Totalt tre lastbilar har åkt av vägen i det hala väglaget på tisdagen i våra trakter. Enligt uppgift från Nerikes Brandkår kommer trafiken att påverkas i olika omfattning vid de tre olycksplatserna när lastbilarna skall bärgas.- Just nu är det svårt att säga exakt hur trafiken kommer att påverkas, det kan bli allt från begränsad framkomlighet till att vägen måste stängas för all trafik, säger Kenneth Cederström, inre befäl vid Nerikes Brandkår.
Vid lunchtid for en lastbil – en så kallad bulkbil – av länsväg 249 strax utanför Fellingsbro. Lasten består av djurfoder som nu skall lastas över till en annan lastbil innan ekipaget kan bärgas.
– Man väntar på att den andra bulkbilen skall ta hand om lasten innan bärgningen kan påbörjas, säger Cederström.
På riksväg 50, mellan Noraavfarten och Lindesberg, har en annan lastbil åkt av vägen och ett dieselläckage har inträffat. Sanering och bärgning kommer att ske.
Som LindeNytt rapporterat tidigare har ytterligare en lastbil kanat av vägen i det svåra väglaget. Detta var vid norra infarten till Lindesberg, mellan R50 och R68. 400 liter diesel hade läckt ut i samband med detta och sanering har pågått större delen av dagen.
– Det ser ut som att saneringsarbetet kommer fortsätta en stund till. Det måste tydligen grävas på platsen för att komma åt det sista av dieseln som läckt ut. Det är oklart hur trafiken kommer att påverkas på platsen, men kan man undvika den vägsträckan så skall man nog helst göra det också, uppger inre befäl, Kenneth Cederström.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.