Det var glest med besökare på årets Lindemarken. Flera knallar vi talat med konstaterade samma sak, och enligt en korvknall i höjd med Handelsbanken, så är det bara att ”tacka” valet för det.-Statistiskt sett är det så här varje valår, att färre människor besöker marknaden.
Mitt på dagen brukar trycket vara som högst på Kungsgatan. Idag var det dock bara halvfart. Det var till och med så mycket svängrum att en tango gick att utföra för den som så ville.
-Det är lite trist, men ännu finns ju chansen att det kommer fler och besöker marknaden. Klockan är inte så väldigt mycket ännu, säger en godisknall.
Bonnamarken i Flugparken blev även i år mycket uppskattad. Utbudet av gamla ting och en ”lantlig touch” verkade locka såväl gammal som ung. Här fanns också kommunen representerad genom Eva Björk på avdelningen Utveckling och Tillväxt i Bergslagen. På ett plakat hade hon samlat ett antal foton med motiv från olika platser i kommunen. Och här gällde det helt enkelt att försöka lista ut var fotografen befunnit sig, det vill säga: vilken plats fotot är taget på.
-Det är många som har tyckt att det här var kul, så ska du inte ta och försöka själv, säger Eva Björk till undertecknad.
Hur lyckades jag då? Tja, hyfsat bra. Men det är ju en marknad nästa år också. Vi gör ett nytt försök då – om Utveckling och Tillväxt står kvar då.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.