Under lördagen genomfördes det 31:a Wedevågsloppet på idrottsplatsen Smedvallen i Vedevåg. Omkring 760 springfriska var med och trotsade det kyliga vädret i det traditionella loppet.
– Kanske har vi tappat lite av efteranmälningarna på grund av kylan, men vi är ändå jättenöjda över hur bra det har flutit på under dagen tack vare allas engagemang, berättar Fredrik Hansson som är tävlingsledare för Wedevågsloppet och ordförande i Wedevågs IF.
Under åren har Wedevågsloppet utvecklats till att bli en fullspäckad familjefest, med inslag som bland annat hoppborg och ansiktsmålning. I år bjöd även kören Joyvoice under ledning av Camilla Fallström, på riktig skönsång. Det fanns helt enkelt något för alla och Fredrik Hansson som är tävlingsledare var mer än nöjd med dagen.
– Vi är absolut jättenöjda med dagen, det har fungerat bra men det kunde varit lite varmare. Förra året drog sommaren igång i samband med Wedevågsloppet, men idag har det varit jättekallt! Vi får ändå vara glada för att vi fick uppehåll, och inte snö som det var igår, skrattar Fredrik och kikar upp mot himlen.
– Det är 31:a året som vi kör loppet, det tack vare att det är så många som är med och ställer upp. Det finns ett stort driv och vi har ett 40-tal funktionärer som arbetar helt ideellt, berättar Fredrik.
-Ja utan Vedevågs ungdomar skulle det aldrig gå, de är helt fantastiska inflikar Helena Hansson som är ansvarig för kafeterian.
Wedevågsloppet är också länets största barntävling, där det finns åldersgrupper som sträcker sig över allt från MINIKNAT för flickor och pojkar 5 år eller senare, ända upp till pojkar och flickor 17 år.
– I år har MINIKNAT haft runt 200 deltagare vilket är dubbelt så många som förra året. Sedan har vi klasskampen för att locka så många så många barn som möjligt att komma hit och springa. Här tävlar man om att ha det högsta procentuella deltagarantalet i en skolklass. Över 85% av klassen måste delta, och det är förvånansvärt många som kommer över den gränsen. Vi har även 2 priser som lottas ut till skolklasserna, berättar Fredrik.
– Nu väntar vi in de sista löparna som fortfarande är ute, vi ska se till så det får lite att äta om de är hungriga, och sedan är det dags att plocka undan allting, avslutar Helena med ett leende.
Placeringar 1-3 kvinnor och män, 10,2 km:
KVINNOR 10,2 KM
1 Liduina van Sitteren -89 Örebro AIK 37.28
2 Ida Lilja -85 Örebro AIK 45.38
3 Ida Norling -03 Wedevågs IF 51.30
MÄN 10,2 KM
1 Kevin Henriksson -97 Garphyttans IF 36.05
2 Johan Ingjald -87 IF Start 36.15
3 Bob Impola -92 Karlslunds IF 36.33
Fullständig resultatlista finns att läsa här
Resultat i klasskamperna kommer komma något senare.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.