Annika Ivehult från Folkuniversitetet söker just nu efter nya deltagare till kamratcirklar i Lindesbergs kommun. Foto: Henrik Östensson
Folkuniversitetet söker personer med gröna fingrar för att bruka jorden
En ny spännande odlingssäsong närmar sig med stormsteg och många är vi nog som går i tankarna att sätta spaden i jorden när ljuset så sakteliga börjar återvända. På Folkuniversitetet arbetar Annika Ivehult för tillfället med att sätta ihop kamratcirklar för de som vill uppleva ett odlingsår tillsammans med likasinnade.
– Just nu samlar jag intresserade i området kring Lindesberg till en självledd studiecirkel som heter Bruka Jorden, förklarar hon för LindeNytt.
Arkivbild. Foto: Fredrik Norman
Att det är något speciellt med att skörda och äta det som du själv har odlat är vi många som kan skriva under på, och att intresset har vuxit de senaste åren är något som Annika Ivehult på Folkuniversitetet märkt av. Hon arbetar som utbildningsledare och jobbar aktivt med att samla ihop folk med intresset och skapa kamratcirklar där man kan få inspiration och ta del av varandras erfarenheter.
– Det pratades om att det ökade odlingsintresset var en pandemieffekt eftersom man i allt högre grad tillbringade somrarna hemmavid, men det verkar hålla i sig. Det visar att folk vill dela sitt intresse med andra, det är kul att hitta någon annan som är intresserad av att snacka sniglar eller tomatsorter, konstaterar Annika med ett skratt och fortsätter:
– Just nu samlar jag intresserade i området kring Lindesberg till en självledd studiecirkel som heter Bruka Jorden. Vi har hittills inte sökt aktivt efter deltagare här tidigare, det var faktiskt en person i trakten som tog kontakt med mig och önskade att vi kunde starta upp en grupp här och det nappade jag på, förklarar Annika.
Oftast består en grupp av sex till åtta personer som träffas under odlingsåret från mars till september och kan således följa varandra från sådd till skörd. Som stöd finns ett studiematerial uppdelat i kapitel som innehåller både teori och praktiska övningar där man bland annat får lära sig om hur man anlägger odlingsbäddar, hur man tar egna frön och tips på hur man motar bort skadedjur på bästa sätt.
– Det är lite olika vad man gör i cirkeln, man har fria tyglar men grunden är alltid förslagsvis att man följer studiematerialet. Man kan också odla tillsammans om man vill, det har funnits någon grupp som har gjort så tidigare och inriktat sig mer på det praktiska. Att man går runt i varandras odlingar och gör saker så som att rensa ogräs, lite mer som ett arbetslag, men det är inte är det vanligaste, konstaterar Annika.
Odlingscirkeln har funnits som koncept i flera år i Örebro län, men främst i Sydnärke där det just nu finns åtta aktiva kamratcirklar. Vardera cirkel arbetar självständigt men träffas också då och då för gemensamma arrangemang som odlingskvällar och utflykter.
– Förra året så var vi exempelvis en stor grupp odlingsintresserade på en permakulturgård i Glanshammar där vi fick en guidad visning, det var jättekul säger Annika och avslutar:
– Jag ser gärna att det kommer fler intresseanmälningar, vi kan göra flera grupper om det skulle behövas. För att anmäla intresse så går man in på Folkuniversitetets hemsida och anmäler sig, sedan hör jag av mig via mejl när det blir en grupp, hälsar Annika.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Niclas Bryngelson och Johanna Reidarsdotter står bakom Lindesbergs nya Solotek. Foto: Camilla Lagerman
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde patrullen konstatera att fordonet åkt av vägen och hamnat i en privat villaträdgård.
– Föraren skall ha missbedömt korsningen, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Öppet för ansökan till årets Drömjobb
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfä...
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FotoFredag: Fågelmix
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora ...
Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när ...