Byggnadsprojektet Strandskolan med de två tillhörande flyglarna har stött på motstånd från olika intressegrupper. Såväl flyglarnas höjd som dess arkitektur har ifrågasatts och nu riskerar en överklagan att försena arbetet – och därmed kan också prisbilden komma att äventyras i värsta fall.
Ja, trots en mycket fördelaktig upphandling som pressat ner produktionskostnaden markant, så riskerar nu Strandskolans flygelbyggnader att bli dyrare än beräknat. Detta sedan grannar i området, och människor med andra intressen, mött arkitektförslaget med hårt motstånd.
Bland annat har höjden och flyglarnas utseende ifrågasatts. Beträffande höjden riskerar flyglarna att skymma nuvarande utsikt över sjön för en grannfastighet. Vad gäller utseendet på flyglarna anses de vara ett för modernt och främmande inslag i området.
– Bor man i centrum måste man faktiskt räkna med förändringar. Det är svårt att undvika att utsikten skyms för vissa fastighetsägare när man skall bygga nya bostadshus, konstaterar stadsarkitekt Per Granlund.
Han har dock förståelse för att det inte alltid är uppskattat. Dock är det här något som alltid kommer upp i samband med byggplaner.
– Det är mer regel än undantag att människor kommer med åsikter och synpunkter, vilket naturligtvis är bra. Speciellt om det görs i god tid och innan man gör en överklagan. Vi vill gärna få en dialog med alla som berörs, på det sättet kan vi undvika många problem, säger stadsarkitekten.
Arkitektförslaget ser man inte möjligt att förändra enligt de önskemål som kritikerna har. Önskemålet är att man skall ”bygga i gammal stil”. Detta är inte bara väldigt svårt, det kan få mycket högre kostnader också.
– Grannkvarteret Ankan är ett bra exempel på hur fel det kan bli, förklarar Granlund.
Han menar att försöket där var att efterlikna de gamla byggnaderna som finns i samma område.
– Man gjorde många fel där och det visar också att det är väldigt svårt att bygga i gammal stil, poängterar han.
Även om motståndet inte skulle leda till några förändringar så riskerar det att kostnaderna rusar iväg på grund av förseningar i planprocessen och bygglovsärendet.
– Ja, och om man inte kan bygga enligt det anbud man nu har fått så kan det sticka iväg ännu mer, tillägger Per Granlund.
Om det skulle bli så illa är det hyresgästerna som får ta smällen av detta eftersom det får en direkt inverkan på hyresbilden.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.