Kommunalrådet Anders Larsson (c) tycker att det är dags för Lindesbergs kommun att slopa vissa traditioner. Då gäller det naturligtvis inte högtider eller andra folkkära inslag, utan hur kommunens avdelningar formas och hur man arbetar inom dessa grenar. Larsson vill lyfta fram ett nytt arbetssätt, ett samarbete mellan kommun och näringsliv.-Det är viktigare att vi får saker att hända och då är det inte längre viktigt med fina titlar och stora avdelningar. Hellre en effektiv verkstad, kommenterar han.
Kommunalrådets uttalande är en parallell till ett förslag om att kommunen och Stadshotellet skall ingå samarbete. Enligt ett förslag från hotellets ägare, önskar man att kommunens ”näringslivsavdelning” – numera kallad Utvecklingsenheten – samt turistbyrån flyttas till hotellet. Samtidigt skulle hotellets reception flyttas ner till nuvarande turistbyrå för att även ta hand om driften av Café Oscar. Tanken är att man då får det öppethållande man redan ifjol önskade men hade svårt att uppfylla.
Enligt kommunalrådet innebär det här att arbetet blir effektivare och mindre kostsamt. Han är därför mycket öppen för denna typ av samarbete mellan kommunal och privat sektor.
Varför har man inte provat detta förr om det innebär en förbättring?
-För att man tidigare bara såg ett sätt att arbeta på – det traditionella. Och det här med att ha en chef på en stol med en stor avdelning och stab under sig, är bara föråldrat och totalt ointressant. Fina titlar och stora avdelningar är gammalt tänk. Vi måste vara öppna för nya metoder om vi ska få saker att hända här i Lindesbergs kommun, berättar Anders Larsson.
Förslaget är under bearbetning och diskussion – men vad LindeNytt erfar är majoriteten för. När beslut skall tas är ej sagt.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.