varit med sedan starten och hållit i arrangemanget med övriga i stadens musikhus ”Hillstreet”.
– Det är bara ett år som festivalen inte arrangerades, men det tog vi igen senare då vi körde två festivaler i en, skrattar Pilblad.
Han berättar vidare att årets festival har laddats med åtta akter som avverkar respektive repertoar mellan klockan 18.00-01.00 på fredagskvällen i Hillstreet på Kullgatan.
Dessa spelar på Novemberfestivalen 2016:
Tom Ernestål
Ensam kille med gitarr, som spelar egenkomponerade låtar i egen stil.
Gustav Bergvall
Norason som återvänt med ett handfull nya och gamla låtar i bagaget.
The Monday Blackouts
Punkigt rockigt Örebrogäng med ös.
Neckromonkey
Experimentellt syntig Stockholmsduo som tidigare i år besökte Parkfesten i Nora.
Clean Attic
Poprockigt Fröviband som återförenats och återkommer till festivalen de tidigare lirat på ett flertal gånger.
Lead Singer Disease
Medlemmar från Norabanden Dreams of Neverland och The Cold South.
Karpov
Alternativa och melodiösa 60- och 70-tals-vibbar från detta Örebroband.
DDR Space Program
80-talsdisco och glam blir det när denna Västeråsduo avslutar den 22:a Novemberfestivalen.
Bandinfo: Christer Pilblad
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.