Efter att den nyinflyttade familjens barns skolskjuts drogs in, så ville fadern gärna betala för fortsatt skolskjuts för sitt barn. Detta nekades han till och en kommunal tjänsteman yttrade sig på följande vis: ”nä, tänk om alla skulle göra så!?”. Historien har fått Lod att reagera i en interpellation till Arnold Bengtsson och politiskt ansvariga för skolskjutsarna i Lindesberg. Vill man t o m betala för sig så är det både ett ”gubbkorkat” och ”urklantigt” bemötande från kommunens sida som inte bidrar till den ”goodwill”-anda som kommunen bör sträva efter, skriver Mats Lagerman i sin interpellation.
Interpellation:
Denna nedanstående historia är hämtad från vardagen för en tämligen nyinflyttad familj i Björkhyttan – i vår kommun, och är definitivt inte rolig utan ett som jag ser det – Gubbkorkat och urklantigt bemötande som inte bidrar till den ”Goodwill” anda som kommunens ansvariga tjänstemän och politiker enligt mig bör försöka sprida…
En familj flyttade 2001 till Björkhyttan, där man till sin glädje och förvåning blir varse om att skolbussen stannar strax utanför ”porten” till sin boning. Efter kontakt med skolan och propå från föräldrar om att det går bra att nyttja denna facilitet för familjens tonårsdotter som går i 8:e klass på Stadsskogsskolan, ges ett positivt svar från skolan och flickan fick ett skol/busskort.
Glädjen blev dock kortvarig, då man från skolan drog tillbaks kortet efter en vecka, då man tydligen mätt fel på avståndet. (Hemmet ligger 200 meter för nära skolan).
Den forna storstadsfamiljefadern förstod och respekterade att kommunen har regler och kriterier för denna typ av verksamhet, och hörde sig om möjligheterna att ändå kunna nyttja denna service mot betalning. Han får då ett nekande svar – med bl a hänvisning till skolskjutsreglementet samt ett yttrande från en kommunal tjänsteman som följer ”Nä, tänk om alla skulle göra så!!”
Om det nu finns plats på bussen och föräldrar mot betalning önskar nyttja denna service så skall väl för böveln detta vara av intresse för skolan som dras med rejäla underskott för denna verksamhet.
Eller…?? Att ni som ansvarar för detta kan göra något torde vara självklart. Min fråga, vill och kommer ni göra det?
//Mats Lagerman Lod
Diskutera
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.