– Ja, det var ju inte särskilt många killar i publiken den gången, skrattar biografföreståndare Björn Persson när han berättar om filmen som lockat flest biobesökare hittills i år.
På onsdagskvällen nåddes och passerades milstolpe 4000 för biografen i Lindesberg. Med strax över 4000 besökare hittills i år, ser biografen goda utsikter att även i år kunna visa ett bokslut med minst 12 000 biobesökare.
– Kan vi ligga kvar på 12000 besökare årligen så är det väldigt bra, konstaterar biografföreståndaren Björn Persson.
Han erkänner också konkurrensen som hård, bland annat från Örebro. Ändå är biotrenden i Lindesberg fortsatt stark.
– Det är svårt att nå ut till de mellan 15-25 år. Många i den åldersgruppen åker heller till Örebro och går på bio och det till högre pris än på hemmaplan. Det är väl hela grejen kan jag tänka, att åka iväg och ”gå ut”. Det kan vi naturligtvis inte konkurera mot, påpekar Persson.
En av nyheterna i Lindesbergs biograf, är att uppvakta var tusende besökare.
– Det är en kul grej bara. Varje tusende besökare får gratis bio, popcorn och dricka, berättar Björn Persson.
I går kväll visades filmen Fast & Furious 7 för en publik på 102 personer. Det var dock tillräckligt för att nå över 4000 besökare i år. Det blev Malin Impola som titulerades besökare nr. 4000.
De två titlarna Fifty Shades of Grey och Micke & Veronica är filmerna som delar förstaplatsen för biotoppen just nu med 457 besökare. Dock bör förtydligas att den sistnämnda titeln faktiskt har haft fler besökare än så, dock hade den premiärvisning strax före årsskiftet varför siffrorna från 2014 inte räknats med i biotoppen 2015. Den upptrissade filmen Fifty Shades of Grey får väl ändå ses som en hyfsad publikmagnet med tanke på att karlarna höll sig undan.
– Ja, det var ju inte särskilt många killar i publiken den gången, skrattar Björn och påpekar att den ändå var en ljummen titel jämfört med glödheta Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann. Filmen sågs av hela 2300 i Lindesberg.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.