Det surrade i många "bikupor" när föräldrar diskuterade i Föräldrar emellan. Foto: Hans Andersson
Föräldrar emellan inspirerade och stärkte föräldrarollen
Måndag kväll i Lindesberg. Församlingshemmet var fyllt av föräldrar som lyssnade, inspirerades – och diskuterade. Föreläsningen, som nystartade ”Föräldrar emellan” bjudit in till, blev en mötesplats – och drygt 80 hade kommit!
– Jag är så glad över att kommunen gör det här, satsar på det positiva, det som stärker, säger en tvåbarnsmamma som var med.
Det var ingen tvekan om att föreläsaren – socionomen och författaren Mia Börjesson vill och lyckades inspirera. Efter föreläsningen satt många små och stora grupper med mammor och pappor och pratade om vad de hört, vilka erfarenheter de har, vad de ville dela med sig av.
– Det var en inspirerande föreläsning och jag har kommit hit för att höra hur man stärker det positiva, hur man stöttar sitt barn, säger en annan förälder som just lyssnat på Mia Börjesson.
Föräldrar emellan fick en bra start i Lindesberg, när Mia Börjesson , t v, föreläste och Katrin Holmstrand bjöd in till församlingshemmet. Foto: Hans Andersson
Och det är just det hon vill göra. Hennes huvudbudskap är att föräldrar både kan och vill. Och för att ge dem styrka ska man prata om vad föräldrar kan, vilka resurser de har och ge dem tillgång till framgångsrika strategier. Och hon samlar på historier från dem som klarat svåra saker och hämtar inspiration från dem:
– Ja, jag samlar på dem, där jag ser att en person utvecklats, förändrats och jag frågar ”Vad hjälpte dig? När vände det?”
Hon tror också på barnens och tonåringarnas förmåga och kapacitet, och just tonåringarna kallar hon ”framtidspiloter” i den lilla bok som hon också hade med sig till Lindesberg.
När barnen är små, sitter föräldrarna i cockpit, men när de är tonåringarna, så ska de flyga – och föräldrarna har en viktig roll i flygledartornet.
Det handlar om tillit till sig själv och tillit till andra. För föräldrar handlar det om att stötta barnet att för varje år frigöra sig litet mer, att inta nya arenor och utöka sitt livsutrymme. Att lyssna på det barnen säger, så att de upplever att det de tycker och tänker har ett värde, som andra kan se.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
Liberalerna Christian Liljenhed och Willhelm Sundman. Bilden är tagen i samband med invigningen av Svea Kvinnojours nya lokaler i Kumla. Foto: Liberalerna
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
FotoFredag: Glad Midsommar!
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag ...
Så var kommunens första Demokratikväll
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillf...