Annika Ivehult från Folkuniversitetet söker just nu efter nya deltagare till kamratcirklar i Lindesbergs kommun. Foto: Henrik Östensson
Folkuniversitetet söker personer med gröna fingrar för att bruka jorden
En ny spännande odlingssäsong närmar sig med stormsteg och många är vi nog som går i tankarna att sätta spaden i jorden när ljuset så sakteliga börjar återvända. På Folkuniversitetet arbetar Annika Ivehult för tillfället med att sätta ihop kamratcirklar för de som vill uppleva ett odlingsår tillsammans med likasinnade.
– Just nu samlar jag intresserade i området kring Lindesberg till en självledd studiecirkel som heter Bruka Jorden, förklarar hon för LindeNytt.
Arkivbild. Foto: Fredrik Norman
Att det är något speciellt med att skörda och äta det som du själv har odlat är vi många som kan skriva under på, och att intresset har vuxit de senaste åren är något som Annika Ivehult på Folkuniversitetet märkt av. Hon arbetar som utbildningsledare och jobbar aktivt med att samla ihop folk med intresset och skapa kamratcirklar där man kan få inspiration och ta del av varandras erfarenheter.
– Det pratades om att det ökade odlingsintresset var en pandemieffekt eftersom man i allt högre grad tillbringade somrarna hemmavid, men det verkar hålla i sig. Det visar att folk vill dela sitt intresse med andra, det är kul att hitta någon annan som är intresserad av att snacka sniglar eller tomatsorter, konstaterar Annika med ett skratt och fortsätter:
– Just nu samlar jag intresserade i området kring Lindesberg till en självledd studiecirkel som heter Bruka Jorden. Vi har hittills inte sökt aktivt efter deltagare här tidigare, det var faktiskt en person i trakten som tog kontakt med mig och önskade att vi kunde starta upp en grupp här och det nappade jag på, förklarar Annika.
Oftast består en grupp av sex till åtta personer som träffas under odlingsåret från mars till september och kan således följa varandra från sådd till skörd. Som stöd finns ett studiematerial uppdelat i kapitel som innehåller både teori och praktiska övningar där man bland annat får lära sig om hur man anlägger odlingsbäddar, hur man tar egna frön och tips på hur man motar bort skadedjur på bästa sätt.
– Det är lite olika vad man gör i cirkeln, man har fria tyglar men grunden är alltid förslagsvis att man följer studiematerialet. Man kan också odla tillsammans om man vill, det har funnits någon grupp som har gjort så tidigare och inriktat sig mer på det praktiska. Att man går runt i varandras odlingar och gör saker så som att rensa ogräs, lite mer som ett arbetslag, men det är inte är det vanligaste, konstaterar Annika.
Odlingscirkeln har funnits som koncept i flera år i Örebro län, men främst i Sydnärke där det just nu finns åtta aktiva kamratcirklar. Vardera cirkel arbetar självständigt men träffas också då och då för gemensamma arrangemang som odlingskvällar och utflykter.
– Förra året så var vi exempelvis en stor grupp odlingsintresserade på en permakulturgård i Glanshammar där vi fick en guidad visning, det var jättekul säger Annika och avslutar:
– Jag ser gärna att det kommer fler intresseanmälningar, vi kan göra flera grupper om det skulle behövas. För att anmäla intresse så går man in på Folkuniversitetets hemsida och anmäler sig, sedan hör jag av mig via mejl när det blir en grupp, hälsar Annika.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
WSK Lindesberg framför den stora hemmapubliken som stöttade laget till Division 1. Foto: Privat
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Jesper Broeng gjorde Lindlövens enda mål i den första semifinalsmatchen mot Boden i torsdags. Till måndagens möte är han på hemmaisen för att förhindra Boden från att sätta punkt för Lindlövens säsong. Arkivfoto: Hasse Persson
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. ...