Lindesbergs företagsklimat har blivit mycket sämre i jämförelse med föregående år. Det framgår i en kommunranking gjord av Svenskt Näringsliv. Rankingen är sammanställd på olika fakta, bland annat förändringar i folkmängd, nyföretagande, högre utbildningsnivå, småföretag och arbetslöshet. Dessutom har 34 000 företag runt om i landet fått svara på en enkät. All data har sedan sammanställts i en ranking över landets alla kommuner och företagsklimatet i dessa. Fjolårets resultat gav Lindesbergs kommun en poäng som placerade oss på 185:e plats bland de 289 kommunerna i landet. Årets resultat visar att Lindesberg halkat efter, eller kanske snarare gjort ett rejält dyk i listan. Idag finner man nämligen Lindesbergs kommun först på plats 240. Rankingen>>
Lokalt företagsklimat>>
Samtidigt som denna ranking publicerats har kommuninvånarna fått utskicket Vår kommun i brevlådan. I det senaste numret sätter man fingret på just ekonomi och attraktionskraft. En attraktiv kommun är någon man strävar efter, och för att kunna locka med just attraktionskraft är det en kommunekonomi i balans man bör kunna redovisa – år efter år och inte sporadiskt något år. Att Lindesberg haft svårt att nå denna status är känt sedan många år tillbaka. Idag ser man tydligt hur viktigt det är med en sund ekonomi i kommunen när man synar de undersökningar och rankingsystem som årligen redovisas. En positiv vind blåser dock genom kommunkontoret. Kommunen har efter många års slösaktig slentrianmässigt hanterande av ekonomin nu tagit sig i kragen och påbörjat ett hårt sparprogram som åter ska få kommunen att höra klirr i kassan.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.