Lindesberg Arena har varit helt tillägnad skolans idrottsprofil och med mycket fokus på elitträning. Nu har dock en grupp tjejer inom Frövi Judo och Workout, tillsammans med arenachef Linda Andersson, ordnat så att även allmänheten får tillgång till träningslokalerna.-Syftet är att invånarna verkligen skall känna att hallen är deras och inte enbart skolans. Dessutom är det viktigt att vi uppmuntrar människor till motion och därför ser jag den här satsningen som oerhört värdefull, kommenterar Linda Andersson.
Aerobic, Afro, Bodypump och Step up är fyra olika träningsformer som det nu blir möjligt för allmänheten att delta i. Utbudet av motions- och styrketräning går i regi av föreningen Frövi Judo och Workout. Med start tisdag 18 januari drar detta formstarka tjejgäng igång det första passet i Lindesberg Arena och hoppas på stort intresse från Lindesbergs invånare – nu när hallen äntligen öppnas för gemene man.
-Jag har drivit frågan ganska hårt, för jag vet att det finns många som vill komma igång med träning här. Jag vet också att motion har mycket positiva effekter på kroppen, så nu känns det verkligen jättebra att vi har funnit en väg in för allmänheten, säger Linda Andersson.
Upplägget på den allmänna träningen går från mycket enkla träningsformer till det mer avancerade för dem som kräver hårdare tag.
-Om vi tar Afro som exempel, så är det en lekfull motionsform som egentligen bara handlar om att röra på kroppen till afrikanska rytmer. En slags konditionsträning. Vill man pressa kroppen lite mer så finns det andra träningspass på schemat som passar, t ex bodypump, berättar Linda.
Karin Gustafsson är en av instruktörerna som skall ta hand om invånarna i vår. Hon berättar att den första veckan kommer att bli en prova på-vecka, det vill säga att man kostnadsfritt kan testa vilken träningsform som passar.
-Fortsättningsvis köper man terminskort, klippkort eller betalar per gång kombinerat med medlemskort. Först till kvarn är det som gäller, säger Karin.
Så här ser allmänhetens schema ut våren 2011
Tisdagar kl. 19:00–20:00
Aerobic med Malin och Rebecca
Onsdagar kl. 17:00-18:00
Afro med Katarina
Onsdagar kl. 18:30-19:30
Step up med Sofia, Susanna, Malin och Rebecca
Torsdagar kl. 18:30-19:30
Bodypump med Karin och Katarina
Söndagar kl. 16:30-17:30
Afro med Susanna
Söndagar kl. 17:30-18:45
Bodypump med Sofia
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?