Kommunalrådet Anders Larsson (c) tycker att det är dags för Lindesbergs kommun att slopa vissa traditioner. Då gäller det naturligtvis inte högtider eller andra folkkära inslag, utan hur kommunens avdelningar formas och hur man arbetar inom dessa grenar. Larsson vill lyfta fram ett nytt arbetssätt, ett samarbete mellan kommun och näringsliv.-Det är viktigare att vi får saker att hända och då är det inte längre viktigt med fina titlar och stora avdelningar. Hellre en effektiv verkstad, kommenterar han.
Kommunalrådets uttalande är en parallell till ett förslag om att kommunen och Stadshotellet skall ingå samarbete. Enligt ett förslag från hotellets ägare, önskar man att kommunens ”näringslivsavdelning” – numera kallad Utvecklingsenheten – samt turistbyrån flyttas till hotellet. Samtidigt skulle hotellets reception flyttas ner till nuvarande turistbyrå för att även ta hand om driften av Café Oscar. Tanken är att man då får det öppethållande man redan ifjol önskade men hade svårt att uppfylla.
Enligt kommunalrådet innebär det här att arbetet blir effektivare och mindre kostsamt. Han är därför mycket öppen för denna typ av samarbete mellan kommunal och privat sektor.
Varför har man inte provat detta förr om det innebär en förbättring?
-För att man tidigare bara såg ett sätt att arbeta på – det traditionella. Och det här med att ha en chef på en stol med en stor avdelning och stab under sig, är bara föråldrat och totalt ointressant. Fina titlar och stora avdelningar är gammalt tänk. Vi måste vara öppna för nya metoder om vi ska få saker att hända här i Lindesbergs kommun, berättar Anders Larsson.
Förslaget är under bearbetning och diskussion – men vad LindeNytt erfar är majoriteten för. När beslut skall tas är ej sagt.
På bästa sändningstid med närmare en miljon tittare, klockan 20:00, på självaste julafton sänder TV4 sin mycket uppskattade julkonsert Strålande Jul. Tidigare år har den spelats in i kyrkor i bland annat Umeå och Vingåker, men i år spelas den in i Lindesberg arena.
– Vi får inte hit Melodifestivalen, men vi får hit Strålande Jul, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag bor i Lindesberg men kan fortfarande inte se vad som gäller beträffande parkering. Kommer man inte från Lindesberg förstår man heller inte hur det kan vara ”Fordonstrafik förbjuden” på en gata full av bilar och parkeringsplatser. Att det är för att ha enkelriktad trafik kan jag förstå men alla förstår inte det. Jag frågade en om han sett skylten. Svaret var ”Det kan väl inte vara fordonstrafik förbjuden med parkeringsplatser och bilar som åker”. Vad enkelt allt hade varit med den skylt som visar att gatan är enkelriktad. Den hade även besökare kunnat förstå.
En fristående byggnad som använts som soprum för närliggande flerfamiljshus, blev på måndagen totalförstört i en brand. Då ingen naturlig orsak till branden kunnat konstateras, har polisen upprättat en anmälan.
Det blev en bronsmedalj för lindetjejen Maja Svensson, som i helgen representerade Sverige i yrket frisör vid Yrkes-EM i Danmark.
– Jag blev chockad när de ropade upp mitt namn på bronsplatsen. Det var en obeskrivlig känsla, säger Maja Svensson till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I spåren av nedläggningen av bruket i Guldsmedshyttan tycks ingen reflektera över vad som föranledde en lönsam verksamhet med 600 år i ryggen att lägga ner sin produktion och flytta till Kina. Kan vi tillåta oss själva att faktiskt granska vad som hänt, eller är detta en sådan katastrof som inte får utredas?
Genom en fördjupad och långsiktig samverkan med Funktionsrätt Örebro län stärker nu Region Örebro län sitt arbete med funktionshinderfrågor. Satsningen består av två delar, dels ett extra bidrag för 2025 samt en långsiktig överenskommelse som ska säkerställa ett hållbart och nära samarbete framöver.
– Det här är ett värdefullt stöd som gör det möjligt för oss att fortsätta lyfta våra medlemmars erfarenheter och behov, säger Jan-Olov Carlsson, ordförande i Funktionsrätt Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en medborgare upptäcker allvarliga oegentligheter, är man beroende av att statens skyddsnät och kontrollfunktioner fungerar. En moralisk bankman som anmäler, med risk för sitt jobb. En samvetsgrann undersköterska, med risk för repressalier. Men vad händer när dessa myndigheter inte bara struntar i att utreda solklara problem eller ännu värre när de aktivt motarbetar den som anmält?
Strax efter klockan halv åtta på söndagskvällen larmades räddningstjänsten till en adress i Storå, där en villa stod i lågor. Enligt uppgift från SOS Alarm finns det indikationer på att byggnaden är helt övertänd.
– Styrkor från flera stationer är på plats och förstärkning är på väg från Kopparberg, uppger larmoperatör vid SOS Alarm.