Träningspass som de såg ut innan covid-19. Arkivfoto: Ida Lindkvist.

Föreningens lösning när restriktionerna satte stopp: digitala träningspass

Efter ett tufft år med coronarestriktioner som gjorde gruppträningar i princip omöjliga, fick Lindesbergs allmänna gymnastikförening, LAGF, tänka om och utanför den så kallade boxen. Resultatet har premiär under tisdagskvällen, då det första Zumbapasset körs via den digitala plattformen Zoom.
– Jag hade några testpass i slutet av förra året för att testa hur det kändes, och för att lära mig Zoom ordentligt, och det var superroligt! säger instruktören Carolina Sixtensson.

Varken vår- eller höstterminen blev som LAGF hade tänkt, när coronapandemin drog in i våras. Efter många diskussioner om olika sätt att försöka lösa situationen landade man i att göra träningspassen digitala, via plattformen Zoom.

Carolina Sixtensson håller i de digitala träningspassen. Foto: Privat

– Vi bryr oss om våra motionärer, och vill att man ska kunna träna trots att vi befinner oss i en pandemi. På det här sättet kände vi att vi fick möjlighet att kunna erbjuda föreningens motionärer någonting där man ändå kan följa riktlinjerna, säger Carolina.

Den dansbaserade träningsformen Zumba har även ett eget nätverk, där instruktörerna kunnat dela med sig av tips till varandra, för att kunna genomföra de digitala träningspassen där deltagarna ansluter från sitt eget vardagsrum.

– Jag hade några testpass i slutet av förra året för att testa hur det kändes, och för att lära mig Zoom ordentligt, och det var superroligt! Mycket roligare än vad jag trodde att det skulle vara, och jag tror att det kan få folk som annars inte vågar, att faktiskt testa, säger Carolina entusiastiskt.

Tankarna finns även på att spela in pass, så att deltagare som inte kunde vara med enkelt kan titta och träna i efterhand. För de livesända träningspassen behöver man dock passa tiden, och gärna ansluta till gruppen minst 5 minuter innan utsatt starttid för att Carolina ska kunna starta när klockan är dags.

– Det är så lätt, man behöver bara ladda ner appen och sedan skriva in koden som man får inför varje tillfälle. Men det ställer höga krav på mig som instruktör att verkligen kunna peppa genom rutan. Det gäller att våga lite mer och bjuda till lite extra, men jag känner att jag har växt under de här testpassen, avslutar Carolina glatt.

För att testa Zumba genom LAGF, som just nu har prova-på, så finns mer info på hemsidan.

Publicerad 19 januari 2021 klockan 15:32

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Fastigheten Sandtröms är belägen på Banvägen i centrala Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Nu avgörs framtiden för klassiska föreningslokalerna

Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.

12 mars 2026 klockan 11:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Efter 148 gjorda mål och 85 hämtade poäng till tabellen i grundserien så skippas poäng och målskillnad inför fredagens slutspelskamp. Bäst av fem match gäller när Forshaga gästar Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”

För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.

11 mars 2026 klockan 20:29 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Trafikolycka vid södra infarten till Lindesberg

Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovä...

Nu kan ungdomar söka feriejobb inom kommunen

Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett ...

Kraftsamling för Frövis framtid – nu startar projektet ”Vi är Frövi”

Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ...

En oenig kommunstyrelse beslutade att säga nej till att ansöka om pengar för en förstudie avseende kärnkraft. Foto: Camilla Lagerman

Beslut: Nej till utredning om möjligheter till etablering av kärnkraft i Lindesberg

På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).

10 mars 2026 klockan 17:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Med Linde Energis guldsax så fick utställningens initiativtagare, Greger Nilsson, klippa bandet och därmed inviga Linde Energis del av Bergsparkens industriutställning. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Här inviger Linde Energi sin del av industriutställningen

Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.

9 mars 2026 klockan 17:31 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Han tar över Frövi hotell: ”Ett fantastiskt vackert hus”
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt ...
9 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Trio överraskades med att prisas Årets Ramsbergare
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i ...
9 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Vinterspår 2026
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 ...
8 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Maja Karlsson - "din vän i garnvärlden" mottog Gunilla Dovsten-stipendiet 2026. Foto: Jennie Einarsson

”Stickmaja” prisades till minne av Gunilla Dovsten: ”Hedrande”

Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.

7 mars 2026 klockan 20:33 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Tomas Klockars (M), ordförande för kommunstyrelsen. Foto: Camilla Lagerman

Nytt förslag: Utred möjligheterna till etablering av kärnkraft i Lindesberg

Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).

7 mars 2026 klockan 12:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett först bland Sveriges regioner med robotassisterade höftoperationer

Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det g...

Inför Vinterspår: Han är konstnären bakom de kända skulpturerna i Lindesberg

Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som ...

Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan

En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba ...

Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län. Foto: Jennie Einarsson

Region Örebro län satsar vidare på gratis livemusik

För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.

4 mars 2026 klockan 10:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana

För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från ...

Undersköterskornas larm: ”Hemtjänstens brister är större än ni tror”

Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i ...

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel

Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. ...

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett ...

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg

För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som ...

VA-satsning på 400 miljoner påverkar taxan i Lindesberg

Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen...

Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet

Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.

1 mars 2026 klockan 21:24 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där ...
28 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Nu öppnar Lindesbergs nya Solotek: ”En stunds vardagslyx”
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ...
27 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Till och från jobbet
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför ...
27 februari 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-26

2026-02-26

2026-02-25

2026-02-25

2026-02-25

2026-02-24

2026-02-24

2026-02-23

2026-02-22

2026-02-22

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-20

2026-03-13 07:04