Annika Ivehult från Folkuniversitetet söker just nu efter nya deltagare till kamratcirklar i Lindesbergs kommun. Foto: Henrik Östensson

Folkuniversitetet söker personer med gröna fingrar för att bruka jorden

En ny spännande odlingssäsong närmar sig med stormsteg och många är vi nog som går i tankarna att sätta spaden i jorden när ljuset så sakteliga börjar återvända. På Folkuniversitetet arbetar Annika Ivehult för tillfället med att sätta ihop kamratcirklar för de som vill uppleva ett odlingsår tillsammans med likasinnade.
– Just nu samlar jag intresserade i området kring Lindesberg till en självledd studiecirkel som heter Bruka Jorden, förklarar hon för LindeNytt.

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Att det är något speciellt med att skörda och äta det som du själv har odlat är vi många som kan skriva under på, och att intresset har vuxit de senaste åren är något som Annika Ivehult på Folkuniversitetet märkt av. Hon arbetar som utbildningsledare och jobbar aktivt med att samla ihop folk med intresset och skapa kamratcirklar där man kan få inspiration och ta del av varandras erfarenheter.

– Det pratades om att det ökade odlingsintresset var en pandemieffekt eftersom man i allt högre grad tillbringade somrarna hemmavid, men det verkar hålla i sig. Det visar att folk vill dela sitt intresse med andra, det är kul att hitta någon annan som är intresserad av att snacka sniglar eller tomatsorter, konstaterar Annika med ett skratt och fortsätter:

– Just nu samlar jag intresserade i området kring Lindesberg till en självledd studiecirkel som heter Bruka Jorden. Vi har hittills inte sökt aktivt efter deltagare här tidigare, det var faktiskt en person i trakten som tog kontakt med mig och önskade att vi kunde starta upp en grupp här och det nappade jag på, förklarar Annika.

Oftast består en grupp av sex till åtta personer som träffas under odlingsåret från mars till september och kan således följa varandra från sådd till skörd. Som stöd finns ett studiematerial uppdelat i kapitel som innehåller både teori och praktiska övningar där man bland annat får lära sig om hur man anlägger odlingsbäddar, hur man tar egna frön och tips på hur man motar bort skadedjur på bästa sätt.

– Det är lite olika vad man gör i cirkeln, man har fria tyglar men grunden är alltid förslagsvis att man följer studiematerialet. Man kan också odla tillsammans om man vill, det har funnits någon grupp som har gjort så tidigare och inriktat sig mer på det praktiska. Att man går runt i varandras odlingar och gör saker så som att rensa ogräs, lite mer som ett arbetslag, men det är inte är det vanligaste, konstaterar Annika.

Odlingscirkeln har funnits som koncept i flera år i Örebro län, men främst i Sydnärke där det just nu finns åtta aktiva kamratcirklar. Vardera cirkel arbetar självständigt men träffas också då och då för gemensamma arrangemang som odlingskvällar och utflykter.

– Förra året så var vi exempelvis en stor grupp odlingsintresserade på en permakulturgård i Glanshammar där vi fick en guidad visning, det var jättekul säger Annika och avslutar:

– Jag ser gärna att det kommer fler intresseanmälningar, vi kan göra flera grupper om det skulle behövas. För att anmäla intresse så går man in på Folkuniversitetets hemsida och anmäler sig, sedan hör jag av mig via mejl när det blir en grupp, hälsar Annika.

Publicerad 19 januari 2023 klockan 17:32

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Vy över Rådhusparken. Bild: LIBO

Bygget av centrala bostäder överklagas på nytt

Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.

5 oktober 2026 klockan 17:52 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Efter två raka säsonger i Division 3 så tar IFK Lindesbergs damlag klivet upp till Division 2 till den kommande säsongen. Foto: IFK Lindesberg

Uppflyttningsglädje hos IFK Lindesberg: ”Historiskt”

Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.

5 oktober 2026 klockan 08:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för s...

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”

Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på ...

FotoFredag: Höst på riktigt!

FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här - min favoritårstid!

Lindesberg.se har fått ett nytt utseende. Bild: Lindesbergs kommun

Kommunens nya hemsida ska underlätta för invånarna

Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.

1 oktober 2026 klockan 15:12 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Skärmbild som visar det meddelande som nu har polisanmälts.

Virala TikTok-trenden – ung kvinna fick dödshot

Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.

1 oktober 2026 klockan 11:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller...
30 september 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett – ett utbildningssjukhus som måste finnas kvar
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta ...
30 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

SiS avvecklar Bergsmansgården – framtiden för Granhult oviss
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan ...
29 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Kraftig brand i Storå – villa helt utbränd

En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.

29 september 2026 klockan 11:24 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Räddningstjänsten bekämpar en kraftig villabrand i centrala Storå. Foto: Camilla Lagerman

Kraftig villabrand i Storå

JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.

29 september 2026 klockan 09:22 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år

När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde ...

Beslutet: Sandströms säljs

Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande ...

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”

Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och ...

Thea Fromell och Meja Sanden stannade till för att köpa en ny sorts remmar som de inte testat tidigare. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Stämningen på topp när Lindemarken gick av staplen

Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.

25 september 2026 klockan 17:53 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Frövi Judo laddar för intensiv helg

På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmä...

Nu är alla röster i länet räknade

I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län ...

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan

I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom ...

FotoFredag: Svamptider

FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och...

Se när skolbarnen blev pizzabagare för en dag

Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen ...

Elever överlämnade eget medborgarförslag till Bodman

Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför best...

Conny Ärlerud, Moderaterna. Pressbild. Foto: Moderaterna

M påstås verka för S-styre – slår ifrån sig kritiken

Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.

24 september 2026 klockan 09:38 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Anders Persson (LPO) utreds – lämnade valsedlar på arbetstid med elever
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ...
23 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Löven laddar för Lindemarken
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar...
23 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen f...
22 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-22

2026-09-21

2026-09-21

2026-09-18

2026-09-18

2026-09-18

2026-09-18

2026-09-17

2026-09-17

2026-09-16

2026-09-16

2026-09-15

2026-09-15

2026-09-14

2026-10-06 12:00