– Ja, det var ju inte särskilt många killar i publiken den gången, skrattar biografföreståndare Björn Persson när han berättar om filmen som lockat flest biobesökare hittills i år.
På onsdagskvällen nåddes och passerades milstolpe 4000 för biografen i Lindesberg. Med strax över 4000 besökare hittills i år, ser biografen goda utsikter att även i år kunna visa ett bokslut med minst 12 000 biobesökare.
– Kan vi ligga kvar på 12000 besökare årligen så är det väldigt bra, konstaterar biografföreståndaren Björn Persson.
Han erkänner också konkurrensen som hård, bland annat från Örebro. Ändå är biotrenden i Lindesberg fortsatt stark.
– Det är svårt att nå ut till de mellan 15-25 år. Många i den åldersgruppen åker heller till Örebro och går på bio och det till högre pris än på hemmaplan. Det är väl hela grejen kan jag tänka, att åka iväg och ”gå ut”. Det kan vi naturligtvis inte konkurera mot, påpekar Persson.
En av nyheterna i Lindesbergs biograf, är att uppvakta var tusende besökare.
– Det är en kul grej bara. Varje tusende besökare får gratis bio, popcorn och dricka, berättar Björn Persson.
I går kväll visades filmen Fast & Furious 7 för en publik på 102 personer. Det var dock tillräckligt för att nå över 4000 besökare i år. Det blev Malin Impola som titulerades besökare nr. 4000.
De två titlarna Fifty Shades of Grey och Micke & Veronica är filmerna som delar förstaplatsen för biotoppen just nu med 457 besökare. Dock bör förtydligas att den sistnämnda titeln faktiskt har haft fler besökare än så, dock hade den premiärvisning strax före årsskiftet varför siffrorna från 2014 inte räknats med i biotoppen 2015. Den upptrissade filmen Fifty Shades of Grey får väl ändå ses som en hyfsad publikmagnet med tanke på att karlarna höll sig undan.
– Ja, det var ju inte särskilt många killar i publiken den gången, skrattar Björn och påpekar att den ändå var en ljummen titel jämfört med glödheta Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann. Filmen sågs av hela 2300 i Lindesberg.
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.