Lindesberg Arena har varit helt tillägnad skolans idrottsprofil och med mycket fokus på elitträning. Nu har dock en grupp tjejer inom Frövi Judo och Workout, tillsammans med arenachef Linda Andersson, ordnat så att även allmänheten får tillgång till träningslokalerna.-Syftet är att invånarna verkligen skall känna att hallen är deras och inte enbart skolans. Dessutom är det viktigt att vi uppmuntrar människor till motion och därför ser jag den här satsningen som oerhört värdefull, kommenterar Linda Andersson.
Aerobic, Afro, Bodypump och Step up är fyra olika träningsformer som det nu blir möjligt för allmänheten att delta i. Utbudet av motions- och styrketräning går i regi av föreningen Frövi Judo och Workout. Med start tisdag 18 januari drar detta formstarka tjejgäng igång det första passet i Lindesberg Arena och hoppas på stort intresse från Lindesbergs invånare – nu när hallen äntligen öppnas för gemene man.
-Jag har drivit frågan ganska hårt, för jag vet att det finns många som vill komma igång med träning här. Jag vet också att motion har mycket positiva effekter på kroppen, så nu känns det verkligen jättebra att vi har funnit en väg in för allmänheten, säger Linda Andersson.
Upplägget på den allmänna träningen går från mycket enkla träningsformer till det mer avancerade för dem som kräver hårdare tag.
-Om vi tar Afro som exempel, så är det en lekfull motionsform som egentligen bara handlar om att röra på kroppen till afrikanska rytmer. En slags konditionsträning. Vill man pressa kroppen lite mer så finns det andra träningspass på schemat som passar, t ex bodypump, berättar Linda.
Karin Gustafsson är en av instruktörerna som skall ta hand om invånarna i vår. Hon berättar att den första veckan kommer att bli en prova på-vecka, det vill säga att man kostnadsfritt kan testa vilken träningsform som passar.
-Fortsättningsvis köper man terminskort, klippkort eller betalar per gång kombinerat med medlemskort. Först till kvarn är det som gäller, säger Karin.
Så här ser allmänhetens schema ut våren 2011
Tisdagar kl. 19:00–20:00
Aerobic med Malin och Rebecca
Onsdagar kl. 17:00-18:00
Afro med Katarina
Onsdagar kl. 18:30-19:30
Step up med Sofia, Susanna, Malin och Rebecca
Torsdagar kl. 18:30-19:30
Bodypump med Karin och Katarina
Söndagar kl. 16:30-17:30
Afro med Susanna
Söndagar kl. 17:30-18:45
Bodypump med Sofia
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.