Efter ett långt uppehåll går Föräldrar Emellan ut på nätet. Nästa vecka genomförs föräldrautbildningen digitalt och direkt, med ett viktigt ämne – att sova bra.
Fram till pandemin hölls föreläsningarna på adressen Kungsgatan 17, i församlingshemmet i Lindesberg. Nu är adressen istället en digital sådan: https://www.sensus.se.
För att få vara med gäller det att anmäla sig där. Plattformen är Zoom och det är studieförbundet Sensus som håller i detta online-evenemang.
Deltagarna kan precis som tidigare ställa frågor. Den som föreläser och svarar på frågor är Steven Linton, Senior Professor vid Örebro Universitet.
Varför är det så svårt att få till bra sömn?
Hur mycket sömn behöver barn och ungdomar egentligen?
Varför sover de inte bättre — kan det vara farligt med för mycket skärmtid?
Alla behöver sova, men det är inte alla som hinner sova. Speciellt ungdomar och barn. Inte heller är det alla som kan sova. Steven Lintons viktigaste budskap, när han föreläser för föräldrar, är att skaffa sig bra sovrutiner. Ett råd till föräldrar är att skapa en lugn och positiv stund innan barnen ska sova, så att de kan gå ner i varv och att de har något att se fram mot.
Den pågående pandemin påverkar våra liv, också våra sovvanor.
Det är viktigare än någonsin med rutiner, vara ute i friska luften, motionera, lägga sig vid en bra tid.
Steven J. Linton är Senior Professor vid Örebro universitet. Han har arbetat med sömn i sin forskning och klinisk praxis under många år och är författare till två böcker om sömn.
Föreläsningen äger rum tisdag 16 mars kl. 18.30 och är gratis. Den är en del av Föräldrar Emellan och som är ett samarbete mellan Lindesbergs kommun, Linde bergslags församling, Region Örebro län, Sensus och Rädda Barnen Bergslagen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.