Efter ett långt uppehåll går Föräldrar Emellan ut på nätet. Nästa vecka genomförs föräldrautbildningen digitalt och direkt, med ett viktigt ämne – att sova bra.
Fram till pandemin hölls föreläsningarna på adressen Kungsgatan 17, i församlingshemmet i Lindesberg. Nu är adressen istället en digital sådan: https://www.sensus.se.
För att få vara med gäller det att anmäla sig där. Plattformen är Zoom och det är studieförbundet Sensus som håller i detta online-evenemang.
Deltagarna kan precis som tidigare ställa frågor. Den som föreläser och svarar på frågor är Steven Linton, Senior Professor vid Örebro Universitet.
Varför är det så svårt att få till bra sömn?
Hur mycket sömn behöver barn och ungdomar egentligen?
Varför sover de inte bättre — kan det vara farligt med för mycket skärmtid?
Alla behöver sova, men det är inte alla som hinner sova. Speciellt ungdomar och barn. Inte heller är det alla som kan sova. Steven Lintons viktigaste budskap, när han föreläser för föräldrar, är att skaffa sig bra sovrutiner. Ett råd till föräldrar är att skapa en lugn och positiv stund innan barnen ska sova, så att de kan gå ner i varv och att de har något att se fram mot.
Den pågående pandemin påverkar våra liv, också våra sovvanor.
Det är viktigare än någonsin med rutiner, vara ute i friska luften, motionera, lägga sig vid en bra tid.
Steven J. Linton är Senior Professor vid Örebro universitet. Han har arbetat med sömn i sin forskning och klinisk praxis under många år och är författare till två böcker om sömn.
Föreläsningen äger rum tisdag 16 mars kl. 18.30 och är gratis. Den är en del av Föräldrar Emellan och som är ett samarbete mellan Lindesbergs kommun, Linde bergslags församling, Region Örebro län, Sensus och Rädda Barnen Bergslagen.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!