Efter ett långt uppehåll går Föräldrar Emellan ut på nätet. Nästa vecka genomförs föräldrautbildningen digitalt och direkt, med ett viktigt ämne – att sova bra.
Fram till pandemin hölls föreläsningarna på adressen Kungsgatan 17, i församlingshemmet i Lindesberg. Nu är adressen istället en digital sådan: https://www.sensus.se.
För att få vara med gäller det att anmäla sig där. Plattformen är Zoom och det är studieförbundet Sensus som håller i detta online-evenemang.
Deltagarna kan precis som tidigare ställa frågor. Den som föreläser och svarar på frågor är Steven Linton, Senior Professor vid Örebro Universitet.
Varför är det så svårt att få till bra sömn?
Hur mycket sömn behöver barn och ungdomar egentligen?
Varför sover de inte bättre — kan det vara farligt med för mycket skärmtid?
Alla behöver sova, men det är inte alla som hinner sova. Speciellt ungdomar och barn. Inte heller är det alla som kan sova. Steven Lintons viktigaste budskap, när han föreläser för föräldrar, är att skaffa sig bra sovrutiner. Ett råd till föräldrar är att skapa en lugn och positiv stund innan barnen ska sova, så att de kan gå ner i varv och att de har något att se fram mot.
Den pågående pandemin påverkar våra liv, också våra sovvanor.
Det är viktigare än någonsin med rutiner, vara ute i friska luften, motionera, lägga sig vid en bra tid.
Steven J. Linton är Senior Professor vid Örebro universitet. Han har arbetat med sömn i sin forskning och klinisk praxis under många år och är författare till två böcker om sömn.
Föreläsningen äger rum tisdag 16 mars kl. 18.30 och är gratis. Den är en del av Föräldrar Emellan och som är ett samarbete mellan Lindesbergs kommun, Linde bergslags församling, Region Örebro län, Sensus och Rädda Barnen Bergslagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.