Totalt tre lastbilar har åkt av vägen i det hala väglaget på tisdagen i våra trakter. Enligt uppgift från Nerikes Brandkår kommer trafiken att påverkas i olika omfattning vid de tre olycksplatserna när lastbilarna skall bärgas.- Just nu är det svårt att säga exakt hur trafiken kommer att påverkas, det kan bli allt från begränsad framkomlighet till att vägen måste stängas för all trafik, säger Kenneth Cederström, inre befäl vid Nerikes Brandkår.
Vid lunchtid for en lastbil – en så kallad bulkbil – av länsväg 249 strax utanför Fellingsbro. Lasten består av djurfoder som nu skall lastas över till en annan lastbil innan ekipaget kan bärgas.
– Man väntar på att den andra bulkbilen skall ta hand om lasten innan bärgningen kan påbörjas, säger Cederström.
På riksväg 50, mellan Noraavfarten och Lindesberg, har en annan lastbil åkt av vägen och ett dieselläckage har inträffat. Sanering och bärgning kommer att ske.
Som LindeNytt rapporterat tidigare har ytterligare en lastbil kanat av vägen i det svåra väglaget. Detta var vid norra infarten till Lindesberg, mellan R50 och R68. 400 liter diesel hade läckt ut i samband med detta och sanering har pågått större delen av dagen.
– Det ser ut som att saneringsarbetet kommer fortsätta en stund till. Det måste tydligen grävas på platsen för att komma åt det sista av dieseln som läckt ut. Det är oklart hur trafiken kommer att påverkas på platsen, men kan man undvika den vägsträckan så skall man nog helst göra det också, uppger inre befäl, Kenneth Cederström.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?