På lördag arrangeras till populära Ullermuller för fjortonde året i rad. Arkivbild: Anna Fryxell
Fjortonde raka året med Ullermuller: ”Riktigt kul”
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Nu när midsommaren har lagt sig så är det dags för sommarens stora höjdpunkt i Ullersäter. Ullermuller började som en rolig traktorträff men har med åren etablerat sig som en riktig familjefest med lokala handlare på marknadsområdet och lokala inslag på scenen.
Under fjolåret uppskattade man att upp till 1 500 personer gästade evenemanget och med ett starkt rykte som även lockar till sig långväga gäster, så kan besökarantalet bli minst lika stort även i år.
Christofer Kärrdahl. Foto: Anna Fryxell
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag. När vi drog igång Ullersäters Bygdegårdsförening under 2012 så satt vi på ett styrelsemöte och försökte hitta på vilka roliga grejer man skulle kunna göra. Jag slängde ut idén med en traktorträff och den idéen grodde väl kan man ju säga. Till det första året så testade vi lite smått därefter har eventet vuxit. Nu har vi hittat det format och den storlek som vi känner att vi klarar av, säger ”Mullergeneralen” Christofer Kärrdahl.
Även till årets arrangemang så kommer den uppskattade VIP-parkeringen att finnas för dem som gästar Ullermuller med veteranbilar.
– Det som har vuxit under de senaste åren är alla besökare med veteranbilar. Kommer man med veteranbil så får man ta plats på VIP-parkeringen som är närmare marknadsområdet. Det brukar vara ett bra inslag där de flesta börjar med att gästa oss på förmiddagen för att senare mot eftermiddagen bege sig till Arboga Meet som arrangeras under samma dag, berättar Christofer.
Årets upplaga är det fjortonde i följd. Även om åren från covid-året 2020 fram till 2024 gjordes i en mindre tappning, så har man sett till att traditionen har hållit sig vid liv.
– Ullermuller började under 2013 och har arrangerats varje år därefter. Efter covid så ville vi däremot upprätthålla traditionen och även om det gjordes på annat sätt utan någon marknad med försäljning så blev det ändå en mindre traktorträff, säger Christofer.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
Det var fullsatt när Main Event öppnade upp för att visa matchen mot Nederländerna. Natten till fredagen öppnar man upp igen när Sverige möter Japan. Foto: Main Event Lindesberg
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Man gripen misstänkt för inbrott på krog
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan...