Det var glest med besökare på årets Lindemarken. Flera knallar vi talat med konstaterade samma sak, och enligt en korvknall i höjd med Handelsbanken, så är det bara att ”tacka” valet för det.-Statistiskt sett är det så här varje valår, att färre människor besöker marknaden.
Mitt på dagen brukar trycket vara som högst på Kungsgatan. Idag var det dock bara halvfart. Det var till och med så mycket svängrum att en tango gick att utföra för den som så ville.
-Det är lite trist, men ännu finns ju chansen att det kommer fler och besöker marknaden. Klockan är inte så väldigt mycket ännu, säger en godisknall.
Bonnamarken i Flugparken blev även i år mycket uppskattad. Utbudet av gamla ting och en ”lantlig touch” verkade locka såväl gammal som ung. Här fanns också kommunen representerad genom Eva Björk på avdelningen Utveckling och Tillväxt i Bergslagen. På ett plakat hade hon samlat ett antal foton med motiv från olika platser i kommunen. Och här gällde det helt enkelt att försöka lista ut var fotografen befunnit sig, det vill säga: vilken plats fotot är taget på.
-Det är många som har tyckt att det här var kul, så ska du inte ta och försöka själv, säger Eva Björk till undertecknad.
Hur lyckades jag då? Tja, hyfsat bra. Men det är ju en marknad nästa år också. Vi gör ett nytt försök då – om Utveckling och Tillväxt står kvar då.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.