– Ja, det var ju inte särskilt många killar i publiken den gången, skrattar biografföreståndare Björn Persson när han berättar om filmen som lockat flest biobesökare hittills i år.
På onsdagskvällen nåddes och passerades milstolpe 4000 för biografen i Lindesberg. Med strax över 4000 besökare hittills i år, ser biografen goda utsikter att även i år kunna visa ett bokslut med minst 12 000 biobesökare.
– Kan vi ligga kvar på 12000 besökare årligen så är det väldigt bra, konstaterar biografföreståndaren Björn Persson.
Han erkänner också konkurrensen som hård, bland annat från Örebro. Ändå är biotrenden i Lindesberg fortsatt stark.
– Det är svårt att nå ut till de mellan 15-25 år. Många i den åldersgruppen åker heller till Örebro och går på bio och det till högre pris än på hemmaplan. Det är väl hela grejen kan jag tänka, att åka iväg och ”gå ut”. Det kan vi naturligtvis inte konkurera mot, påpekar Persson.
En av nyheterna i Lindesbergs biograf, är att uppvakta var tusende besökare.
– Det är en kul grej bara. Varje tusende besökare får gratis bio, popcorn och dricka, berättar Björn Persson.
I går kväll visades filmen Fast & Furious 7 för en publik på 102 personer. Det var dock tillräckligt för att nå över 4000 besökare i år. Det blev Malin Impola som titulerades besökare nr. 4000.
De två titlarna Fifty Shades of Grey och Micke & Veronica är filmerna som delar förstaplatsen för biotoppen just nu med 457 besökare. Dock bör förtydligas att den sistnämnda titeln faktiskt har haft fler besökare än så, dock hade den premiärvisning strax före årsskiftet varför siffrorna från 2014 inte räknats med i biotoppen 2015. Den upptrissade filmen Fifty Shades of Grey får väl ändå ses som en hyfsad publikmagnet med tanke på att karlarna höll sig undan.
– Ja, det var ju inte särskilt många killar i publiken den gången, skrattar Björn och påpekar att den ändå var en ljummen titel jämfört med glödheta Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann. Filmen sågs av hela 2300 i Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.