Avgasröken ligger som en tjock, tät dimma över tävlingsrakan. Det är dag två och därmed den sista dagen av Linde Open. Idag skedde elimineringar och finaler och det går nästan att känna av tävlingsnerverna som hänger i luften. Snabbaste fordon med förare skulle koras i de olika klasserna och i Junior Dragster väntade 17-åriga Ella Eriksson på att få ge sig ut på rakan för att möta sin motståndare i semifinalen.
Även söndagen bjuder Linde Open på vackert sensommarväder, och publiken är trofast på plats med hörselkåpor och öronproppar i högsta hugg. Flera hundra besökare har dykt upp under helgens arrangemang för att kika på alla häftiga, speciella, snabba och dundrande fordon. Enligt funktionärer runtomkring på området ska allt ha flutit på utan några större problem, med undantag för några saneringen under lördagens lopp.
Helgen har haft 13 olika klasser att erbjuda, däribland Super Comb Bike, Super Street, Vintage DRA och Classic Dragbike. Fordonen har haft allt mellan ett och fyra hjul, några har vid målgång fällt ut en inbyggd fallskärm, någon annan har lämnat tjock rök efter sig. Runt området är de olika bilstallen uppställda med tält, verktyg, en och annan solstol att slå sig ner i för att vila en stund mellan varven. En av de som just satt sig för att pusta ut en aning innan det snart är dags igen, är Ella Eriksson som tävlar för SHRA Lindesberg i klassen Junior Dragster.
– Igår gick det sådär, idag däremot har det gått framåt. Jag är i semifinal! Jag har försökt med det i ett och ett halvt år, så då kan jag ju inte gå hem besviken. Så det har gått bättre än förväntat, säger Ella glatt, varpå Ellas pappa med ett leende intygar att dottern skött sig helt okej.
Gårdagen är Ella som sagt inte lika nöjd med, då hon hamnade på en elfte plats av drygt 30 startande.
– Jag kvalade in som elva, sedan idag kör man oavsett men det är beroende på hur man hamnade igår som avgör vem man kör mot idag, förklarar Ella.
– Första vändan idag körde jag solo, för att den andras bil startade inte. Det andra och tredje vann jag, jag var först över mållinjen, konstaterar Ella nöjt, och tillägger:
– Och nu är det bara på det igen!
Om bara några minuter ska Ella återigen trycka på sig hjälmen och hoppa in i sitt fordon för att bli bogserad bort till starten.
– Det är tight emellan, vill man till exempel byta olja måste det gå i 190. Inte för att jag gör så mycket egentligen, säger Ella och skrattar och nickar menande åt sin, åtminstone för dagen, privata bilmekaniker och support Jimmy Carlsson, som på moped ser till att Ella kommer både till start, och sedan tillbaka igen efter att sträckan är körd.
Att Ella känner av nervositeten är ingenting som hon hymlar med, utan utbrister:
– Jag blir jättenervös! Men jag taggar till och sedan när bilen väl startar så är jag så fokuserad att jag glömmer bort att vara nervös!
Efter semin kan Ella summera helgen med att det gick långt, men inte hela vägen. Det blev en förlust i semin med ynka 0,2 sekunder.
Resultat från helgen hittas HÄR!
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.