Kommunalrådet Anders Larsson (c) tycker att det är dags för Lindesbergs kommun att slopa vissa traditioner. Då gäller det naturligtvis inte högtider eller andra folkkära inslag, utan hur kommunens avdelningar formas och hur man arbetar inom dessa grenar. Larsson vill lyfta fram ett nytt arbetssätt, ett samarbete mellan kommun och näringsliv.-Det är viktigare att vi får saker att hända och då är det inte längre viktigt med fina titlar och stora avdelningar. Hellre en effektiv verkstad, kommenterar han.
Kommunalrådets uttalande är en parallell till ett förslag om att kommunen och Stadshotellet skall ingå samarbete. Enligt ett förslag från hotellets ägare, önskar man att kommunens ”näringslivsavdelning” – numera kallad Utvecklingsenheten – samt turistbyrån flyttas till hotellet. Samtidigt skulle hotellets reception flyttas ner till nuvarande turistbyrå för att även ta hand om driften av Café Oscar. Tanken är att man då får det öppethållande man redan ifjol önskade men hade svårt att uppfylla.
Enligt kommunalrådet innebär det här att arbetet blir effektivare och mindre kostsamt. Han är därför mycket öppen för denna typ av samarbete mellan kommunal och privat sektor.
Varför har man inte provat detta förr om det innebär en förbättring?
-För att man tidigare bara såg ett sätt att arbeta på – det traditionella. Och det här med att ha en chef på en stol med en stor avdelning och stab under sig, är bara föråldrat och totalt ointressant. Fina titlar och stora avdelningar är gammalt tänk. Vi måste vara öppna för nya metoder om vi ska få saker att hända här i Lindesbergs kommun, berättar Anders Larsson.
Förslaget är under bearbetning och diskussion – men vad LindeNytt erfar är majoriteten för. När beslut skall tas är ej sagt.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.