Byggnadsprojektet Strandskolan med de två tillhörande flyglarna har stött på motstånd från olika intressegrupper. Såväl flyglarnas höjd som dess arkitektur har ifrågasatts och nu riskerar en överklagan att försena arbetet – och därmed kan också prisbilden komma att äventyras i värsta fall.
Ja, trots en mycket fördelaktig upphandling som pressat ner produktionskostnaden markant, så riskerar nu Strandskolans flygelbyggnader att bli dyrare än beräknat. Detta sedan grannar i området, och människor med andra intressen, mött arkitektförslaget med hårt motstånd.
Bland annat har höjden och flyglarnas utseende ifrågasatts. Beträffande höjden riskerar flyglarna att skymma nuvarande utsikt över sjön för en grannfastighet. Vad gäller utseendet på flyglarna anses de vara ett för modernt och främmande inslag i området.
– Bor man i centrum måste man faktiskt räkna med förändringar. Det är svårt att undvika att utsikten skyms för vissa fastighetsägare när man skall bygga nya bostadshus, konstaterar stadsarkitekt Per Granlund.
Han har dock förståelse för att det inte alltid är uppskattat. Dock är det här något som alltid kommer upp i samband med byggplaner.
– Det är mer regel än undantag att människor kommer med åsikter och synpunkter, vilket naturligtvis är bra. Speciellt om det görs i god tid och innan man gör en överklagan. Vi vill gärna få en dialog med alla som berörs, på det sättet kan vi undvika många problem, säger stadsarkitekten.
Arkitektförslaget ser man inte möjligt att förändra enligt de önskemål som kritikerna har. Önskemålet är att man skall ”bygga i gammal stil”. Detta är inte bara väldigt svårt, det kan få mycket högre kostnader också.
– Grannkvarteret Ankan är ett bra exempel på hur fel det kan bli, förklarar Granlund.
Han menar att försöket där var att efterlikna de gamla byggnaderna som finns i samma område.
– Man gjorde många fel där och det visar också att det är väldigt svårt att bygga i gammal stil, poängterar han.
Även om motståndet inte skulle leda till några förändringar så riskerar det att kostnaderna rusar iväg på grund av förseningar i planprocessen och bygglovsärendet.
– Ja, och om man inte kan bygga enligt det anbud man nu har fått så kan det sticka iväg ännu mer, tillägger Per Granlund.
Om det skulle bli så illa är det hyresgästerna som får ta smällen av detta eftersom det får en direkt inverkan på hyresbilden.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.