Lindesberg Arena har varit helt tillägnad skolans idrottsprofil och med mycket fokus på elitträning. Nu har dock en grupp tjejer inom Frövi Judo och Workout, tillsammans med arenachef Linda Andersson, ordnat så att även allmänheten får tillgång till träningslokalerna.-Syftet är att invånarna verkligen skall känna att hallen är deras och inte enbart skolans. Dessutom är det viktigt att vi uppmuntrar människor till motion och därför ser jag den här satsningen som oerhört värdefull, kommenterar Linda Andersson.
Aerobic, Afro, Bodypump och Step up är fyra olika träningsformer som det nu blir möjligt för allmänheten att delta i. Utbudet av motions- och styrketräning går i regi av föreningen Frövi Judo och Workout. Med start tisdag 18 januari drar detta formstarka tjejgäng igång det första passet i Lindesberg Arena och hoppas på stort intresse från Lindesbergs invånare – nu när hallen äntligen öppnas för gemene man.
-Jag har drivit frågan ganska hårt, för jag vet att det finns många som vill komma igång med träning här. Jag vet också att motion har mycket positiva effekter på kroppen, så nu känns det verkligen jättebra att vi har funnit en väg in för allmänheten, säger Linda Andersson.
Upplägget på den allmänna träningen går från mycket enkla träningsformer till det mer avancerade för dem som kräver hårdare tag.
-Om vi tar Afro som exempel, så är det en lekfull motionsform som egentligen bara handlar om att röra på kroppen till afrikanska rytmer. En slags konditionsträning. Vill man pressa kroppen lite mer så finns det andra träningspass på schemat som passar, t ex bodypump, berättar Linda.
Karin Gustafsson är en av instruktörerna som skall ta hand om invånarna i vår. Hon berättar att den första veckan kommer att bli en prova på-vecka, det vill säga att man kostnadsfritt kan testa vilken träningsform som passar.
-Fortsättningsvis köper man terminskort, klippkort eller betalar per gång kombinerat med medlemskort. Först till kvarn är det som gäller, säger Karin.
Så här ser allmänhetens schema ut våren 2011
Tisdagar kl. 19:00–20:00
Aerobic med Malin och Rebecca
Onsdagar kl. 17:00-18:00
Afro med Katarina
Onsdagar kl. 18:30-19:30
Step up med Sofia, Susanna, Malin och Rebecca
Torsdagar kl. 18:30-19:30
Bodypump med Karin och Katarina
Söndagar kl. 16:30-17:30
Afro med Susanna
Söndagar kl. 17:30-18:45
Bodypump med Sofia
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över ”hemtjänst söder”, det vill säga hemtjänsten i Frövi och Fellingsbro. Syftet har varit att utreda besparingar och effektiviseringar inom verksamheten, något som fått många att befara det värsta. Under torsdagen kom dock nämndens ordförande, Tom Persson (SD) med ett lugnande besked.
– Från presidiet har vi lagt två förslag till beslut, att dagens hemtjänstgrupper blir kvar i befintliga lokaler, utifrån att vi inte ser någon organisatorisk fördel i en flytt i utredningen, samt att det främjar Fellingsbro som ort.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står klart efter att den hyresförhandling som påkallats av Fastighetsägarna MittNord mellan Lindesbergsbostäder och Hyresgästföreningen nu är avslutad.
– Positivt är att vi nådde en uppgörelse i god tid och att det inte blir någon retroaktiv hyra 2026. Det hade varit dåligt för både oss och våra hyresgäster, säger LIBO:s vd Mikael Kihlberg i ett pressmeddelande.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.