Lindesbergs företagsklimat har blivit mycket sämre i jämförelse med föregående år. Det framgår i en kommunranking gjord av Svenskt Näringsliv. Rankingen är sammanställd på olika fakta, bland annat förändringar i folkmängd, nyföretagande, högre utbildningsnivå, småföretag och arbetslöshet. Dessutom har 34 000 företag runt om i landet fått svara på en enkät. All data har sedan sammanställts i en ranking över landets alla kommuner och företagsklimatet i dessa. Fjolårets resultat gav Lindesbergs kommun en poäng som placerade oss på 185:e plats bland de 289 kommunerna i landet. Årets resultat visar att Lindesberg halkat efter, eller kanske snarare gjort ett rejält dyk i listan. Idag finner man nämligen Lindesbergs kommun först på plats 240. Rankingen>>
Lokalt företagsklimat>>
Samtidigt som denna ranking publicerats har kommuninvånarna fått utskicket Vår kommun i brevlådan. I det senaste numret sätter man fingret på just ekonomi och attraktionskraft. En attraktiv kommun är någon man strävar efter, och för att kunna locka med just attraktionskraft är det en kommunekonomi i balans man bör kunna redovisa – år efter år och inte sporadiskt något år. Att Lindesberg haft svårt att nå denna status är känt sedan många år tillbaka. Idag ser man tydligt hur viktigt det är med en sund ekonomi i kommunen när man synar de undersökningar och rankingsystem som årligen redovisas. En positiv vind blåser dock genom kommunkontoret. Kommunen har efter många års slösaktig slentrianmässigt hanterande av ekonomin nu tagit sig i kragen och påbörjat ett hårt sparprogram som åter ska få kommunen att höra klirr i kassan.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.