Det var glest med besökare på årets Lindemarken. Flera knallar vi talat med konstaterade samma sak, och enligt en korvknall i höjd med Handelsbanken, så är det bara att ”tacka” valet för det.-Statistiskt sett är det så här varje valår, att färre människor besöker marknaden.
Mitt på dagen brukar trycket vara som högst på Kungsgatan. Idag var det dock bara halvfart. Det var till och med så mycket svängrum att en tango gick att utföra för den som så ville.
-Det är lite trist, men ännu finns ju chansen att det kommer fler och besöker marknaden. Klockan är inte så väldigt mycket ännu, säger en godisknall.
Bonnamarken i Flugparken blev även i år mycket uppskattad. Utbudet av gamla ting och en ”lantlig touch” verkade locka såväl gammal som ung. Här fanns också kommunen representerad genom Eva Björk på avdelningen Utveckling och Tillväxt i Bergslagen. På ett plakat hade hon samlat ett antal foton med motiv från olika platser i kommunen. Och här gällde det helt enkelt att försöka lista ut var fotografen befunnit sig, det vill säga: vilken plats fotot är taget på.
-Det är många som har tyckt att det här var kul, så ska du inte ta och försöka själv, säger Eva Björk till undertecknad.
Hur lyckades jag då? Tja, hyfsat bra. Men det är ju en marknad nästa år också. Vi gör ett nytt försök då – om Utveckling och Tillväxt står kvar då.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.