Som förälder kan man stå inför alla möjliga utmaningar. Det gäller om man är småbarnsförälder eller om man har tonåringar. Det är bråk och tjat och syskonkonflikter. Fatima Nylén föreläser nu för föräldrar hur de kan bli bra föräldrar i alla de utmaningar de ställs inför.
– I grund och botten vill föräldrar göra så gott de kan. Många vill utveckla sig, ta till sig en psykologisk kunskap och ha ett medvetet föräldraskap, säger Fatima Nylén.
På sina föreläsningar tar hon konkreta verktyg för bra föräldraskap, men det gör hon inte i den här artikeln, utan hon säger att det viktiga är att föräldern fokuserar på relationen, prata med barnet om vilken relation man har, hur man vill ha den.
– Om man har fokus på relationen då brukar det lösa sig. Mitt motto är ”bli som förälder en bra ledare för barnen, säger hon. Man förhåller sig till barnen som om de vore medarbetare, säger hon.
Fatima har över tio års erfarenhet i psykosocialt arbete. En bred erfarenhet. Hon ger föräldrar råd i hur en bra semester kan vara – ha ett familjesnack innan. En ”perfekt semester” skapar stress. Hon ger stöd till föräldrar som skiljer sig – före, under och efter separationen.
Fatima Nylén är kurator, föreläsare och föräldracoach. Hon föreläser hos Föräldrar Emellan 19 september kl. 18.00-19.30 i Församlingshemmet i Nora.
Föreläsningen sänds också digitalt, anmälan görs via www.sensus.se
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.