Det är idag den sista arbetsdagen för många innan semestern börjar. Det innebär också att det är sista chansen för kommunalråd Anders Larsson att klara av sin utmaning, att lyckas lösa tre viktiga frågor: bad, bryggor och förbud.
Det var i slutet av februari som Anders Larsson antog utmaningen att de tre frågorna skulle lösas snarast möjligt. Så lät det då, men hur låter det idag? Är det skamvrån eller vinnarpodiet som gäller för Larsson? Idag stämde vi träff med honom nere vid Lindesjön för att ta oss en titt och avgöra om det blev ett misslyckande eller en fullträff. Men först, så här såg utmaningen ut i detalj:
Badplats: Det måste finnas en badplats i sjön och gärna komplettera med ”spontanbad” längs med Strandpromenaden. Spontanbaden skulle anordnas genom att slå ut sand och skapa mindre badstränder mellan kyrkan i norr och Strandskolan i söder.
Bryggor: Båtbryggorna såg bedrövliga ut och skulle inte bara behöva bytas ut, utan också flyttas till en mer central plats, t ex nedanför Oscarsparken.
Förbudsskylten: Ett för Herr Larsson skrattretande inslag. Förbud mot vindsurfing ser onekligen väldigt galet ut. Skylten visar också att det råder förbud mot vattenskidåkning, vilket är missvisande då förbudet endast gäller inom 50 meter från Strandpromenaden. Ute i sjön råder alltså inget förbud mot vattenskidor.
Badet – godkänt
Vi möter Anders Larsson vid Loppholmarna. Denna badplats har inget hänt med sedan sist, men det ingick inte heller i utmaningen. Loppholmarna har hög prioritet, men innan man vidtar åtgärder här skulle vattenkvaliteten få sig en grundlig undersökning.
-Därför satsades det på Pälsärmen i år och det är ju en kommunal badplats numera med bryggor som hör till. Den badplatsen kan naturligtvis göras ännu bättre, bland annat bör man ut med mer sand på stranden och sedan kan det tänkas att man planterar lite buskar också, säger Anders.
De så kallade spontanbaden uteblev dock.
Bryggor – godkänt
En helt ny klappbrygga samt ett 20-tal båt- och badbryggor har placerats ut på olika platser i sjön. Det innebär att även denna punkt i utmaningen klarades av.
Förbudsskylten – underkänt
Dessvärre blev det inte full pott för Anders Larsson. Förbudsskylten sitter kvar och det retar kommunalrådet.
Är du besviken?
-Ja, inte är jag nöjd direkt. Dessvärre kan jag inte svara på varför den fortfarande sitter där eftersom det här såg ut att vara en relativt enkel sak att lösa, kommenterar han.
Anders tog själv kontakt med Länsstyrelsen i våras för att få svar på hur förbudet kunde hävas och skylten därmed plockas bort.
-En skrivelse var allt som krävdes. Varför arbetsgruppen i projektet Lindesjön inte har genomfört detta är en gåta. Men jag tar på mig det här och får se den frågan som ett misslyckande.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.