En bilist som har blivit bötfälld för fortkörning på Järnvägsgatan, har valt att bestrida anklagelsen och hävdar att han enligt lag inte har gjort något fel. Och rent teoretiskt kan han faktiskt ha rätt i sin sak – även om polisen tycker att bortförklaringen är väldigt långsökt och påhittad.-På grund av hastighetsskyltarnas placering finns ett kryphål som denne man nu försöker att utnyttja, kommenterar Pekka Kirsijärvi, trafikpolisen.
Häromveckan körde den bötfällde bilisten fortare än de tillåtna 30 km/h på Järnvägsgatan och fastnade i polisens hastighetskontroll. Mannen bestrider nu böterna med stöd om att han aldrig passerat en 30-skylt då han körde in i centrum den aktuella dagen. Polisen bekräftar att hans påstådda färdväg faktiskt innebär att han lyckats undvika alla 30-skyltar och därmed har rätt att ifrågasätta ärendet.
-Men det är helt klart en efterhandskonstruktion och det är också vad åklagaren fått höra från oss. Den här bilisten har kört bil i Lindesberg under många år och vet mycket väl att det är 30 km/h som gäller, säger Pekka Kirsijärvi.
Polisen hävdar att mannen i efterhand har försökt att komma på ett sätt att undvika böterna.
Kryphål skall täppas igen
Enligt mannens utsago har hans färdväg gått via Köpingsvägen från Kåfallahållet. Innan järnvägsövergången vid Statoil har han tagit till höger upp mot Hermanstorpsområdet – och där följt Hermanstorpsvägen ner mot den mellersta järnvägsövergången, tagit höger och följt Banvägen.
Vid nästa järnvägsövergång körde mannen över och tog direkt till höger in på Lidls parkering och vidare ner till trafikljusen. Resan har sedan gått in mot stan via Kristinavägen. I korsningen Kristinavägen/Skolgatan svängde mannen vänster och kom således in på Järnvägsgatan där han ertappades med tung högerfot.
-Det stämmer att han under denna färdväg har lyckats undvika alla 30-skyltar, men det är som sagt en historia som troligtvis inte håller i domstol. Vi kommer dock att påtala detta problem för Lindesbergs kommun, så att de får rätta till saken. Vi kommer bland annat föreslå att två påminnelseskyltar sätts upp på Järnvägsgatan snarast, säger Pekka Kirsijärvi.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.