Totalt tre lastbilar har åkt av vägen i det hala väglaget på tisdagen i våra trakter. Enligt uppgift från Nerikes Brandkår kommer trafiken att påverkas i olika omfattning vid de tre olycksplatserna när lastbilarna skall bärgas.- Just nu är det svårt att säga exakt hur trafiken kommer att påverkas, det kan bli allt från begränsad framkomlighet till att vägen måste stängas för all trafik, säger Kenneth Cederström, inre befäl vid Nerikes Brandkår.
Vid lunchtid for en lastbil – en så kallad bulkbil – av länsväg 249 strax utanför Fellingsbro. Lasten består av djurfoder som nu skall lastas över till en annan lastbil innan ekipaget kan bärgas.
– Man väntar på att den andra bulkbilen skall ta hand om lasten innan bärgningen kan påbörjas, säger Cederström.
På riksväg 50, mellan Noraavfarten och Lindesberg, har en annan lastbil åkt av vägen och ett dieselläckage har inträffat. Sanering och bärgning kommer att ske.
Som LindeNytt rapporterat tidigare har ytterligare en lastbil kanat av vägen i det svåra väglaget. Detta var vid norra infarten till Lindesberg, mellan R50 och R68. 400 liter diesel hade läckt ut i samband med detta och sanering har pågått större delen av dagen.
– Det ser ut som att saneringsarbetet kommer fortsätta en stund till. Det måste tydligen grävas på platsen för att komma åt det sista av dieseln som läckt ut. Det är oklart hur trafiken kommer att påverkas på platsen, men kan man undvika den vägsträckan så skall man nog helst göra det också, uppger inre befäl, Kenneth Cederström.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.