Lindesberg Arena har varit helt tillägnad skolans idrottsprofil och med mycket fokus på elitträning. Nu har dock en grupp tjejer inom Frövi Judo och Workout, tillsammans med arenachef Linda Andersson, ordnat så att även allmänheten får tillgång till träningslokalerna.-Syftet är att invånarna verkligen skall känna att hallen är deras och inte enbart skolans. Dessutom är det viktigt att vi uppmuntrar människor till motion och därför ser jag den här satsningen som oerhört värdefull, kommenterar Linda Andersson.
Aerobic, Afro, Bodypump och Step up är fyra olika träningsformer som det nu blir möjligt för allmänheten att delta i. Utbudet av motions- och styrketräning går i regi av föreningen Frövi Judo och Workout. Med start tisdag 18 januari drar detta formstarka tjejgäng igång det första passet i Lindesberg Arena och hoppas på stort intresse från Lindesbergs invånare – nu när hallen äntligen öppnas för gemene man.
-Jag har drivit frågan ganska hårt, för jag vet att det finns många som vill komma igång med träning här. Jag vet också att motion har mycket positiva effekter på kroppen, så nu känns det verkligen jättebra att vi har funnit en väg in för allmänheten, säger Linda Andersson.
Upplägget på den allmänna träningen går från mycket enkla träningsformer till det mer avancerade för dem som kräver hårdare tag.
-Om vi tar Afro som exempel, så är det en lekfull motionsform som egentligen bara handlar om att röra på kroppen till afrikanska rytmer. En slags konditionsträning. Vill man pressa kroppen lite mer så finns det andra träningspass på schemat som passar, t ex bodypump, berättar Linda.
Karin Gustafsson är en av instruktörerna som skall ta hand om invånarna i vår. Hon berättar att den första veckan kommer att bli en prova på-vecka, det vill säga att man kostnadsfritt kan testa vilken träningsform som passar.
-Fortsättningsvis köper man terminskort, klippkort eller betalar per gång kombinerat med medlemskort. Först till kvarn är det som gäller, säger Karin.
Så här ser allmänhetens schema ut våren 2011
Tisdagar kl. 19:00–20:00
Aerobic med Malin och Rebecca
Onsdagar kl. 17:00-18:00
Afro med Katarina
Onsdagar kl. 18:30-19:30
Step up med Sofia, Susanna, Malin och Rebecca
Torsdagar kl. 18:30-19:30
Bodypump med Karin och Katarina
Söndagar kl. 16:30-17:30
Afro med Susanna
Söndagar kl. 17:30-18:45
Bodypump med Sofia
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.