– Ja, det var ju inte särskilt många killar i publiken den gången, skrattar biografföreståndare Björn Persson när han berättar om filmen som lockat flest biobesökare hittills i år.
På onsdagskvällen nåddes och passerades milstolpe 4000 för biografen i Lindesberg. Med strax över 4000 besökare hittills i år, ser biografen goda utsikter att även i år kunna visa ett bokslut med minst 12 000 biobesökare.
– Kan vi ligga kvar på 12000 besökare årligen så är det väldigt bra, konstaterar biografföreståndaren Björn Persson.
Han erkänner också konkurrensen som hård, bland annat från Örebro. Ändå är biotrenden i Lindesberg fortsatt stark.
– Det är svårt att nå ut till de mellan 15-25 år. Många i den åldersgruppen åker heller till Örebro och går på bio och det till högre pris än på hemmaplan. Det är väl hela grejen kan jag tänka, att åka iväg och ”gå ut”. Det kan vi naturligtvis inte konkurera mot, påpekar Persson.
En av nyheterna i Lindesbergs biograf, är att uppvakta var tusende besökare.
– Det är en kul grej bara. Varje tusende besökare får gratis bio, popcorn och dricka, berättar Björn Persson.
I går kväll visades filmen Fast & Furious 7 för en publik på 102 personer. Det var dock tillräckligt för att nå över 4000 besökare i år. Det blev Malin Impola som titulerades besökare nr. 4000.
De två titlarna Fifty Shades of Grey och Micke & Veronica är filmerna som delar förstaplatsen för biotoppen just nu med 457 besökare. Dock bör förtydligas att den sistnämnda titeln faktiskt har haft fler besökare än så, dock hade den premiärvisning strax före årsskiftet varför siffrorna från 2014 inte räknats med i biotoppen 2015. Den upptrissade filmen Fifty Shades of Grey får väl ändå ses som en hyfsad publikmagnet med tanke på att karlarna höll sig undan.
– Ja, det var ju inte särskilt många killar i publiken den gången, skrattar Björn och påpekar att den ändå var en ljummen titel jämfört med glödheta Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann. Filmen sågs av hela 2300 i Lindesberg.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över ”hemtjänst söder”, det vill säga hemtjänsten i Frövi och Fellingsbro. Syftet har varit att utreda besparingar och effektiviseringar inom verksamheten, något som fått många att befara det värsta. Under torsdagen kom dock nämndens ordförande, Tom Persson (SD) med ett lugnande besked.
– Från presidiet har vi lagt två förslag till beslut, att dagens hemtjänstgrupper blir kvar i befintliga lokaler, utifrån att vi inte ser någon organisatorisk fördel i en flytt i utredningen, samt att det främjar Fellingsbro som ort.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.